Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům

20.7.2019, Kateřina Hoferková, aktualita
Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům
Vědci z Atlanty se pustili do vývoje malých robotů, kteří by mohli pomáhat lékařům pečovat o nemocného pacienta. Drobný robot se totiž vejde dovnitř lidského těla a může pomoct vyřešit zdravotní problém. 
V různých oblastech medicíny můžou být roboti cennými pomocníky. Velký potenciál mají i velmi drobní roboti, kteří mohou operovat uvnitř lidského těla. Problémem u malých robotů může být získávání energie, protože na ně není možné připevnit žádnou velkou baterii. Tuto výzvu se ale pokusili vyřešit výzkumní pracovníci z Georgijského technického institutu, kteří vytvořili mikroroboty, jež se pohybují díky vibracím z různých zdrojů. Těmi mohou být například ultrazvuk nebo i reproduktor. 
 
Každý robot má piezoelektrický aktuátor, malé nohy připomínající štětiny a je vytvořený z polymerního materiálu s pomocí 3D tisku. Jednotlivé končetiny nejsou připevněny rovně, nýbrž jsou nahnuté, takže se robot pohybuje specifickým směrem při vystavení vibracím. 
 
 
Roboti mají na délku jen dva milimetry a jejich váha nepřesáhne pět miligramů. Pohybovat kupředu se dokážou s rychlostí přibližně 8 milimetrů za sekundu. Jejich velikost tvůrci demonstrují na videu v porovnání s mincí, rozměry připomínají drobného mravence. 
 
V současné době jsou roboti navrženi tak, že se můžou pohybovat jen jedním směrem a také nenesou žádný náklad. To by se mělo změnit do doby, než budou skutečně používáni jako pomocníci lékařů uvnitř pacientova těla. Komplexnější pohyb by mohl být řešen spojením několika robotů, přičemž by reagovali na různé frekvence. Tým z Georgijského technického institutu se také pustí do vyvíjení robotů, kteří budou umět skákat nebo i plavat. 
 
Zdroj: engadget.com