Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům

Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům
, , aktualita
Vědci z Atlanty se pustili do vývoje malých robotů, kteří by mohli pomáhat lékařům pečovat o nemocného pacienta. Drobný robot se totiž vejde dovnitř lidského těla a může pomoct vyřešit zdravotní problém. 
K oblíbeným
reklama
V různých oblastech medicíny můžou být roboti cennými pomocníky. Velký potenciál mají i velmi drobní roboti, kteří mohou operovat uvnitř lidského těla. Problémem u malých robotů může být získávání energie, protože na ně není možné připevnit žádnou velkou baterii. Tuto výzvu se ale pokusili vyřešit výzkumní pracovníci z Georgijského technického institutu, kteří vytvořili mikroroboty, jež se pohybují díky vibracím z různých zdrojů. Těmi mohou být například ultrazvuk nebo i reproduktor. 
 
Každý robot má piezoelektrický aktuátor, malé nohy připomínající štětiny a je vytvořený z polymerního materiálu s pomocí 3D tisku. Jednotlivé končetiny nejsou připevněny rovně, nýbrž jsou nahnuté, takže se robot pohybuje specifickým směrem při vystavení vibracím. 
 
 
Roboti mají na délku jen dva milimetry a jejich váha nepřesáhne pět miligramů. Pohybovat kupředu se dokážou s rychlostí přibližně 8 milimetrů za sekundu. Jejich velikost tvůrci demonstrují na videu v porovnání s mincí, rozměry připomínají drobného mravence. 
 
V současné době jsou roboti navrženi tak, že se můžou pohybovat jen jedním směrem a také nenesou žádný náklad. To by se mělo změnit do doby, než budou skutečně používáni jako pomocníci lékařů uvnitř pacientova těla. Komplexnější pohyb by mohl být řešen spojením několika robotů, přičemž by reagovali na různé frekvence. Tým z Georgijského technického institutu se také pustí do vyvíjení robotů, kteří budou umět skákat nebo i plavat. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář