Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům

Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům
, , aktualita
Vědci z Atlanty se pustili do vývoje malých robotů, kteří by mohli pomáhat lékařům pečovat o nemocného pacienta. Drobný robot se totiž vejde dovnitř lidského těla a může pomoct vyřešit zdravotní problém. 
K oblíbeným
reklama
V různých oblastech medicíny můžou být roboti cennými pomocníky. Velký potenciál mají i velmi drobní roboti, kteří mohou operovat uvnitř lidského těla. Problémem u malých robotů může být získávání energie, protože na ně není možné připevnit žádnou velkou baterii. Tuto výzvu se ale pokusili vyřešit výzkumní pracovníci z Georgijského technického institutu, kteří vytvořili mikroroboty, jež se pohybují díky vibracím z různých zdrojů. Těmi mohou být například ultrazvuk nebo i reproduktor. 
 
Každý robot má piezoelektrický aktuátor, malé nohy připomínající štětiny a je vytvořený z polymerního materiálu s pomocí 3D tisku. Jednotlivé končetiny nejsou připevněny rovně, nýbrž jsou nahnuté, takže se robot pohybuje specifickým směrem při vystavení vibracím. 
 
 
Roboti mají na délku jen dva milimetry a jejich váha nepřesáhne pět miligramů. Pohybovat kupředu se dokážou s rychlostí přibližně 8 milimetrů za sekundu. Jejich velikost tvůrci demonstrují na videu v porovnání s mincí, rozměry připomínají drobného mravence. 
 
V současné době jsou roboti navrženi tak, že se můžou pohybovat jen jedním směrem a také nenesou žádný náklad. To by se mělo změnit do doby, než budou skutečně používáni jako pomocníci lékařů uvnitř pacientova těla. Komplexnější pohyb by mohl být řešen spojením několika robotů, přičemž by reagovali na různé frekvence. Tým z Georgijského technického institutu se také pustí do vyvíjení robotů, kteří budou umět skákat nebo i plavat. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž
Společnost Intel vypustila do světa nové modely počítačů Next Unit of Computing, a sice NUC 8 Pro "Provo Canyon". Jde o řadu určenou pro podniky, která slibuje vysoký výkon v malém provedení 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V
Společnost FSP ve svém stánku na letošním CES měla také nenápadně vypadající napájecí zdroj, který by ale mohl představovat počátek zásadní změny. Jedná se totiž o nový standard ATX12VO.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů