Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům

Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům
, , aktualita
Vědci z Atlanty se pustili do vývoje malých robotů, kteří by mohli pomáhat lékařům pečovat o nemocného pacienta. Drobný robot se totiž vejde dovnitř lidského těla a může pomoct vyřešit zdravotní problém. 
K oblíbeným
reklama
V různých oblastech medicíny můžou být roboti cennými pomocníky. Velký potenciál mají i velmi drobní roboti, kteří mohou operovat uvnitř lidského těla. Problémem u malých robotů může být získávání energie, protože na ně není možné připevnit žádnou velkou baterii. Tuto výzvu se ale pokusili vyřešit výzkumní pracovníci z Georgijského technického institutu, kteří vytvořili mikroroboty, jež se pohybují díky vibracím z různých zdrojů. Těmi mohou být například ultrazvuk nebo i reproduktor. 
 
Každý robot má piezoelektrický aktuátor, malé nohy připomínající štětiny a je vytvořený z polymerního materiálu s pomocí 3D tisku. Jednotlivé končetiny nejsou připevněny rovně, nýbrž jsou nahnuté, takže se robot pohybuje specifickým směrem při vystavení vibracím. 
 
 
Roboti mají na délku jen dva milimetry a jejich váha nepřesáhne pět miligramů. Pohybovat kupředu se dokážou s rychlostí přibližně 8 milimetrů za sekundu. Jejich velikost tvůrci demonstrují na videu v porovnání s mincí, rozměry připomínají drobného mravence. 
 
V současné době jsou roboti navrženi tak, že se můžou pohybovat jen jedním směrem a také nenesou žádný náklad. To by se mělo změnit do doby, než budou skutečně používáni jako pomocníci lékařů uvnitř pacientova těla. Komplexnější pohyb by mohl být řešen spojením několika robotů, přičemž by reagovali na různé frekvence. Tým z Georgijského technického institutu se také pustí do vyvíjení robotů, kteří budou umět skákat nebo i plavat. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů