Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům

Drobní roboti uvnitř pacientova těla mají pomáhat lékařům
, , aktualita
Vědci z Atlanty se pustili do vývoje malých robotů, kteří by mohli pomáhat lékařům pečovat o nemocného pacienta. Drobný robot se totiž vejde dovnitř lidského těla a může pomoct vyřešit zdravotní problém. 
K oblíbeným
reklama
V různých oblastech medicíny můžou být roboti cennými pomocníky. Velký potenciál mají i velmi drobní roboti, kteří mohou operovat uvnitř lidského těla. Problémem u malých robotů může být získávání energie, protože na ně není možné připevnit žádnou velkou baterii. Tuto výzvu se ale pokusili vyřešit výzkumní pracovníci z Georgijského technického institutu, kteří vytvořili mikroroboty, jež se pohybují díky vibracím z různých zdrojů. Těmi mohou být například ultrazvuk nebo i reproduktor. 
 
Každý robot má piezoelektrický aktuátor, malé nohy připomínající štětiny a je vytvořený z polymerního materiálu s pomocí 3D tisku. Jednotlivé končetiny nejsou připevněny rovně, nýbrž jsou nahnuté, takže se robot pohybuje specifickým směrem při vystavení vibracím. 
 
 
Roboti mají na délku jen dva milimetry a jejich váha nepřesáhne pět miligramů. Pohybovat kupředu se dokážou s rychlostí přibližně 8 milimetrů za sekundu. Jejich velikost tvůrci demonstrují na videu v porovnání s mincí, rozměry připomínají drobného mravence. 
 
V současné době jsou roboti navrženi tak, že se můžou pohybovat jen jedním směrem a také nenesou žádný náklad. To by se mělo změnit do doby, než budou skutečně používáni jako pomocníci lékařů uvnitř pacientova těla. Komplexnější pohyb by mohl být řešen spojením několika robotů, přičemž by reagovali na různé frekvence. Tým z Georgijského technického institutu se také pustí do vyvíjení robotů, kteří budou umět skákat nebo i plavat. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů
Dle listu Taiwan News se mezi zástupci Tchaj-wanu a Indie živě diskutuje o stavbě továrny, jakou by jistě ihned uvítali i evropští průmyslníci. Jde totiž o provoz pro výrobu čipů určených vedle 5G technologií i pro automotive.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe
Dle Lisy Su ze společnosti AMD budeme pociťovat nedostatek produktů založených na počítačových čipech ještě v první půli příštího roku a během druhé půle by už měl tento problém ustupovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní
Nedávno jsme se podívali na téma kompatibility nejoblíbenějších her platformy Steam s konzolí Steam Deck, která má ještě letos dorazit na trh. A zjistili jsme, že pokud je nějaká hra nekompatibilní, pak za to zpravidla může anticheatovací ochrana.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ukázal se Radeon RX 6600 od Sapphire za 590 eur Ukázal se Radeon RX 6600 od Sapphire za 590 eur
Už v půlce října přijde čas na nový Radeon RX 6600, který doplní řady moderních karet AMD s RDNA 2 a možná se stane nejlevnějším modelem aktuálních generací, tedy samozřejmě pouze teoreticky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bill Gates nepotřebuje letět do Vesmíru, lidstvo má spoustu práce tady na Zemi Bill Gates nepotřebuje letět do Vesmíru, lidstvo má spoustu práce tady na Zemi
Bill Gates se v rozhovoru na CBS s Jamesem Cordenem vyjádřil na adresu miliardářů létajících do Vesmíru a jejich vesmírných projektů. Dle jeho názoru má ale lidstvo spoustu problémů k řešení zde na Zemi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře