Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Druhý modul čínské kosmické stanice vyrazil do vesmíru

24.7.2022, Kateřina Hoferková, aktualita
Druhý modul čínské kosmické stanice vyrazil do vesmíru
Čína buduje na orbitě Země vlastní výzkumnou kosmickou stanici. Tato stanice bude menší než současná ISS a po oběžné dráze již krouží její hlavní část. Nyní do vesmíru vyrazil druhý modul, který se k hlavnímu připojí. 
K hlavnímu čínskému modulu, který obíhá po oběžné dráze Země od dubna roku 2021, v neděli 14. července vyrazil druhý modul, jenž bude společně s třetí částí tvořit čínskou kosmickou stanici Tiangong. Hlavní modul nazvaný Tianhe, což v překladu znamená "Nebeská harmonie", i druhý menší modul Wentian vynesla do vesmíru čínská raketa Dlouhý pochod 5B startující z kosmického střediska Wen-čchang.

Start proběhl úspěšně a nyní čeká druhý modul připojování k vesmírné stanici. O to by se měla postarat posádka astronautů, kteří jsou v rámci čínské mise Šen-čou-14 na palubě Tianhe. Jakmile bude modul Wentian uveden do provozu, bude sloužit jako jedna ze dvou laboratoří, ve kterých se bude provádět vědecký výzkum a experimenty v podmínkách mikrogravitace. Hotová stanice bude mít tvar písmene T, které budou tvořit dva postranní moduly, a bude v ní ve velikosti asi pětiny ISS dlouhodobě pobývat posádka tří astronautů. 
 

Druhý, 18metrový modul Wentian je vybaven také přechodovou komorou určenou pro hlavní východ z kosmické stanice a dále zde jsou umístěny dočasné obytné prostory pro astronauty při změně posádky. První výměna astronautů by měla proběhnout na konci letošního roku, ještě předtím v říjnu ale Čína plánuje na oběžnou dráhu dopravit i poslední, třetí modul kosmické stanice. 

Pokud tyto termíny Čína dodrží, bude splněn časový plán, který byl představen na začátku minulého roku a do konce roku 2022 bude výstavba stanice dokončena. Čína také zvažuje možnost komerčních letů na tuto kosmickou stanici a také spolupráci s kosmickými agenturami jiných zemí. 

Zdroj: engadget.com