reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Druhý modul čínské kosmické stanice vyrazil do vesmíru

, , aktualita
Druhý modul čínské kosmické stanice vyrazil do vesmíru
Čína buduje na orbitě Země vlastní výzkumnou kosmickou stanici. Tato stanice bude menší než současná ISS a po oběžné dráze již krouží její hlavní část. Nyní do vesmíru vyrazil druhý modul, který se k hlavnímu připojí. 
Druhý modul čínské kosmické stanice vyrazil do vesmíru
K hlavnímu čínskému modulu, který obíhá po oběžné dráze Země od dubna roku 2021, v neděli 14. července vyrazil druhý modul, jenž bude společně s třetí částí tvořit čínskou kosmickou stanici Tiangong. Hlavní modul nazvaný Tianhe, což v překladu znamená "Nebeská harmonie", i druhý menší modul Wentian vynesla do vesmíru čínská raketa Dlouhý pochod 5B startující z kosmického střediska Wen-čchang.

Start proběhl úspěšně a nyní čeká druhý modul připojování k vesmírné stanici. O to by se měla postarat posádka astronautů, kteří jsou v rámci čínské mise Šen-čou-14 na palubě Tianhe. Jakmile bude modul Wentian uveden do provozu, bude sloužit jako jedna ze dvou laboratoří, ve kterých se bude provádět vědecký výzkum a experimenty v podmínkách mikrogravitace. Hotová stanice bude mít tvar písmene T, které budou tvořit dva postranní moduly, a bude v ní ve velikosti asi pětiny ISS dlouhodobě pobývat posádka tří astronautů. 
 

Druhý, 18metrový modul Wentian je vybaven také přechodovou komorou určenou pro hlavní východ z kosmické stanice a dále zde jsou umístěny dočasné obytné prostory pro astronauty při změně posádky. První výměna astronautů by měla proběhnout na konci letošního roku, ještě předtím v říjnu ale Čína plánuje na oběžnou dráhu dopravit i poslední, třetí modul kosmické stanice. 

Pokud tyto termíny Čína dodrží, bude splněn časový plán, který byl představen na začátku minulého roku a do konce roku 2022 bude výstavba stanice dokončena. Čína také zvažuje možnost komerčních letů na tuto kosmickou stanici a také spolupráci s kosmickými agenturami jiných zemí. 

Zdroj: engadget.com


reklama
reklama
reklama