www.svethardware.cz
>
>
>

Čínská raketa vynesla "Nebeskou harmonii", hlavní modul nové kosmické stanice

Čínská raketa vynesla "Nebeskou harmonii", hlavní modul nové kosmické stanice
, , aktualita
Čína má v oblasti kosmických technologií a obecně průzkumu vesmíru velké plány. Nyní se jí povedlo úspěšně vynést do vesmíru hlavní modul, který bude v budoucnu spolu s dalšími částmi tvořit novou kosmickou stanici.
K oblíbeným
reklama
Mezinárodní vesmírná stanice známá pod zkratkou ISS bude mít ve vesmíru souputníka - čínskou kosmickou stanici, která bude na oběžné dráze Země poskytovat útočiště astronautům provádějícím výzkum ve vesmíru. Čína s budováním nové stanice nezahálí, nyní se povedlo vynést do kosmu její základní modul Tchien-che, což v překladu znamená Nebeská harmonie. Ke startu čínské rakety Dlouhý pochod 5B došlo v kosmickém středisku Wen-čchang. 
 
Nová kosmická stanice má mít tvar písmene T, hlavní modul přitom měří na délku 16,6 metru. Později se k tomuto základu mají připojit dva menší postranní moduly, přičemž Čína plánuje dokončit výstavbu nové kosmické stanice už do konce roku 2022. 
 
 
To ale neznamená, že modul na oběžné dráze zůstane mezitím nevyužívaný. Pokud vše půjde podle plánů, už následující měsíc by mohla k Tchien-che zavítat čínská nákladní kosmická loď, v červnu by pak hlavní část nové stanice měli navštívit tři první astronauti. Právě pro tříčlenné posádky by měla být nová kosmická stanice určená a vybavená. 
 
V rámci plánování misí bylo zatím vybráno asi 100 experimentů, které se budou v této kosmické laboratoři provádět, některé by mohly odstartovat už příští rok. Vědeckou práci na palubě nebudou provádět pouze čínští astronauti, k letu na čínskou stanici bylo vybráno i devět mezinárodních expertů. 
 
Již před deseti leta začala Čína připravovat cestu pro svou vlastní výzkumnou kosmickou stanici. Na oběžnou dráhu vynesla prototyp kosmického modulu Tchien-kung 1 a v roce 2016 pak dopravila na orbitu druhou experimentální stanici - Tchien-kung 2. K první i druhé stanici letěly posádky astronautů i nákladní lodě, takže Čína již nabrala cenné zkušenosti, které nyní při budování vlastní kosmické stanice přijdou k užitku. Ani jeden z modulů ale na oběžné dráze nezůstal, první prototyp se v roce 2018 neplánovaně zřítil do atmosféry a shořel, druhý modul Čína již řízeně navedla do atmosféry a potkal ho stejný osud. 
 
Čína také plánuje v roce 2024 vynést do vesmíru výkonný kosmický teleskop, který by měl mít podobnou oběžnou dráhu okolo Země jako nová kosmická stanice. To by mělo usnadnit především údržbu, doplňování paliva a modernizaci observatoře. Čínská sonda Tianwen-1 se momentálně nachází na orbitě Marsu, přičemž zanedlouho by mělo dojít k přistání čínského výzkumného modulu i přímo na povrchu rudé planety. 
 
Zdroj: space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek