www.svethardware.cz
>
>
>

Dvakrát Xe LP v testu: spojí Intel výkon low-endu pro až 4,6 TFLOPS?

Dvakrát Xe LP v testu: spojí Intel výkon low-endu pro až 4,6 TFLOPS?
, , aktualita
SiSoft Sandra je v poslední době opět v kurzu jako informační nástroj o všemožném hardwaru, který si výrobci na nás chystají. Nyní se v ní objevil i systém vybavený dvěma čipy Intel Xe LP, které dohromady dají 4,6 TFLOPS. 
K oblíbeným
reklama
Intel před dvěma lety sliboval grafiky Xe celé škály právě na tento rok a i když je pochopitelné, že nějaké zpoždění lze očekávat, tak by už snad brzy mohl nabídnout i podrobnější informace o tom, co se chystá dostat na trh. Zatím víme nejvíce právě o low-endových Xe, a to hlavně proto, že jsou součástí nových CPU Tiger Lake. Na tato GPU ale v případě desktopů nečekáme, neboť jejich výkon je nezajímavý. 
 
 
Zajímavé budou spíše Xe-HP pro servery a především pak Xe-HPG pro běžné grafické karty, jež by mohly mít až 960 jednotek EU, čili přesně desetinásobek Xe-LP. Nyní je tu ale řešení s Xe-LP a počtem 192 EU, čili i dvěma čipy, které se objevilo v databázi SiSoft Sandra. A spíše můžeme počítat s tím, že jde o test jakéhosi vzorku z laboratoří Intelu, a to i soudě dle nízkého taktu 1,25 GHz. Takt Xe-LP v konečných produktech je spíše 1,5 GHz. 
 
 
Intel si tak může zkoušet svůj nový přístup, jaký dobře ilustruje následující snímek, na němž jsou prototypy výkonných Xe-HP, které mají pod svými heatspreadery jeden, dva a čtyři samostatné čipy. Jde tak o vícečipová (MCM) GPU a je možné, že Intel už zkoumá možnosti propojení více běžných GPU pomocí můstků EMIB či snad s využitím jiného rozhraní. Jisté je, že dvojice Xe-LP byla testována na mobilní platformě Tiger Lake-U, jejíž procesory už iGPU třídy Xe-LP mají, ale nikdy ne ve dvojici. 
 
 
Uvidíme, co se z toho vyklube. Intel pochopitelně vidí, že situace na trhu s herními GPU se prudce změnila a musel s tím také počítat. Navíc si nemůže dovolit otálet tak jako na trhu s x86 CPU, kde mu díky jeho přetrvávající dominanci prošlo roztáhnutí 14nm architektury Skylake přes pět procesorových generací.
 
Trh s výkonnými GPU bude pro Intel naopak zcela nový, a ten tak bude muset připravit kvalitní produkty, což platí zvláště pro herní/spotřebitelský segment. Xe-HP budou na druhou stranu svými technologiemi vázány na procesory Xeon (vysokorychlostní rozhraní), čili v jejich případě půjde o celkové řešení, jež bude podpořeno naprostou dominancí Intelu na serverovém trhu. Ovšem na trhu s herními kartami to pro Intel bude zcela jiné, ale my si musíme počkat i na zprávy, u koho si asi nechá příslušná herní Xe vyrábět. Potvrzen bylo totiž to, že Xe-HPG se nebudou vyrábět v továrnách Intelu, ale kde, to se zatím neví. 
 
Zdroj: Igor's Lab


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek