www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dvakrát Xe LP v testu: spojí Intel výkon low-endu pro až 4,6 TFLOPS?

Dvakrát Xe LP v testu: spojí Intel výkon low-endu pro až 4,6 TFLOPS?
, , aktualita
SiSoft Sandra je v poslední době opět v kurzu jako informační nástroj o všemožném hardwaru, který si výrobci na nás chystají. Nyní se v ní objevil i systém vybavený dvěma čipy Intel Xe LP, které dohromady dají 4,6 TFLOPS. 
K oblíbeným
reklama
Intel před dvěma lety sliboval grafiky Xe celé škály právě na tento rok a i když je pochopitelné, že nějaké zpoždění lze očekávat, tak by už snad brzy mohl nabídnout i podrobnější informace o tom, co se chystá dostat na trh. Zatím víme nejvíce právě o low-endových Xe, a to hlavně proto, že jsou součástí nových CPU Tiger Lake. Na tato GPU ale v případě desktopů nečekáme, neboť jejich výkon je nezajímavý. 
 
 
Zajímavé budou spíše Xe-HP pro servery a především pak Xe-HPG pro běžné grafické karty, jež by mohly mít až 960 jednotek EU, čili přesně desetinásobek Xe-LP. Nyní je tu ale řešení s Xe-LP a počtem 192 EU, čili i dvěma čipy, které se objevilo v databázi SiSoft Sandra. A spíše můžeme počítat s tím, že jde o test jakéhosi vzorku z laboratoří Intelu, a to i soudě dle nízkého taktu 1,25 GHz. Takt Xe-LP v konečných produktech je spíše 1,5 GHz. 
 
 
Intel si tak může zkoušet svůj nový přístup, jaký dobře ilustruje následující snímek, na němž jsou prototypy výkonných Xe-HP, které mají pod svými heatspreadery jeden, dva a čtyři samostatné čipy. Jde tak o vícečipová (MCM) GPU a je možné, že Intel už zkoumá možnosti propojení více běžných GPU pomocí můstků EMIB či snad s využitím jiného rozhraní. Jisté je, že dvojice Xe-LP byla testována na mobilní platformě Tiger Lake-U, jejíž procesory už iGPU třídy Xe-LP mají, ale nikdy ne ve dvojici. 
 
 
Uvidíme, co se z toho vyklube. Intel pochopitelně vidí, že situace na trhu s herními GPU se prudce změnila a musel s tím také počítat. Navíc si nemůže dovolit otálet tak jako na trhu s x86 CPU, kde mu díky jeho přetrvávající dominanci prošlo roztáhnutí 14nm architektury Skylake přes pět procesorových generací.
 
Trh s výkonnými GPU bude pro Intel naopak zcela nový, a ten tak bude muset připravit kvalitní produkty, což platí zvláště pro herní/spotřebitelský segment. Xe-HP budou na druhou stranu svými technologiemi vázány na procesory Xeon (vysokorychlostní rozhraní), čili v jejich případě půjde o celkové řešení, jež bude podpořeno naprostou dominancí Intelu na serverovém trhu. Ovšem na trhu s herními kartami to pro Intel bude zcela jiné, ale my si musíme počkat i na zprávy, u koho si asi nechá příslušná herní Xe vyrábět. Potvrzen bylo totiž to, že Xe-HPG se nebudou vyrábět v továrnách Intelu, ale kde, to se zatím neví. 
 
Zdroj: Igor's Lab


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář