reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EK vyměřila pokutu čtvrt miliardy eur pro výrobce kondenzátorů

26.3.2018, Jan Vítek, aktualita
EK vyměřila pokutu čtvrt miliardy eur pro výrobce kondenzátorů
Evropská komise se zaměřila na celkem devět japonských výrobců kondenzátorů, kteří se měli spolčit v kartel za účelem dohodnutí prodejních cen svých produktů. Celkově tak bylo vyměřeno 254 milionů eur na pokutách. 
Evropská komise pokutovala celkem devět japonských výrobců kondenzátorů, jejichž jména se však dosud neobjevila. Zveřejněny ale byly názvy firem, které byly vyšetřovány z podezření, že vytvořily kartelovou dohodu, a to jsou konkrétně Sanyo, Hitachi, Rubycon, ELNA, Tokin, NEC, Matsuo, Nichicon, Nippon Chemi-Con, Vishay Polytech, Holy Stone Holdings a Holy Stone Enterprises. Víme také, že největší část pokuty, a to přesně 97.921.000 eur, si odnáší společnost Nippon Chemi-Con, jejíž kondenzátory dobře známe i z PC komponent. 
 
 
A také je známo, že společnosti Tokin, ELNA, Rubycon a Hitachi docílily snížení svých pokut díky tomu, že se rozhodly s vyšetřujícími orgány EU spolupracovat. Jedná se přitom o dohodnuté zvyšování cen kondenzátorů, které se mělo odehrávat mezi roky 1998 a 2012. 
 
Nakonec můžeme ještě přímo jmenovat společnost Sanyo, která z pohledu ostatních v tomto případu zapůsobila jako Jidáš, neboť právě ona Evropskou komisi na celou věc upozornila, a právě díky tomu se i vyvlékla z jakékoliv udělené pokuty, čož platí i pro mateřskou Panasonic Corporation. 
 
Komisařka Margrethe Vestager upozornila, že vytvořený kartel se dohodl na zvýšení cen kondenzátorů, což tak mělo vliv na konečnou cenu výsledných produktů, a tak na tom tratily jak jejich výrobci, tak i zákazníci. Rozhodnutí EK má ukázat i to, že i když se protikonkurenční praktiky odehrávají mimo Evropu, nebudou tolerovány v případě, když mohou mít vliv na evropského zákazníka. 
 
Vyšetřování také ukázalo, že členové kartelu si byli dobře vědomi faktu, že tvoří protikonkurenční prostředí, jak dokazuje i jejich snaha tuto skutečnost zakrýt. Jednotlivé strany si tak vyměňovaly e-maily obsahující shrnutí jejich setkání, v nichž byly poznámky jako "smazat po přečtení" nebo "po přečtení tohoto mailu jej prosím zničte a neukládejte". Daných setkání se přitom účastnili vysocí manažeři a v některých případech i prezidenti společností. 
 


reklama