Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk zažalován za tweet, spekulant nespokojen, že akcie rostla

12.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk zažalován za tweet, spekulant nespokojen, že akcie rostla
Elon Musk už má dost spekulantů, kteří si sázejí na pokles hodnoty Tesly a společnosti škodí. Chce ji tedy zpět do privátních rukou. Jenže toto oznámení zvýšilo cenu akcií a jeden z nepřejících tak Muska zažaloval. Nevěří, že má na odkup peníze. 
Tesla a Elon Musk to mají poslední dobou dost těžké. Tesla je stále ve ztrátě, nicméně jsou zde signály o pozitivním obratu, což hodnotu akcií poslalo nahoru. Přesto jde o nejvíce shortovanou akcii v historii, což znamená, že si investoři sází na pokles její hodnoty. To funguje tak, že si spekulant akcii půjčí, aby ji mohl prodat (prodá ji draho). Když pak cena klesne, pak ji za tuto sníženou cenu koupí zpět a vrátí. Na tomto poklesu pak vydělá, resp. cílem je koupit ji později levněji, než za kolik byla nejprve prodána. A právě tito spekulanti, kteří si v podstatě přejí smůlu pro Teslu, jsou Muskovi trnem v oku. A Muskovy kroky, které zvyšují hodnotu Tesly, jsou zase trnem v oku těmto spekulantům. 
 
Elon Musk
 
Posledním takovým krokem je oznámení, že Musk převede Teslu zpět z privátních rukou, neboť už má dost těchto spekulantů, kteří se záměrně snaží Teslu poškodit, aby vydělali. Tweetnul, že nabídne $420 za akcii, a že peníze na odkup má i zajištěné. To raketově vyslalo cenu akcií nahoru až k $387 (původně se v ty dny pohybovala okolo $350), což spekulanty pochopitelně vyděsilo. Jedním z nich je Kalman Isaacs, který 8. srpna zpanikařil a právě za tuto téměř rekordní cenu (konkrétně za $376) koupil akcie Tesly, aby je mohl vrátit. Přišel o nemálo peněz, neboť vracel (tzn. kupoval) 3000 akcií společnosti za velmi vysokou cenu. Na Elona Muska tak podal žalobu. 
 
Ta staví na tom, že Musk měl ve svém tweetu lhát, jeho výrok měl dle jeho slov zvýšit cenu akcií a peníze na odkup společnosti ve skutečnosti nemá. Musk by k něčemu takovému totiž potřeboval 72 miliard dolarů. Spekuluje se, kde je vzal, zda je vůbec někde vzal a pokud to není pravda, hrozí mu nejedna oplétačka se soudem. První žaloba je už tu a vypadá to, že jejich počet patrně poroste, nedokáže-li Musk rychle opak. Tesla se k celé záležitosti zatím nijak nevyjádřila. Tak snad si Musk svůj tweet dobře rozmyslel, neboť tenhle ho může stát opravdu hodně. Pro zajímavost, kdyby Isaacs vydržel, dnes je už hodnota akcií zpět na $355 a jeho ztráta by byla o $60000 nižší. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.