www.svethardware.cz
>
>
>
>

ESA: kvůli radiaci je vyslání člověka na Mars příliš nebezpečné

ESA: kvůli radiaci je vyslání člověka na Mars příliš nebezpečné
, , aktualita
Elon Musk dle svých vyjádření rozhodně počítá s tím, že vyšle na Mars dobrodruhy obeznámené s vysokým nebezpečím, které taková cesta skrývá. Agentury ESA či NASA už musí být zdrženlivější. 
K oblíbeným
reklama
Pokud naše raketa neexploduje při startu, neporouchá se něco životné důležitého na cestě, přežijeme ponorku, přistávací manévr, pobyt v řídké atmosféře Marsu a dokonce i návrat zpět, stále je tu jeden velký strašák, a sice všudypřítomné kosmické záření i záření ze Slunce. Před tím nás chrání atmosféra i magnetické pole Země, na něž mohou spoléhat i obyvatelé ISS, ale na dlouhé meziplanetární cestě je to velký problém a ani na Marsu to nebude jednoduché, když ten své celoplanetární magnetické pole už dávno nemá. 
 
 
ESA tak říká, že vyslání člověka na takovou cestu s dnes dostupnou výbavou by jej vystavilo obrovskému riziku následných zdravotních potíží, což je ještě mírný výraz. Je tak jasné, že bude zapotřebí loď, která dokáže své pasažéry ochránit před radiací a to je problém, když je třeba na takové cestě počítat s každým gramem zátěže. 
 
Dle předpokladů ESA by tak mise na Mars vystavila člověka asi 700x vyšším dávkám záření, než jakým se nám dostává na Zemi. A i díky NASA Twins Study a podobným experimentům mají vědci daleko lepší představu o tom, co by to mohlo znamenat. Ostatně jak ukazuje i tento obrázek, ani lidé na Mezinárodní vesmírné stanici nejsou chráněny zcela ideálně a dostávají každý den asi 250 denních dávek toho, co člověk v nížinách. 
 
 
ESA ale pouze nevaruje, ale také zkoumá to, co by se s radiační hrozbou mohlo dělat. Spolupracuje s pěti evropskými laboratořemi, které dokáží urychlovat částice a simulovat právě kosmické záření dopadající na biologické vzorky. Právě v nich by mohly vzniknout technologie poskytující zvýšenou ochranu. 
 
Další možnost ke studiu nastane v létě 2020, kdy by už snad měla být otestován loď Orion na misi mimo ochrannou náruč Země. Využijí se zde loutky s namontovanými radiačními senzory, které budou zaznamenávat to, čemu bude člověk vystaven na třítýdenní misi k Měsíci. 
 
ESA dosud zjistila, že velice slibný prvek pro ochranu před radiací je lithium, které by se tak mohlo dostat do plášťů budoucích vesmírných lodí. Problém je však ten, že navlhlé lithium je značně nestabilní, respektive prudce reaguje s vodou. NASA zase pokukuje po materiálech obsahujících vodík. Mohou to být třeba vhodně umístěné a tvarované nádrže s vodou či případně plasty obsahující vodík, jako je polyetylen nebo hi-tech materiály, z nichž jsou zvláště nadějné nanotrubičky z uhlíku, bóru a dusíku, které v sobě drží vodík. Nic z toho ale není ve stavu, který by umožnil brzké nasazení v praxi. 
 
 
Zdroj: ESA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Walmart žaluje Teslu, její solární panely působí požáry Walmart žaluje Teslu, její solární panely působí požáry
Tesla míří k soudu. Posílá ji tam řetězec obchodů Walmart, který si stěžuje na její solární panely. Kvůli naprosto odbyté instalaci a kvalitě totiž mělo vyhořet už sedm obchodů a řetězec toho začíná mít dost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC Rome: architektura překonávající limity litografie AMD EPYC Rome: architektura překonávající limity litografie
Řada testů procesorů EPYC druhé generace už prokázala, že ty se společnosti AMD mimořádně povedly a Intel na ně dnes jednoduše nemá odpověď. My se ale nyní nebudeme věnovat výkonu, jako spíše samotným procesorům a jejich platformě.
Dnes, článek, Jan Vítek
Tesla Roadster Elona Muska dokončil první oběh kolem Slunce Tesla Roadster Elona Muska dokončil první oběh kolem Slunce
Starman společně s červeným Tesla Roadsterem je už nejspíš stálým obyvatelem vesmíru. Od jeho vynesení do vesmíru uplynul už více než rok a půl a nedávno Muskovo vozidlo dokončilo oběh kolem Slunce. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Paměti HyperX Fury nyní i jako 64GB sety s 3466 MHz Paměti HyperX Fury nyní i jako 64GB sety s 3466 MHz
HyperX aktualizuje nabídku svých operačních pamětí a představuje inovované moduly Fury a Fury RGB. Nabídnou automatické přetaktování a budou k dispozici i jako velké 64GB sety s frekvencí 3466 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře