ESA vypustila družici Aeolus pro měření globálních větrů
24.8.2018, Jan Vítek, aktualita
European Space Agency (ESA) má na oběžné dráze novou družici, a sice Aeolus. Ta bude pomocí svého laseru sledovat počasí, konkrétně pak rychlost větrů vanoucích po celé zeměkouli. Jaký je účel?
Satelit Aeolus není žádné jednoduché zařízení, což dokládá i to, že má za sebou téměř dvě desetiletí úvah, vývoje a pak testování. Jeho hlavní nástroj nese laser, jímž se bude měřit rychlost větru dole nad zemí a očekává se, že vědci díky tomu získají přesnější data využitelná v průzkumu klimatu na Zemi a také pro zpřesnění předpovědí počasí.
ESA začala pořádně pracovat na projektu Aeolus už v roce 2002 a plánovalo se, že by mohl být vypuštěn už v roce 2007, což jaksi nedopadlo, ale lepší o 11 let později než nikdy. Hlavní část prací na sestrojení satelitu padla na bedra firmy Airbus Defense and Space a konečná cena za něj je 480 milionů eur. Výměnou za to dostanou vědci k dispozici data, k nimž nikdy předtím neměli přístup a mimochodem šlo o pátý start zařízení v rámci programu ESA Earth Explorer, který se točí kolem Země a sledování jejích projevů.
Aeolus byl vynesen na oběžnou dráhu 23. srpna na vrcholu rakety Vega vypuštěné z Francouzské Guyany. Po dlouhých 55 minutách letu se satelit oddělil, a to navedený na polární oběžnou dráhu ve výšce 320 kilometrů, a nedlouho poté se s ním spojily pozemní stanice. Vypuštění tak bylo úspěšné a nyní už by satelit měl použít svůj laser a poskytnout první data.
Ta bude sbírat konkrétně zařízení Atmospheric Laser Doppler Instrument (ALADIN) vybavené výkonným ultrafialovým laserem, který pulzuje 50krát za sekundu. Světlo se odráží od různých vrstev atmosféry zpět a satelit je zase zachytává a sleduje malinké změny v jeho frekvenci dané Dopplerovým posuvem. Právě z toho bude možné vyčíst rychlost větrů, a to v různých vrstvách atmosféry do výšky 30 km nad zemí a globálně, takže Aeolus dokáže poskytnout celkový obrázek týkající se celé Země. Dosud to musely zajišťovat spíše meteorologické balóny nebo letadla. V Británii umístěné European Center for Medium Range Weather Forecasts se tak už brzy chystá začlenit data z ALADINu do svých modelů.
Zdroj: Extremetech