www.svethardware.cz
>
>
>
>

ESA vypustila družici Aeolus pro měření globálních větrů

ESA vypustila družici Aeolus pro měření globálních větrů
, , aktualita
European Space Agency (ESA) má na oběžné dráze novou družici, a sice Aeolus. Ta bude pomocí svého laseru sledovat počasí, konkrétně pak rychlost větrů vanoucích po celé zeměkouli. Jaký je účel?
K oblíbeným
reklama
Satelit Aeolus není žádné jednoduché zařízení, což dokládá i to, že má za sebou téměř dvě desetiletí úvah, vývoje a pak testování. Jeho hlavní nástroj nese laser, jímž se bude měřit rychlost větru dole nad zemí a očekává se, že vědci díky tomu získají přesnější data využitelná v průzkumu klimatu na Zemi a také pro zpřesnění předpovědí počasí.  
 
 
ESA začala pořádně pracovat na projektu Aeolus už v roce 2002 a plánovalo se, že by mohl být vypuštěn už v roce 2007, což jaksi nedopadlo, ale lepší o 11 let později než nikdy. Hlavní část prací na sestrojení satelitu padla na bedra firmy Airbus Defense and Space a konečná cena za něj je 480 milionů eur. Výměnou za to dostanou vědci k dispozici data, k nimž nikdy předtím neměli přístup a mimochodem šlo o pátý start zařízení v rámci programu ESA Earth Explorer, který se točí kolem Země a sledování jejích projevů. 
 
 
Aeolus byl vynesen na oběžnou dráhu 23. srpna na vrcholu rakety Vega vypuštěné z Francouzské Guyany. Po dlouhých 55 minutách letu se satelit oddělil, a to navedený na polární oběžnou dráhu ve výšce 320 kilometrů, a nedlouho poté se s ním spojily pozemní stanice. Vypuštění tak bylo úspěšné a nyní už by satelit měl použít svůj laser a poskytnout první data.
 
Ta bude sbírat konkrétně zařízení Atmospheric Laser Doppler Instrument (ALADIN) vybavené výkonným ultrafialovým laserem, který pulzuje 50krát za sekundu. Světlo se odráží od různých vrstev atmosféry zpět a satelit je zase zachytává a sleduje malinké změny v jeho frekvenci dané Dopplerovým posuvem. Právě z toho bude možné vyčíst rychlost větrů, a to v různých vrstvách atmosféry do výšky 30 km nad zemí a globálně, takže Aeolus dokáže poskytnout celkový obrázek týkající se celé Země. Dosud to musely zajišťovat spíše meteorologické balóny nebo letadla. V Británii umístěné European Center for Medium Range Weather Forecasts se tak už brzy chystá začlenit data z ALADINu do svých modelů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře