www.svethardware.cz
>
>
>

Exact Audio Copy - detailní návod

Exact Audio Copy - detailní návod
, , návod
Exact Audio Copy je patrně nejlepším programem na extrakci zvuku z kompaktních disků. Andre Wiethoff ho napsal, protože nenalezl nic, co by dokázalo využít moderních technologií a provést skutečně kvalitní rip. EAC proto nabízí mnoho možností nastavení.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Exact Audio Copy - detailní návod
  2. EAC Options
  3. Drive Options
  4. Compression Options
  5. Extrakce audia
reklama
Úvodem

Extrakce zvuku z kompaktních disků (ripování) je v podstatě kopírování digitálních dat (jedniček a nul) z média na pevný disk. Toto kopírování se tak v zásadě neliší od kopírování souborů z médií CD-ROM. Narozdíl od datových médií však CD-DA (Compact Disc Digital Audio) obsahují méně korekčních prvků. Zatímco u datových nosičů musí být zcela přesně nalezeno konkrétní místo obsahující konkrétní data, u audio disků to není až tak klíčové - posluchač nepozná, že laser se zaměřil o pět setin vteřiny nepřesně. Menší schopnosti korekcí jsou zavedeny ve prospěch větší kapacity média tak, aby se na CD-DA vešlo více minut hudby. Při ripování však může menší korekce činit problémy, a tak mnoho mechanik může (a taky tak dělá !) kopírovat jedno konkrétní CD pokaždé jinak.

Exact Audio Copy byl naprogramován tak, aby uvedeným neduhům co nejvíce zabránil. Je to v současnosti nejlepší extraktor, používáte-li něco jiného, děláte chybu.

Exact Audio Copy

EAC naprogramoval německý student Andre Wiethoff a již několik let se nachází volně ke stažení na stránkách www.exactaudiocopy.de (sekce Download). Ano, tento program je skutečně zdarma.(klikněte pro zvětšení)


Hlavní dialog vypadá jako na obrázku výše. Popišme si ho. Vlevo nahoře volíte mechaniku. Zde se objeví všechny v systému detekované mechaniky, tedy i vypalovačky a případné virtuální disky (např. ty vytvořené programy CloneCD nebo Alcohol 120%).

Největší plochu zabírá seznam audio stop právě vloženého CD a detaily o nich - název skladby (Title), číslo stopy (Track), čas začátku stopy (Start), délka stopy (Length), mezera - ticho - mezi stopami (Gap), velikost v megabytech (Size), kontrolní součty CRC a zda skladba vyžaduje pre-emfázi (ovlivňuje, jak by měl přehrávač zacházet s výškami).

Poznámka: Každé CD-DA sestává z jedné nebo více audio stop. Stopa obvykle určuje, kde začíná která písnička. Datové CD-ROM má jen jednu stopu.

Standardně jsou skladby nazvány jako Track. Pro zobrazení skutečného názvu skladby musí tyto EAC někde vzít. Pokud je to povoleno a médium ho obsahuje, je možné načíst je z údajů CD-Text (informace o názvech uložené přímo na médiu). Případně je možné stáhnout si informace o albu z Internetu z databáze freedb, ale pak musí sedět identifikátor CD. Nebo je možné zadat názvy ručně. Všechny tyto volby naleznete v záložce Database a dále se jimi již nebudu zabývat, protože toto jsou jen maličkosti ve srovnání s ostatními volbami, které EAC nabízí.

Nahoře zároveň vidíme název alba a jméno hudebníka, rok vydání a žánr. Názvy jsou důležité pro extrakci jednotlivých stop i celého alba - v prvním případě ovlivňují název souboru, v druhém obsah CUE souboru (co to je, si povíme za chvíli).Názvy je možné měnit z menu Edit - Rename Track. V uvedeném menu je možné stopy proházet (Shuffle - na pořadí extrakce celého alba to však nemá vliv) nebo seřadit (Sort) dle čísla stopy (By Tracknumber), názvu (By Name) nebo délky (By Length).
reklama
Nejnovější články
Mladý hacker dostal od Applu odměnu přes 100 tisíc USD za hacknutí Macu Mladý hacker dostal od Applu odměnu přes 100 tisíc USD za hacknutí Macu
Spousta firem má tzv. program bug bounty, kdy hackerům za poskytnutí informací o napadení může vyplatit odměnu. Mladý Ryan Pickern dostal rekordní odměnu více než 100 tisíc USD za hack Maců, který mu umožnil např. přistoupit ke kameře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové v relativní blízkosti poprvé objevili pomalu blikající magnetar Astronomové v relativní blízkosti poprvé objevili pomalu blikající magnetar
Pokud bychom mohli vlastníma očima pozorovat neutronové hvězdy v jejich nejsilnějším spektru, byl by daný magnetar pro nás jedním z nejzářivějších objektů na obloze. Ne tedy vždy, ale jen občas, a to asi třikrát za hodinu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3050 je a není na trhu, ceny dostupných karet jsou absurdní GeForce RTX 3050 je a není na trhu, ceny dostupných karet jsou absurdní
Nástup karet GeForce RTX 3050 na trh představoval další naději na to, že se bude prodávat produkt za slušnou cenu pro ty, kteří by si rádi zahráli i náročnější hry, ale nechtějí moc utrácet. Jaká je realita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Herní Chromebooky se zřejmě chystají na trh, k čemu ale budou? Herní Chromebooky se zřejmě chystají na trh, k čemu ale budou?
Označení herní Chromebook působí jako protimluv, nicméně slovo herní je dnes spojováno už se všemožným hardwarem, ať už má ve výsledku jít třeba jen o barevné LED. Jak tomu ale bude v případě Chromebooků? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
DDR4-2400 až DDR5-6200: jak škáluje výkon na Alder Lake-S? DDR4-2400 až DDR5-6200: jak škáluje výkon na Alder Lake-S?
Server Techspot se zaměřil na test pamětí DDR4 a DDR5 s efektivními takty od 2400 po 6200 MHz. Cílem bylo zjistit, jak se tato výbava podepíše na celkovém výkonu sestavy s procesorem Intel Alder Lake. 
Včera, aktualita, Jan Vítek