www.svethardware.cz
>
>
>

Exact Audio Copy - detailní návod

Exact Audio Copy - detailní návod
, , návod
Exact Audio Copy je patrně nejlepším programem na extrakci zvuku z kompaktních disků. Andre Wiethoff ho napsal, protože nenalezl nic, co by dokázalo využít moderních technologií a provést skutečně kvalitní rip. EAC proto nabízí mnoho možností nastavení.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Exact Audio Copy - detailní návod
  2. EAC Options
  3. Drive Options
  4. Compression Options
  5. Extrakce audia
reklama
Úvodem

Extrakce zvuku z kompaktních disků (ripování) je v podstatě kopírování digitálních dat (jedniček a nul) z média na pevný disk. Toto kopírování se tak v zásadě neliší od kopírování souborů z médií CD-ROM. Narozdíl od datových médií však CD-DA (Compact Disc Digital Audio) obsahují méně korekčních prvků. Zatímco u datových nosičů musí být zcela přesně nalezeno konkrétní místo obsahující konkrétní data, u audio disků to není až tak klíčové - posluchač nepozná, že laser se zaměřil o pět setin vteřiny nepřesně. Menší schopnosti korekcí jsou zavedeny ve prospěch větší kapacity média tak, aby se na CD-DA vešlo více minut hudby. Při ripování však může menší korekce činit problémy, a tak mnoho mechanik může (a taky tak dělá !) kopírovat jedno konkrétní CD pokaždé jinak.

Exact Audio Copy byl naprogramován tak, aby uvedeným neduhům co nejvíce zabránil. Je to v současnosti nejlepší extraktor, používáte-li něco jiného, děláte chybu.

Exact Audio Copy

EAC naprogramoval německý student Andre Wiethoff a již několik let se nachází volně ke stažení na stránkách www.exactaudiocopy.de (sekce Download). Ano, tento program je skutečně zdarma.(klikněte pro zvětšení)


Hlavní dialog vypadá jako na obrázku výše. Popišme si ho. Vlevo nahoře volíte mechaniku. Zde se objeví všechny v systému detekované mechaniky, tedy i vypalovačky a případné virtuální disky (např. ty vytvořené programy CloneCD nebo Alcohol 120%).

Největší plochu zabírá seznam audio stop právě vloženého CD a detaily o nich - název skladby (Title), číslo stopy (Track), čas začátku stopy (Start), délka stopy (Length), mezera - ticho - mezi stopami (Gap), velikost v megabytech (Size), kontrolní součty CRC a zda skladba vyžaduje pre-emfázi (ovlivňuje, jak by měl přehrávač zacházet s výškami).

Poznámka: Každé CD-DA sestává z jedné nebo více audio stop. Stopa obvykle určuje, kde začíná která písnička. Datové CD-ROM má jen jednu stopu.

Standardně jsou skladby nazvány jako Track. Pro zobrazení skutečného názvu skladby musí tyto EAC někde vzít. Pokud je to povoleno a médium ho obsahuje, je možné načíst je z údajů CD-Text (informace o názvech uložené přímo na médiu). Případně je možné stáhnout si informace o albu z Internetu z databáze freedb, ale pak musí sedět identifikátor CD. Nebo je možné zadat názvy ručně. Všechny tyto volby naleznete v záložce Database a dále se jimi již nebudu zabývat, protože toto jsou jen maličkosti ve srovnání s ostatními volbami, které EAC nabízí.

Nahoře zároveň vidíme název alba a jméno hudebníka, rok vydání a žánr. Názvy jsou důležité pro extrakci jednotlivých stop i celého alba - v prvním případě ovlivňují název souboru, v druhém obsah CUE souboru (co to je, si povíme za chvíli).Názvy je možné měnit z menu Edit - Rename Track. V uvedeném menu je možné stopy proházet (Shuffle - na pořadí extrakce celého alba to však nemá vliv) nebo seřadit (Sort) dle čísla stopy (By Tracknumber), názvu (By Name) nebo délky (By Length).
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková