reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Exact Audio Copy - detailní návod

27.6.2005, Eagle , návod
Exact Audio Copy - detailní návod
Exact Audio Copy je patrně nejlepším programem na extrakci zvuku z kompaktních disků. Andre Wiethoff ho napsal, protože nenalezl nic, co by dokázalo využít moderních technologií a provést skutečně kvalitní rip. EAC proto nabízí mnoho možností nastavení.
Kapitoly článku:
  1. Exact Audio Copy - detailní návod
  2. EAC Options
  3. Drive Options
  4. Compression Options
  5. Extrakce audia
Úvodem

Extrakce zvuku z kompaktních disků (ripování) je v podstatě kopírování digitálních dat (jedniček a nul) z média na pevný disk. Toto kopírování se tak v zásadě neliší od kopírování souborů z médií CD-ROM. Narozdíl od datových médií však CD-DA (Compact Disc Digital Audio) obsahují méně korekčních prvků. Zatímco u datových nosičů musí být zcela přesně nalezeno konkrétní místo obsahující konkrétní data, u audio disků to není až tak klíčové - posluchač nepozná, že laser se zaměřil o pět setin vteřiny nepřesně. Menší schopnosti korekcí jsou zavedeny ve prospěch větší kapacity média tak, aby se na CD-DA vešlo více minut hudby. Při ripování však může menší korekce činit problémy, a tak mnoho mechanik může (a taky tak dělá !) kopírovat jedno konkrétní CD pokaždé jinak.

Exact Audio Copy byl naprogramován tak, aby uvedeným neduhům co nejvíce zabránil. Je to v současnosti nejlepší extraktor, používáte-li něco jiného, děláte chybu.

Exact Audio Copy

EAC naprogramoval německý student Andre Wiethoff a již několik let se nachází volně ke stažení na stránkách www.exactaudiocopy.de (sekce Download). Ano, tento program je skutečně zdarma.(klikněte pro zvětšení)


Hlavní dialog vypadá jako na obrázku výše. Popišme si ho. Vlevo nahoře volíte mechaniku. Zde se objeví všechny v systému detekované mechaniky, tedy i vypalovačky a případné virtuální disky (např. ty vytvořené programy CloneCD nebo Alcohol 120%).

Největší plochu zabírá seznam audio stop právě vloženého CD a detaily o nich - název skladby (Title), číslo stopy (Track), čas začátku stopy (Start), délka stopy (Length), mezera - ticho - mezi stopami (Gap), velikost v megabytech (Size), kontrolní součty CRC a zda skladba vyžaduje pre-emfázi (ovlivňuje, jak by měl přehrávač zacházet s výškami).

Poznámka: Každé CD-DA sestává z jedné nebo více audio stop. Stopa obvykle určuje, kde začíná která písnička. Datové CD-ROM má jen jednu stopu.

Standardně jsou skladby nazvány jako Track. Pro zobrazení skutečného názvu skladby musí tyto EAC někde vzít. Pokud je to povoleno a médium ho obsahuje, je možné načíst je z údajů CD-Text (informace o názvech uložené přímo na médiu). Případně je možné stáhnout si informace o albu z Internetu z databáze freedb, ale pak musí sedět identifikátor CD. Nebo je možné zadat názvy ručně. Všechny tyto volby naleznete v záložce Database a dále se jimi již nebudu zabývat, protože toto jsou jen maličkosti ve srovnání s ostatními volbami, které EAC nabízí.

Nahoře zároveň vidíme název alba a jméno hudebníka, rok vydání a žánr. Názvy jsou důležité pro extrakci jednotlivých stop i celého alba - v prvním případě ovlivňují název souboru, v druhém obsah CUE souboru (co to je, si povíme za chvíli).Názvy je možné měnit z menu Edit - Rename Track. V uvedeném menu je možné stopy proházet (Shuffle - na pořadí extrakce celého alba to však nemá vliv) nebo seřadit (Sort) dle čísla stopy (By Tracknumber), názvu (By Name) nebo délky (By Length).
reklama