www.svethardware.cz
>
>

Extrémně výkonný laser by brzy mohl vyrvat elektrony z vakua

Extrémně výkonný laser by brzy mohl vyrvat elektrony z vakua
, , aktualita
Až nepředstavitelně výkonný laser se má začít brzy stavět v Šanghaji a posloužit má i k tomu, aby se vědci pokusili doslova vyrvat elektrony z vakua. Zní to podivně, však jak by bylo možné získat hmotu z místa, kde z našeho pohledu nic není? 
reklama
Čínský superlaser se tak má již brzy začít stavět v Šanghaji, kde bude znám jako SEL (Station of Extreme Light) a čínští vědci se tak postaví do čela těch, kteří si chtějí ověřit teorii zveřejněnou americkými a francouzskými vědci v Physical Review Letters už před osmi lety. Ta v kostce tvrdí, že dostatečně výkonný laser by měl být schopen vyrvat elektrony z prostoru vzduchoprázdna. 
 
 
Laser SEL bude mít výkon cca 100 petawattů, čili 1015 wattů a dle čínských vědců by to mělo stačit na ověření dané teorie. Ta je pro laika jen těžko představitelná, však jak bychom mohli získat elektrony z prostoru, kde z našeho pohledu vůbec žádná hmota není? Z pohledu kvantové elektrodynamiky to ale možné je. 
 
Prázdný prostor dle ní totiž není vůbec prázdný, ale namísto toho je tvořen nahuštěnými páry částic hmoty a antihmoty. Ty tak mají vyplňovat veškerý volný prostor, který jinak nezabírá jiná hmota. Dané částice také nemají žádným nám zjevným způsobem interagovat se zbytkem vesmíru, protože se jejich působení vzájemně vyrušuje.
 
Představit bychom si to snad mohli tak trochu jako technologii pro aktivní eliminaci hluku, která ruší zvukové vlny pomocí jejich přímého protějšku - invertovaných vln. Tyto vlny se tak vzájemně vyruší, že my jako posluchači nemusíme slyšet vůbec nic, což ale neznamená, že neexistují. 
 
Laser tak nebude tvořit hmotu z ničeho, jen ji vytrhne z jejího kvantového stavu do našeho světa, kde ji už můžeme pomocí našich přístrojů vnímat. Půjde konkrétně o elektrony, které se oddělí od svých protějšků, čili pozitronů. Pozoruhodný úspěch ale bude už jen postavení stopetawattového laseru, však ten bude používat asi 10.000násobek energie, která proudí skrz všechny elektrické sítě světa. 
 
Ještě před ním by ale měl být na stejném místě spuštěn laser Shanghai Superintense Ultrafast Laser Facility, jehož výkon bude 10 petawattů a ten má vstoupit do provozu ještě letos. V obou případech bude tajemstvím vysokého výkonu velice krátký čas, v němž dokáže laser nahromaděnou energii využít. Však laser, který vypustí energii 1 joulu za 1 sekundu má výkon 1 W. Pokud ale svůj joul vypustí za pouhou miliontinu sekundy, už mluvíme o megawattovém laseru. 
 
 
SEL bude dle předpokladů do roku 2023 schopen zasáhnout cíl o velikosti jen 3 mikrometry svým plným výkonem 100 petawatt. EU také má či plánuje své superlasery, z nichž nejvýkonnější má dosáhnout rovnou 200 petawatt. Jde o součást projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), který mimochodem zahrnuje podobné (slabší) zařízení i v České republice. Jde o ELI BEAMLINES, které už bylo postaveno v Dolních Břežanech a půjde až o 10 petawattové lasery.
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek