www.svethardware.cz
>
>
>

FAA navrhuje vykázat notebooky z odbavených zavazadel v letecké dopravě

FAA navrhuje vykázat notebooky z odbavených zavazadel v letecké dopravě
, , aktualita
Federal Aviation Administration (FAA) možná brzy cestujícím znemožní, aby přepravovali notebooky v odbavených zavazadlech. Lidé tak možná brzy budou mít jedinou možnost, a sice si takovou elektroniku převážet pouze ve svém příručním zavazadle.
K oblíbeným
reklama
Zatím jde ze strany Federal Aviation Administration (FAA) jen o doporučení a návrh, který však bude odeslán k posouzení do Organizace spojených národů (UN). Nejde samozřejmě o notebooky a jinou elektroniku jako celek, čeho se FAA obává. Jde spíše o její dnes již velice často neoddělitelnou součást, a sice baterie, které mohou v některých případech samovolně vzplanout a na palubě letadla by to mohlo mít v některých případech katastrofální následky. V nákladovém prostoru jsou přitom již standardně od katastrofy Valujet 592 v roce 1996 hlásiče požáru a hasicí zařízení, která by si měla s takovými případy poradit, ale evidentně ne ve všech případech. 
 
 
FAA se možná tímto odvolává i na případ vysoce nepovedených zařízení Note 7 od Samsungu, jež právě na palubách letadel vzplanula, ale v tom případě nešlo o nákladový prostor. Jde tak pouze po větších zařízeních, jejichž větší baterie představují rovněž větší riziko, ale především ve spojení s dalšími věcmi, které si často balíme do velkého zavazadla, jež by mohly riziko požáru s původem v baterii notebooku znásobit. Může jít třeba o alkohol vozený z dovolené, voňavky, nebo prostě o oblečení. 
 
Provedeno tak bylo celkem deset testů, kde vedle notebooku, jenž byl uměle přiveden ke vzplanutí, byly věci jako odlakovač nehtů, suchý šampón, lak na vlasy ve spreji, dezinfekční roztok a jiné. Ve všech případech to samozřejmě zvýšilo intenzitu plamenů, ale pouze suchý šampon svou explozí představoval nebezpečí, s nímž by si nedokázaly poradit ani protipožární systémy v nákladním prostoru letadla. FAA odhaduje, že v takovém případě by mohl být do jedné minuty celý zachvácen plameny. 
 
Dle zprávy FAA je tak riziko převážení notebooků v příručních zavazadlech příliš vysoké. Zatím se v praxi projevilo "jen" v případě třech nákladních letadel, která byla zničena kvůli vzplanutým bateriím. Organizace uvádí, že to samé se nepřihodilo v jednom z pasažérských letů možná jen proto, že lidé jsou zvyklí si notebooky a jinou elektroniku brát do letadla s sebou, čímž už předběžně souhlasily nekteré z velkých leteckých společností a také evropské orgány dohlížející nad bezpečností v přepravě. 
 
Nicméně FAA krom prostého celkového zákazu vozit v odbaveném zavazadle elektroniku s velkými bateriemi nabízí také několik alternativ. Pasažéři by mohli být požádáni o to, aby do kufru s notebookem nepřibalovali žádné věci, které mohou prudce vzplanout či rovnou explodovat nebo aby notebook balili do ohnivzdorného vaku, ale to je pochopitelně těžko prosaditelné a ještě hůře kontrolovatelné. Pak je tu možnost, že by pro letadla s pokročilejší hasicí technikou platila volnější pravidla, ovšem zatím to spíš vypadá, že bude postupně přijat celkový zákaz. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook odmítl požadavek senátu USA na odstranění end-to-end šifrování Facebook odmítl požadavek senátu USA na odstranění end-to-end šifrování
Vlády snad všech zemí by velmi rády sledovaly své obyvatelstvo a týká se to také USA. Ta chce po Facebooku, aby bylo možné prolomit šifrování v jeho komunikačních aplikacích a nepoužíval end-to-end variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů