Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAA navrhuje vykázat notebooky z odbavených zavazadel v letecké dopravě

24.10.2017, Jan Vítek, aktualita
FAA navrhuje vykázat notebooky z odbavených zavazadel v letecké dopravě
Federal Aviation Administration (FAA) možná brzy cestujícím znemožní, aby přepravovali notebooky v odbavených zavazadlech. Lidé tak možná brzy budou mít jedinou možnost, a sice si takovou elektroniku převážet pouze ve svém příručním zavazadle.
Zatím jde ze strany Federal Aviation Administration (FAA) jen o doporučení a návrh, který však bude odeslán k posouzení do Organizace spojených národů (UN). Nejde samozřejmě o notebooky a jinou elektroniku jako celek, čeho se FAA obává. Jde spíše o její dnes již velice často neoddělitelnou součást, a sice baterie, které mohou v některých případech samovolně vzplanout a na palubě letadla by to mohlo mít v některých případech katastrofální následky. V nákladovém prostoru jsou přitom již standardně od katastrofy Valujet 592 v roce 1996 hlásiče požáru a hasicí zařízení, která by si měla s takovými případy poradit, ale evidentně ne ve všech případech. 
 
 
FAA se možná tímto odvolává i na případ vysoce nepovedených zařízení Note 7 od Samsungu, jež právě na palubách letadel vzplanula, ale v tom případě nešlo o nákladový prostor. Jde tak pouze po větších zařízeních, jejichž větší baterie představují rovněž větší riziko, ale především ve spojení s dalšími věcmi, které si často balíme do velkého zavazadla, jež by mohly riziko požáru s původem v baterii notebooku znásobit. Může jít třeba o alkohol vozený z dovolené, voňavky, nebo prostě o oblečení. 
 
Provedeno tak bylo celkem deset testů, kde vedle notebooku, jenž byl uměle přiveden ke vzplanutí, byly věci jako odlakovač nehtů, suchý šampón, lak na vlasy ve spreji, dezinfekční roztok a jiné. Ve všech případech to samozřejmě zvýšilo intenzitu plamenů, ale pouze suchý šampon svou explozí představoval nebezpečí, s nímž by si nedokázaly poradit ani protipožární systémy v nákladním prostoru letadla. FAA odhaduje, že v takovém případě by mohl být do jedné minuty celý zachvácen plameny. 
 
Dle zprávy FAA je tak riziko převážení notebooků v příručních zavazadlech příliš vysoké. Zatím se v praxi projevilo "jen" v případě třech nákladních letadel, která byla zničena kvůli vzplanutým bateriím. Organizace uvádí, že to samé se nepřihodilo v jednom z pasažérských letů možná jen proto, že lidé jsou zvyklí si notebooky a jinou elektroniku brát do letadla s sebou, čímž už předběžně souhlasily nekteré z velkých leteckých společností a také evropské orgány dohlížející nad bezpečností v přepravě. 
 
Nicméně FAA krom prostého celkového zákazu vozit v odbaveném zavazadle elektroniku s velkými bateriemi nabízí také několik alternativ. Pasažéři by mohli být požádáni o to, aby do kufru s notebookem nepřibalovali žádné věci, které mohou prudce vzplanout či rovnou explodovat nebo aby notebook balili do ohnivzdorného vaku, ale to je pochopitelně těžko prosaditelné a ještě hůře kontrolovatelné. Pak je tu možnost, že by pro letadla s pokročilejší hasicí technikou platila volnější pravidla, ovšem zatím to spíš vypadá, že bude postupně přijat celkový zákaz.