FAA: ozbrojené drony jsou nelegální

FAA: ozbrojené drony jsou nelegální
, , aktualita
I s ohledem na etiku je velice důležitá otázka, zda je či není vhodné vyzbrojovat drony, které by navíc mohly oplývat umělou inteligencí. Když pomineme katastrofické scénáře sci-fi filmů, je zřejmé, že něco takového by opravdu nemuselo dělat dobrotu. 
K oblíbeným
reklama
V případě nařízení FAA (Federal Aviation Administration) jde však především o vyzbrojování dronů, které jsou řízeny na dálku lidmi. Taková zařízení jsou tak nyní nelegální a jejich provozovatelé se vystavují tučné pokutě. Drony vyzbrojené různými zbraněmi však můžeme najít zcela běžně a zabývají se tím jak firmy, tak jednotlivci. A ostatně si lze představit, že někdo vyzbrojený výkonným dronem s automatickou zbraní v podvěsu může způsobit další masakr, aniž by se sám přímo vystavoval přímé reakci. Stačí sedět v dodávce opodál s VR headsetem. 
 
 
Stačí tak krátce hledat na webu, aby se nám naskytly zajímavé kombinace, kde figuruje většinou velký několikarotorový dron a pak různá nesená výbava. Třeba motorovka, protože proč by ne? 
 
 
Svět dronů tak začíná být čím dál více regulován s tím, jak ty se rozšiřují mezi lidi a zvyšuje se rozmanitost i četnost jejich využití, což s sebou pochopitelně přináší i problémy, nehody či rovnou zločin. Často se přitom řešilo narušování soukromí nebo prostorů letišť, objevil se požadavek registrace velkých dronů překračujících jistou velikost a začaly se i vyhrazovat prostory, kde drony létat prostě nesmějí. Nyní tu máme vcelku logický požadavek na to, aby drony nemohly nést žádné zbraně. Třeba plamenomet.
 
 
Toto je přitom produkt chystaní pro trh, a to jistý TF-19 Wasp za cenu 1500 dolarů, který můžeme připevnit na výkonný dron a kropit okolí napalmem na dálku osmi metrů. Společnost ThrowFlame, která TF-19 Wasp, přitom tvrdí, že o zbraň nejde, nicméně už dostala od FAA první varování, že kterýkoliv občan provozující dron vybavený střelnou zbraní, bombami, pyrotechnikou nebo právě i plamenometem se vystavuje pokutě až 25.000 dolarů. ThrowFlame zase tvrdí, že plamenomety jsou v USA považovány za nástroje, takže nemohou být regulovány jako zbraně. TF-19 Wasp tak je stále v nabídce této firmy a my můžeme najít i řadu videí ukazujících jeho použití. 
 
 
Vypadá to ovšem, že pokud bude FAA stát za svým, rozmíška s ThrowFlame může skončit u soudu, který by ostatně mohl do celého "šedého" byznysu s drony přinést precedent. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře