reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Facebook Viewpoints chce vaše data, tentokrát vám za průzkumy i zaplatí

29.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Facebook Viewpoints chce vaše data, tentokrát vám za průzkumy i zaplatí
Facebook je plný průšvihů s únikem osobních dat, to mu však nebrání pokračovat v obchodování s nimi. Tentokrát spouští aplikaci Viewpoints, kde mohou lidé dobrovolně poskytovat osobní data a názory v průzkumech. Facebook za ně i zaplatí.
Placení za vyplňování průzkumů není nic nového. I u nás existuje spousta společností, které něco takového provádí (a často těsně před dosažením částky pro výplatu přestanou posílat další dotazníky nebo sníží jejich frekvenci). Podobné placení za průzkumy chce nyní spustit i společnost Facebook, která je však nechvalně známá právě nedostatečnou ochranou osobních dat. Pokud byste i přesto měli chuť se podělit o mnoho svých osobních dat a názorů, Facebook vám nabídne novou aplikaci Viewpoints.
 
Facebook Viewpoints
 
Uživatelé aplikací budou vyzvání k vyplňování dotazníků, které by měly společnosti Facebook pomoci s vývojem aplikací a služeb Facebook, Instagram, WhatsApp, Portal i Oculus. Z toho by pak měla profitovat celá komunita uživatelů těchto služeb. Před každým průzkumným programem má Facebook vysvětlit, jaké informace budou schraňovány a kolik bodů člověk dostane za vyplnění dotazníku. Uživatel by také měl vědět, kolik bodů mu zbývá do dosažení stanovené hranice pro výplatu peněz na účet na PayPalu. Základními poskytovanými informacemi bude datum narození, jméno, země pobytu, pohlaví a u některých průzkumů také další informace, jako je poloha a jiné.
 
Jako první je tu Well-Being Survey, která zkoumá vliv sociálních sítí (jako je Facebook) na psychický stav lidí a výsledkem tak má být zjištění, jak omezit negativní vlivy sociálních sítí. Facebook slibuje, že získané informace nebude prodávat třetím stranám, nebudou ani zveřejněny na žádné další aplikaci navázané na facebookový účet uživatele. Prozatím je k dispozici jen pro uživatele starší 18 let, kteří žijí v USA. Později by se ale Viewpoints měl rozšířit i do dalších zemí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama