Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Flashování BIOSu - jak na to

18.8.2005, Eagle , článek
Flashování BIOSu - jak na to
Řada problémů počítačů je způsobena neschopností výrobce základních desek pořádně otestovat a vyladit inicializační program BIOS. A tak se časem záplatuje a vychází nové verze. Pojďme se podívat, jak si BIOS aktualizovat a na co je třeba dát si pozor.
Vytváření diskety

Jak se z operačního systému Windows dostat o deset let zpět v čase? Samozřejmě že přes bootovací disketu. Klikněte na Tento počítač a u diskety zvolte Naformátovat:


V následujícím dialogu zvolte Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS.


Po skončení formátování získáme disketu, z níž bude možné nabootovat do DOSu. Na této disketě se ale nachází haraburdí, které není potřeba.


Proto vymažeme vše kromě:

Config.sys
Autoexec.bat
IO.sys
MSDOS.sys
Command.com

Obsah souboru Config.sys dále editujeme...


... a jeho obsah vymažeme (zůstane soubor o velikosti 0 byte). Obdobným způsobem vymažeme obsah souboru Autoexec.bat

Záloha stávajícího BIOSu

Protože nový BIOS ne vždy přináší pozitiva, je vhodné si aktuální verzi zazálohovat. Někdy je možné najít právě používaný soubor na stránkách výrobce, pak to máte jednodušší. Horší situace nastává, když výrobce starší verze nearchivuje nebo flashujete na desku, která jako kdyby žádného výrobce nikdy neměla. V takovém případě extrahujeme soubor přímo z čipu flash.

Vezměte nyní vaší bootovací disketu a přihrajte na ní příslušný flashovací program (AWDFLASH, AMIFLASH či jiný specifický). Nabootujte do DOSu.


Pokud počítač po vložení diskety nebootuje do DOSu, je patrně nastaveno přednostní bootování z pevného disku. V takovém případě se dostaňte do Setupu (klávesou DEL, ALT F1 atp.) a změňte primární bootování na disketu:


Příslušná položka bývá často ukryta pod záložkou Advanced BIOS Features. Nemusí to ale být pravidlem.


Zde změňte First Boot Device na Floppy. Po následném uložení bude systém bootovat z diskety. Nezapomeňte po dokončení všech činností vrátit nastavení na původní hodnotu.

V této souvislosti doporučuji mít jako primární nastaveno bootování z pevného disku, protože jednak je to rychlejší a za druhé se tím vyhnete náhodnému vložení diskety s boot virem.


Nyní spusťte flashovací program s následujícími parametry:

Pro AWDFlash napište:


AWDFlash /pn /sy

Program vás vyzve k napsání názvu souboru, do kterého se má BIOS uložit. Napište "old.bin" (bez uvozovek) a odentrujte.


AWDFlash zálohuje aktuální BIOS do souboru

Pro AMIFlash napiště:

AMIFlash Sold.bin

Tímto způsobem uložíte aktuální verzi do souboru "old.bin". Soubor se bude nacházet na disketě, můžete si ho v operačním systému okopírovat na pevný disku pro pozdější použití.

Flashování nové verze

Nyní již zbývá nahrát novou verzi. Zde platí "desetkrát měř a jednou flashuj". Předpokládejme nyní, že máte správnou a aktuální verzi flashovacího programu, že máte stávající verzi BIOSu uloženou v souboru a že nová verze je určitě nová a určitě je určena pro tuto základní desku. Pokud jste si tímto vším jisti, hurá do toho.

Abychom se ujistili, že vše proběhne hladce, vytvoříme další bootovací diskety. Budeme potřebovat minimálně dvě:

    • Jednu s aktuální verzí.
    • Jednu s novou verzí
Pro jistotu je ale dobré vytvořit diskety čtyři - dvě s aktuální verzí a dvě s novou verzí. To pro případ, kdy by došlo k chybě čtení. Diskety jsou velmi nespolehlivé, a je proto hazardérstvím nemít záložní plán. Naformátujte výše zmíněným způsobem potřebné množství disket (ne, opravdu nestačí je okopírovat !).

Vytvoření disket s novou verzí

Nyní vytvoříme diskety s novou verzí. Nahrajte na bootovací disketu (diskety) flashovací program a nový soubor s BIOSem. Obsah pak bude vypadat nějak takto:


Teď máme dvě možnosti - buďto z diskety vytvoříme automatický nástroj nebo budeme spoléhat na manuální zadání parametrů. Jinými slovy - buďto disketu necháme ve stavu, ve kterém je teď, což pak bude znamenat, že flashovací program budeme muset pouštět manuálně s příslušnými parametry, nebo upravíme soubor Autoexec.bat a flashování se provede samo. Oba způsoby jsou zcela ekvivalentní a liší se pouze tím, že příkazy v souboru Autoexec.bat jsou vykonány při bootu.

Poznámka: Povídání o tom, co to je bootblock, naleznete v poslední kapitole


Předpokládejme, že chceme automatický způsob. Upravíme Autoexec.bat.následovně:

Pro AWDFlash vepíšeme text:


AWDFlash soubor.bin /py /sn /cd /cc /cp

... kde soubor.bin je název souboru s aktuální verzí BIOSu.

Pokud chcete vynutit i programování Bootblocku (z bezpečnostních důvodů toto spíše nedoporučuji), vložte ještě příkaz:


/Wb

Ve výsledku tedy:


Pokud deska používá AMIFlash, vepíšeme text:


AMIFlash soubor.bin /A /E

Pokud chcete vynutit i programování Bootblocku (ani v tomto případě to nedoporučuji), vložte ještě příkaz:

/B

Ve výsledku tedy:Pokud se rozhodnete pracovat manuálně...


... budete muset po nabootování do DOSu zadat výše zmíněné příkazy klávesnicí a odentrovat. Pokud náhodou zapomenete názvy souborů, můžete vyvolat přehledový list souborů v aktuálním adresáři (tj. přímo v rootu diskety) příkazem dir /p:


Vytvoření disket s aktuální (starou) verzí

Pro případ, že by se něco nevyvíjelo dle představ, potřebujeme také diskety s aktuální (starou, fungující) verzí. V tomto případě postupujeme stejně jako u disket s novou verzí, jen namísto souboru s novou verzí nahrajeme soubor s verzí aktuální a příkazy trochu změníme:

Pro AWDFlash:


AWDFlash soubor.bin /py /sn /cd /cc /cp /Wb /R

Protože diskety vytváříme pro případ, že se něco stane špatně, vynutíme si i programování Bootblocku. Dále si příkazem /R vynutíme resetování počítače. Toto provedeme pro případ, kdy by byl počítač v takovém stavu, že bychom nebyli schopni vidět obraz.


Pro AMIFlash:

AMIFlash old.bin /A /E /B /R

Opět vynutíme programování Bootblocku a příkazem /R následný reset.

Testování disket

Abychom vyzkoušeli, že diskety lze skutečně přečíst, provedeme malý test. Bohužel to, že jsme data na disketu nahráli, ještě neznamená, že půjdou přečíst. Šance na poruchu je poměrně vysoká, odhaduji jí na desítky procent. Operační systém Windows má jednu poměrně nepříjemnou vlastnost - soubory nahrávané na disketu cachuje. To znamená, že pokud na disketu nahrajeme soubor o velikosti 1MB, bude nám to trvat možná minutu. Jakmile se ale pokusíme ho okopírovat zpět na disk, operace bude trvat ani ne vteřinu - data se nepřečtou z diskety, ale z paměti.

Abychom zabránili tomuto neduhu, musíme cache vymazat. To provedeme jednoduše - jakmile ukončíte kopírování dat na disketu, tuto vyjměte a pokuste se o přístup k disketě. Operační systém samozřejmě vyhodí chybovou hlášku, že žádná disketa se v mechanice nenachází. Nyní, když disketu vložíte zpět a začnete kopírovat, již se data budou číst přímo z diskety a ne z paměti. Tímto způsobem tedy otestujte veškeré diskety, které jste vytvořili.

Alternativou k výše uvedenému postupu je použití programu CDCheck, který si s cache poradí.