www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Galaxie se v rozpínajícím vesmíru vzdalují, ovšem M90 se k nám blíží

Galaxie se v rozpínajícím vesmíru vzdalují, ovšem M90 se k nám blíží
, , aktualita
Vzdálené galaxie se od nás obvykle vzdalují, jak lze v principu snadno zjistit pomocí Dopplerova jevu. Proto je pro astronomy velice zajímavá Messier 90, spirální galaxie, která se k nám dle modrého posuvu naopak přibližuje. 
K oblíbeným
reklama
Messier 90 samozřejmě není jediná galaxie, která se k nám přibližuje. Dobře známý je ten fakt, že nám nejbližší Galaxie v Andromedě by se Mléčnou dráhou měla ve vzdálené budoucnosti také srazit. 
 
Messier 90 
 
Asi 24x vzdálenější Messier 90, od níž k nám světlo putuje 60 milionů let je však příliš vzdálená na to, aby se o něčem takovém dalo uvažovat a ostatně směr pohybu se může změnit. Hubble nám tak alespoň zachytil tento její (i když neúplný) snímek, který ukazuje galaktická ramena i světlý střed. 
 
Hubble tak jasně zachytil tzv. modrý posuv světla této galaxie, což znamená, že vlnová délka světla je vlivem zkracující se vzdálenosti mezi námi a M90 posunuta více do modré části spektra, i když by se vzhledem k němu mělo mluvit o fialové. Pokud by se M90 vzdalovala, šlo by o červený posuv, o kterém se nejčastěji mluví v souvislosti s rozpínáním vesmíru. 
 
Vesmírné teleskopy se pro takovéto pozorování velice hodí, protože světlo a především pro nás neviditelné záření dokáže značně ovlivnit naše atmosféra. To je ostatně i důvod proč vidíme jasnou oblohu jako modrou a ne jako čistě bílou. Vedle viditelného světla k nám ještě atmosféra propouští značnou část ultrafialového záření, některé vlnové délky infračerveného a pak je tu velké okénko pro rádiové vln. Rentgenové a gama záření je pohlcováno, což je pro nás důležitá ochrana před nehostinností vesmíru. 
 
 
Vesmírné teleskopy se s ničím takovým potýkat nemusejí, ovšem je třeba počítat i s tím, že záření přicházející z hlubin vesmíru může ovlivnit prach či plyn na cestě mezi jeho zdrojem a námi. 
 
 M31 Andromeda v různých spektrech
 
Spektra mají také důležitou roli v rozlišení toho, na co se vůbec díváme a nahrazují i prostorový vjem, který na tak obrovské vzdálenosti je pochopitelně nulový. Hubble k tomu využívá filtry, aby dokázal zachytit i vybraná spektra a v případě výše uvedené fotografie M90 to je kombinace infračerveného a ultrafialového záření s viditelným světlem. Použita byla kamera se čtyřmi detektory, které postupně snímaly celý obraz, nicméně jeden z nich má vyšší hodnotu zvětšení než ostatní tři, takže mu to trvalo déle, a proto je snímek neúplný. 
 
A proč se k nám vůbec M90 přibližuje, když by to mělo být spíše naopak. Je součástí Kupy galaxií v Panně (Virgo Cluster), která čítá na 1200 galaxií, takže je pravděpodobné, že celkově obrovská hmota svou gravitací působí na směr pohybu M90. Za několik milionů let už to ale může být jinak, záleží na tom, na jaké dráze tato galaxie vůbec je.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek