GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu

GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
, , aktualita
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
K oblíbeným
reklama
Profesionální overclockeři využívají nejčastěji tekutý dusík, který dokáže čipy podchladit blízko k -200 °C a pokud jde o bohaté overclockery nebo jejich sponzory, využít se může i tekuté helium schopné dostat teplotu blízko absolutní nule. Der8auer však zkusil něco opačného, a sice suchý led s bodem varu -78 °C. Ovšem ani to není zanedbatelné, nicméně je třeba počítat s tím, že se suchým ledem se bude jako s pevným materiálem pracovat jinak než s tekutým dusíkem, který stačí nalít do výparníku. 
 

Právě proto Der8auer použil tekutinu, která zvládne tak nízké teploty, aby v ní mohl suchý led plavat. To by mohl být ethanol nebo aceton, ale nakonec padla volba na materiál 3M Novec. Ten byl plavající suchý led schopen dostat na teplotu -72 °C.  
 
 
Teplota ale nebyla jedinou zbraní v arsenálu. Provedena byla také modifikace pro zajištění vyššího napětí, a to obejitím dvou odporů pomocí obloučků z pájených drátů. 
 
 
Nicméně se objevilo, že tato modifikace přináší jen drasticky zvýšenou spotřebu výměnou za chabý nárůst výkonu. Při výchozím nastavení si karta vzala 15 A, při běžném přetaktování se vzduchovým chlazením to bylo 17 A a s modifikací 20,2 A (pouze z přídavného napájení) výměnou za 20 až 30 MHz navíc. 
 
Před vyzkoušením suchého ledu Der8auer ještě využil vodní chladič s uzavřeným oběhem, aby objevil, že maximální takt, které šlo dosáhnout, se v podstatě nelišil od chlazení vzduchem. Šlo o cca 2100 MHz. Pak už se uplatnil suchý led a benchmark SuperPosition. Tabulka ukazuje průměrné snímkovací frekvence a spotřebu měřenou z 6 a 8pinových konektorů, čili bez dalších cca 50 W dodávaných konektorem PCIe.
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Suchý led a napětí 1,2 V na GPU dokázalo přinést nejlepší výsledky s téměř 21% zvýšení taktu GPU, jenomže karta si vzala skoro o polovinu více energie přes konektory PCIe. GPU pracovalo na 2340 MHz s paměťmi na efektivním taktu 16 GHz. 
 
Závěrem je, že NVIDIA má své Turingy dobře vyladěny, aby poskytovaly na výchozím nastavení dobrý poměr výkonu a spotřeby. Z celého testu se také dozvíme, že koupě vodního chlazení je z hlediska přetaktování vyhozením peněz.
 
Zdroj: Der8auer via Youtube


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář