GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem

GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem
, , aktualita
NVIDIA nás na začátku nového školního roku nadchla svou generací GeForce Ampere, ale už tehdy se objevil tichý hlas varující před tím, že málokdo si bude moci svou novou kartu pořídit kvůli slabé produkci a velice obtížné dostupnosti. To se potvrdilo.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA tak přinesla na trh novou a velice zajímavou generaci herních karet, jichž by se mohlo v první vlně prodat mnohonásobně více, než vůbec bylo k dispozici. Někteří si to uvědomili a pokouší se vydělat na nedočkavosti druhých, což s sebou přináší i různé excesy. A pokud jde o viníka, prsty ukazují především směrem k NVIDII a ne zcela nezaslouženě. Jejímu vedení ostatně muselo být jasné, že pokud představí RTX 3080 s výkonem "až" dvou RTX 2080, a to za stejné peníze, lidé jí budou trhat ruce a výrazný nedostatek karet na trhu nebude vypadat dobře. A také že nevypadá. 
 
 
My se tak dozvídáme o tom, jak zájem zákazníků shodil i stránky obchodu Newegg, jak v řadě obchodů vinou přetíženosti jejich systémů byla stejná karta přiřazena několika zákazníkům, kteří si tak mohli (až na jednoho) okusit pocit nadšení náhle vystřídaný naštváním a frustrací. 
 
Pokud jde ale o to vyloženě negativní, pak na začátku prodeje se podepsali především spekulanti využívající boty (Bounce Alerts), díky nimž byli schopni v podstatě okamžitě vykoupit první várky karet, a to pochopitelně pouze k tomu, aby na nich poté vydělali přeprodejem na eBay či v jiném bazaru. 
 
Tomu ale pochopitelně nahrává pouze jedna věc, a to ochota lidí tyto překupníky podporovat a pořídit si od nich vysněnou RTX 3080 za ceny začínající na 1300 USD. Spíše jde ale o vyšší ceny jako 1600 USD a někdy lze najít i zcela nesmyslné částky jako 13.400 USD, což ovšem není průvodním jevem celkové ztráty soudnosti přihazujících. Právě naopak, jde o snahu škodit překupníkům, a to opětovným využitím botů, kteří v internetových aukcích šroubují ceny do absurdna. A čím déle se prodej takových karet bude blokovat, tím hůře pro překupníky, kteří sázejí především na impulzivní jednání lidí zklamaných nedostupností karet. Mimochodem u nás se přeprodává také, ovšem nabídka je spíše slabá a to platí i o nárůstu cen.
 
Ozvala se také společnost ZOTAC, která dostala od Amazon Germany objednávku na téměř 20 tisíc kusů karty ZOTAC RTX 3080 Trinity. Šlo nejspíše o chybu, která ale přiměla ZOTAC reagovat s tím, že není v jejích silách tolik kusů v dohledné době dodat. 
 
Co se týče našich obchodů, nabídka RTX 3080 v podstatě neexistuje a v nejlepších případech se očekává dodací lhůta dlouhá dva týdny. O tom lze ale velice pochybovat, neboť velké tuzemské e-shopy, které zatím jako jediné dostaly úvodní várky karet k prodeji, se k dodacím lhůtám nevyjadřují ani přibližně, takže skutečně nemůžeme počítat s tím, že jinde by mohli slibovat něco konkrétního. 
 
To celé nahrává firmě AMD, která nové Radeony vyšle na trh sice se zpožděním oproti Ampere, ale pokud jich bude dost a především pokud budou tvořit důstojnou konkurenci, pozdní nástup pak nemusí moc vadit.
 
V každém případě, jsou to jen grafické karty. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem
Od HyperX se na trh dostává nová herní myš, která představuje další odlehčený model využívající děravý plášť. HyperX Pulsefire Haste má také symetrické tělo, ovšem přesto se nebude hodit levákům stejně dobře jako pravákům.
Včera, aktualita, Jan Vítek