GlobalFoundries žalují TSMC kvůli porušení patentů, žádají zákaz importu zboží
27.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Do sporu se dostali dva přední výrobci počítačových čipů, společnosti TSMC a GlobalFoundries. Padly už žaloby v Německu i USA, a to kvůli údajnému porušení patentů držených firmou GlobalFoundries.
Společnost GlobalFoundries si tak vyšlápla na pověstného Goliáše v oboru výroby počítačových čipů. TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) je ostatně světově největší výrobce čipů na zakázku (drží asi polovinu tohoto trhu), který navíc disponuje nejmodernějšími technologiemi. GlobalFoundries vzniklá z továren AMD, Chartered Semiconductor a IBM je daleko menší firma, která navíc rezignovala na snahu udržet se v čele, což znamenalo zrušený vývoj 7nm a pokročilejších procesů.
GlobalFoundries (GloFo) tvrdí (viz PDF), že TSMC porušilo hned 16 patentů, a tak tuto firmu žene k německému i americkému soudu (Mannheim, Düsseldorf, Texas a Delaware). Především jde pak o to, že GloFo žádá zákaz importu a prodeje produktů, kterých se ony patenty týkají, což by se mělo paradoxně představovat i 7nm procesory AMD nebo grafické čipy Navi. AMD přitom mělo a má s GloFo nadstandardní vztah, ale s nástupem procesů, které už tato firma nedokáže zajistit, se AMD uvolnily ruce.
Tak či tak, mezi zákazníky TSMC také patří NVIDIA, Apple, Cisco, Google, Lenovo, Broadcom, Qualcomm a další významné IT firmy. Pokud by tak oněch 16 patentů pokrývalo většinu z dnes využívaných výrobních procesů firmy TSMC, případný zákaz importu dotčeného zboží by mohl nabídku na trhu velice omezit, ale nelze si dobře představit, že by k takové věci opravdu mělo dojít.
Dané patenty se týkají i základních technik výroby počítačových čipů a většina z nich je pak dle serveru Techspot spojena konkrétně se 7nm technologií, ale od GloFo se dozvíme i o 10nm, 12nm, 16nm a 28nm procesech. Říká se také, že GloFo si nyní k žalobě vybralo takové soudy, u nichž má větší šanci prosadit svůj požadavek na zákaz importu zboží. Je otázka, co za tím vším vězí a zda jde prostě o snahu GloFo se zahojit po neúspěšném vyvíjení svého 7nm procesu, nebo zda je tu i něco jiného, jako třeba dohra rozchodu s AMD. Ostatně kdyby firma GloFo opravdu dosáhla svého, pak by společnosti AMD přímo podrazila nohy, nicméně ve výše odkazovaném dokumentu AMD vůbec nefiguruje a mezi obžalovanými jsou kromě TSMC mimo jiné firmy Apple, Broadcom, Mediatek, NVIDIA, Qualcomm a Xilinx. Mohlo by tak jít třeba i o aktuální GeForce generace Turing.
GloFo také uvádí, že bude po TSMC žádat rozsáhlou finanční kompenzaci za to, že "nezákonně používala technologii GloFo, s níž dosáhla na desítky miliard dolarů tržeb". Dozvíme se také, že GloFo v USA a Evropě utratila přes 21 miliard dolarů, které dala do inovací a výrobních zařízení a chce si chránit své investice. Žádaný zákaz importu tak může být jen páka, jak z TSMC získat co největší kompenzaci a třeba navíc i pravidelnou platbu licenčních poplatků z každého vyrobeného čipu.
Zdroj: GloFo (PDF)