www.svethardware.cz
>
>
>

AMD si konečně uvolnilo ruce pro využití 7nm a příštích procesů

AMD si konečně uvolnilo ruce pro využití 7nm a příštích procesů
, , aktualita
AMD tedy aktualizovalo svou dohodu WSA (Wafer Supply Agreement) s firmou GlobalFoundries, která mu svazuje ruce při použití výrobních kapacit už od doby, kdy do byla GloFo vytvořena. Co je nového? 
K oblíbeným
reklama
Během září 2018 jsme se dozvěděli, že AMD vyjednávalo s GlobalFoundries právě ohledně výrobní smlouvy. Bylo to nutné už jen kvůli tomu, že firma GlobalFoundries se během minulého léta rozhodla dále nevyvíjet svůj 7nm proces a zůstat u 12nm. Pro AMD by ale bylo přímo likvidační, kdyby mu nebylo rozumně umožněno využít 7nm proces někoho jiného, čili firmy TSMC, respektive aby za tuto možnost muselo platit. A ostatně by to ani nedávalo smysl, když samotná firma GlobalFoundries nemůže v tomto ohledu nic nabídnout. 
 
 
Očekával se tak již sedmý dodatek pro Wafer Supply Agreement, který by zajistil, aby AMD nemuselo platit tzv. 7nm poplatek, což by dle staršího znění musela. Tento sedmý dodatek byl ohlášen při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků za celý rok 2018, takže co se v prohlášení dočteme? 
 
Jde o plnou flexibilitu pro výrobu waferů a čipů na nich, která se týká jakékoliv firmy a 7nm procesu plus všech následujících. Za to AMD nebude muset platit nic v žádné podobě. Tento první bod je zároveň nejdůležitější, protože už nemůže nastat situace jako v případě 28nm procesu, kdy AMD sice mělo teoretickou možnost využít služeb jiné firmy, ale přesto muselo s vidinou vysokých pokut čekat na to, až bude daný proces mít připravena firma GlobalFoundries. Se staršími procesy už problémy nebudou a v případě nových už taková situace nastat nemůže.
 
Firma GlobalFoundries tak zůstane na pozici strategického partnera v případě 12nm a starších procesů a firmy se také již stačily dohodnout na tom, jaký objem a za jaké ceny si AMD od GloFo odebere od roku 2019 do 2021. 
 
K tomu lze říci, že GlobalFoundries sice bude strategický partner, ovšem už ne ten nejdůležitější. Nyní máme na trhu stále řadu 14/12nm procesorů a GPU firmy AMD, které vyrábí právě GloFo, ale to se v tomto roce začne výrazně měnit. Nastoupí 7nm procesory EPYC i Ryzen a stejně tak 7nm GPU, což bylo již odstartováno Radeonem VII. Starší čipy začnou postupně mizet z trhu a tím se bude snižovat i význam GlobalFoundries. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek