www.svethardware.cz
>
>

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci
, , aktualita
HIV už není takový strašák, jaký býval, ale právě i to přispívá k jeho dalšímu šíření i ve vyspělých zemích. K jeho odhalování by mohl v dohledné době posloužit chemicky upravený grafen, stejně jako k diagnostikování jiných onemocnění. 
K oblíbeným
reklama
Takové použití grafenu by bylo příkladem toho, jak technologie původně vyvinuté pro zcela jiné účely dokáží výrazně zasáhnout v tomto případě do zdravotnictví. My už jsme si ale zvykli, že právě grafen je velice zajímavý materiál pro mnohé účely, však si jej stačí vyhledat na našich stránkách, kde je právě i jeden příklad ze zdravotnictví. Nyní tu máme další.

 
Grafen je také příklad toho, jak daleko jsme se posunuli ve výrobě a zpracování materiálů, při níž se manipuluje se samotnými atomy. Právě grafen je totiž vyroben pouze z jedné vrstvy atomů uhlíku, která má řadu unikátních vlastností, a to především těch spojených s vedením elektřiny. 
 
Nyní jde ale o HIV a jeho detekci, čemuž se věnují také výzkumníci ve Španělsku. Ti představili křemíkový biosenzor, jenž dokáže detekovat HIV v tělních tekutinách do sedmi dnů, a to i ve velice nízkých koncentracích, což znamená vysokou spolehlivost, a to vyšší, než má aktuálně široce používaný krevní test ELISA. Zde jde ale o křemík, zatímco dnešním tématem je grafen. 
 
V případě metod detekování HIV v těle jde především o spolehlivost danou tím, jak dlouho nákaza trvá. Jednoduché testy zkoumají přítomnost protilátek ve slinách, které se vytvoří cca 3 měsíce po nákaze a přesné krevní testy zase zaberou čas a jsou drahé. Kvůli tomu vzniká nebezpečí, že jednoduchý test dá pacientovi falešně negativní výsledek, což v důsledku jen přispívá k šíření nákazy. Grafenové detektory by však měly být schopny zjistit HIV rychle, přesně a levně. 
 
Uvažuje se tak o tvorbě detektorů ze zlatem dopovaného grafenu, jež by ještě ten samý den poskytly výsledky s minimálně stejnou přesností, jakou má ELISA. Zlaté atomy uspořádané do přesných vzorů totiž mají být schopny zachytit právě jen viry HIV a nic jiného, což zaručuje právě vysokou přesnost. To by ocenili především lidé, pro něž je hrozba nákazy virem HIV denní chléb.
 
 
Nejde ale pouze o HIV jako i o další nemoci, s nimiž by nám mohl grafen pomoci. Výzkumníci z Rutgers University už vyvinuli grafenový senzor, který může pomoci při včasné detekci astmatických záchvatů nebo i jiných onemocnění dýchacích cest. Prozatím jde jen o laboratorní přístroj, ale vědci vidí cestu, jak jej podstatně zmenšit a vytvořit i zařízení třeba v podobě náramku. To by mohli pacienti průběžně využívat, aby včas odhalili blížící se záchvat, a to zvláště tehdy, kdy se chystají na aktivitu, při níž by mohl znamenat zranění nebo i smrt. 
 
Zkrátka a dobře, grafen je aktuálně velice najdějný materiál pro použití ve zdravotnictví, a to nejen pro odhalování vážných chorob, ale i pro celkové zvýšení kvality života lidí, kteří se s nimi už musí potýkat. 
 
reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek