www.svethardware.cz
>
>

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci
, , aktualita
HIV už není takový strašák, jaký býval, ale právě i to přispívá k jeho dalšímu šíření i ve vyspělých zemích. K jeho odhalování by mohl v dohledné době posloužit chemicky upravený grafen, stejně jako k diagnostikování jiných onemocnění. 
K oblíbeným
reklama
Takové použití grafenu by bylo příkladem toho, jak technologie původně vyvinuté pro zcela jiné účely dokáží výrazně zasáhnout v tomto případě do zdravotnictví. My už jsme si ale zvykli, že právě grafen je velice zajímavý materiál pro mnohé účely, však si jej stačí vyhledat na našich stránkách, kde je právě i jeden příklad ze zdravotnictví. Nyní tu máme další.

 
Grafen je také příklad toho, jak daleko jsme se posunuli ve výrobě a zpracování materiálů, při níž se manipuluje se samotnými atomy. Právě grafen je totiž vyroben pouze z jedné vrstvy atomů uhlíku, která má řadu unikátních vlastností, a to především těch spojených s vedením elektřiny. 
 
Nyní jde ale o HIV a jeho detekci, čemuž se věnují také výzkumníci ve Španělsku. Ti představili křemíkový biosenzor, jenž dokáže detekovat HIV v tělních tekutinách do sedmi dnů, a to i ve velice nízkých koncentracích, což znamená vysokou spolehlivost, a to vyšší, než má aktuálně široce používaný krevní test ELISA. Zde jde ale o křemík, zatímco dnešním tématem je grafen. 
 
V případě metod detekování HIV v těle jde především o spolehlivost danou tím, jak dlouho nákaza trvá. Jednoduché testy zkoumají přítomnost protilátek ve slinách, které se vytvoří cca 3 měsíce po nákaze a přesné krevní testy zase zaberou čas a jsou drahé. Kvůli tomu vzniká nebezpečí, že jednoduchý test dá pacientovi falešně negativní výsledek, což v důsledku jen přispívá k šíření nákazy. Grafenové detektory by však měly být schopny zjistit HIV rychle, přesně a levně. 
 
Uvažuje se tak o tvorbě detektorů ze zlatem dopovaného grafenu, jež by ještě ten samý den poskytly výsledky s minimálně stejnou přesností, jakou má ELISA. Zlaté atomy uspořádané do přesných vzorů totiž mají být schopny zachytit právě jen viry HIV a nic jiného, což zaručuje právě vysokou přesnost. To by ocenili především lidé, pro něž je hrozba nákazy virem HIV denní chléb.
 
 
Nejde ale pouze o HIV jako i o další nemoci, s nimiž by nám mohl grafen pomoci. Výzkumníci z Rutgers University už vyvinuli grafenový senzor, který může pomoci při včasné detekci astmatických záchvatů nebo i jiných onemocnění dýchacích cest. Prozatím jde jen o laboratorní přístroj, ale vědci vidí cestu, jak jej podstatně zmenšit a vytvořit i zařízení třeba v podobě náramku. To by mohli pacienti průběžně využívat, aby včas odhalili blížící se záchvat, a to zvláště tehdy, kdy se chystají na aktivitu, při níž by mohl znamenat zranění nebo i smrt. 
 
Zkrátka a dobře, grafen je aktuálně velice najdějný materiál pro použití ve zdravotnictví, a to nejen pro odhalování vážných chorob, ale i pro celkové zvýšení kvality života lidí, kteří se s nimi už musí potýkat. 
 
reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek