www.svethardware.cz
>
>

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci

Grafen může pomoci velice rychle diagnostikovat vážné nemoci
, , aktualita
HIV už není takový strašák, jaký býval, ale právě i to přispívá k jeho dalšímu šíření i ve vyspělých zemích. K jeho odhalování by mohl v dohledné době posloužit chemicky upravený grafen, stejně jako k diagnostikování jiných onemocnění. 
reklama
Takové použití grafenu by bylo příkladem toho, jak technologie původně vyvinuté pro zcela jiné účely dokáží výrazně zasáhnout v tomto případě do zdravotnictví. My už jsme si ale zvykli, že právě grafen je velice zajímavý materiál pro mnohé účely, však si jej stačí vyhledat na našich stránkách, kde je právě i jeden příklad ze zdravotnictví. Nyní tu máme další.

 
Grafen je také příklad toho, jak daleko jsme se posunuli ve výrobě a zpracování materiálů, při níž se manipuluje se samotnými atomy. Právě grafen je totiž vyroben pouze z jedné vrstvy atomů uhlíku, která má řadu unikátních vlastností, a to především těch spojených s vedením elektřiny. 
 
Nyní jde ale o HIV a jeho detekci, čemuž se věnují také výzkumníci ve Španělsku. Ti představili křemíkový biosenzor, jenž dokáže detekovat HIV v tělních tekutinách do sedmi dnů, a to i ve velice nízkých koncentracích, což znamená vysokou spolehlivost, a to vyšší, než má aktuálně široce používaný krevní test ELISA. Zde jde ale o křemík, zatímco dnešním tématem je grafen. 
 
V případě metod detekování HIV v těle jde především o spolehlivost danou tím, jak dlouho nákaza trvá. Jednoduché testy zkoumají přítomnost protilátek ve slinách, které se vytvoří cca 3 měsíce po nákaze a přesné krevní testy zase zaberou čas a jsou drahé. Kvůli tomu vzniká nebezpečí, že jednoduchý test dá pacientovi falešně negativní výsledek, což v důsledku jen přispívá k šíření nákazy. Grafenové detektory by však měly být schopny zjistit HIV rychle, přesně a levně. 
 
Uvažuje se tak o tvorbě detektorů ze zlatem dopovaného grafenu, jež by ještě ten samý den poskytly výsledky s minimálně stejnou přesností, jakou má ELISA. Zlaté atomy uspořádané do přesných vzorů totiž mají být schopny zachytit právě jen viry HIV a nic jiného, což zaručuje právě vysokou přesnost. To by ocenili především lidé, pro něž je hrozba nákazy virem HIV denní chléb.
 
 
Nejde ale pouze o HIV jako i o další nemoci, s nimiž by nám mohl grafen pomoci. Výzkumníci z Rutgers University už vyvinuli grafenový senzor, který může pomoci při včasné detekci astmatických záchvatů nebo i jiných onemocnění dýchacích cest. Prozatím jde jen o laboratorní přístroj, ale vědci vidí cestu, jak jej podstatně zmenšit a vytvořit i zařízení třeba v podobě náramku. To by mohli pacienti průběžně využívat, aby včas odhalili blížící se záchvat, a to zvláště tehdy, kdy se chystají na aktivitu, při níž by mohl znamenat zranění nebo i smrt. 
 
Zkrátka a dobře, grafen je aktuálně velice najdějný materiál pro použití ve zdravotnictví, a to nejen pro odhalování vážných chorob, ale i pro celkové zvýšení kvality života lidí, kteří se s nimi už musí potýkat. 
 
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek