www.svethardware.cz
>
>
>
>

Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?

Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?
, , aktualita
Leaker @momomo_us zveřejnil nové údaje o procesorech Intel Tiger Lake, které se týkají především jejich grafiky Xe. Ta má představovat velký pokrok i v porovnání s 11. generací, s níž se přitom dosud málokdo setkal. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Intel s 11. generací integrované grafiky jsou totiž pouze 10nm Ice Lake, vedle nichž existují i stejně aktuální 14nm mobilní i desktopové procesory Comet Lake, které využívají stále "skylakovou" grafiku 9. generace. Čili s 11. generací iGPU se málokterý uživatel setká, neboť lze předpokládat, že ji brzy začne nahrazovat 12. generace, tedy jinými slovy již Xe. To se týká právě i procesorů Tiger Lake, v jejichž případě je zřejmé, že jde o jedno z největších želízek v ohni Intelu pro dnešní rok. 
 
 
Tiger Lake budou určeny pro ultratenké a úsporné počítače, ovšem jejich TDP může být nakonfigurováno od 9 do 28 W stejně jako v případě Ice Lake. Dá se však očekávat, že běžně to bude vzhledem ke způsobu nasazení spíše TDP 15 W. 
 
Dále tu máme potvrzení konfigurace 4+2, čili opět stejné jako v případě Ice Lake a to znamená 4 fyzická procesorová jádra a pak 2 "slice" grafického jádra, což by mělo v případě Tiger Lake představovat až 768 shaderů 12. generace Xe v 96 jednotkách EU. Takováto výbava by neměla mít problém konkurovat ani moderním Vegám v čipech AMD Renoir. 
 
Následující obrázky z prezentace Intelu jsou poněkud pochroumané, ale to důležité se z nich vyčíst dá. 
 
 
Intel Tiger Lake tak budou dle těchto materiálů krom jiného podporovat VP1 a 12bitové dekódování H.265/HEV. Jejich integrované grafické jádro má být také dvakrát výkonnější než iGPU v Ice Lake, což znamená zhruba čtyřnásobný výkon integrované grafiky 9. generace. Ovšem pochopitelně záleží na konkrétní implementaci a její konfiguraci. 
 
Intelovské grafiky vyvíjené pod vedením Raji Koduriho by ale také měly být výrazně lépe optimalizované pro hry. Ostatně Tiger Lake nabídnou stejnou architekturu svých iGPU, jakou najdeme i v chystaných samostatných herních kartách, takže se můžeme ptát, jak se to projeví v praxi. 
 
 
Záležet bude i na přístupu Intelu k tvorbě ovladačů s herními optimalizacemi a zda bude s ohledem na to nějaký rozdíl mezi samostatnými kartami (dGPU) a integrovanými GPU (iGPU). Právě iGPU bohužel nemívají tak dobrou podporu jako dGPU, což platí i pro AMD. 
 
Pokud se tedy Xe dostanou na trh zatím jen v rámci procesorů Tiger Lake, lze si představit, že herní podpora zatím nebude pro Intel prioritou, neboť ani Tiger Lake nebudou základem primárně pro herní notebooky. Xe by ale mohly dostat i procesory Rocket Lake a navíc můžeme každou chvíli očekávat představení samostatných grafik Xe, takže z hlediska herní podpory by to mohlo být dobré. Ostatně prototyp DG1 byl prezentován především s využitím her.
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower
K posouzení nám dorazila počítačová skříň Chieftec Scorpion 3, čili již třetí model své řady, kterou můžeme brát za čistě herní, čemuž také odpovídá její výbava. Nemůže pochopitelně chybět sklo a ani barevné LED, ale co takový dálkový ovladač?
Dnes, recenze, Jan Vítek1 komentář
AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT
Společnost AMD si pro dnešek dle očekávání připravila nové procesory Ryzen 3000 s označením XT, které se zařadí po bok starších modelů Matisse. Jde konkrétně o Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 5 3600XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek
MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241 MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241
Společnost MSI uvádí na trh nový profesionální monitor PRO MP241. Ten je určen např. pro programátory, webové designéry a podobné profese. Počítejte s 23,8" úhlopříčkou IPS displeje, jehož rozlišení je tradiční Full HD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok
Vydavatel Devolver Digital a vývojářské studio Flying Wild Hog představují další díl do série Shadow Warrior, která odstartovala už v roce 1997 a po necelých dvou dekádách se dočkala pokračování. Na to třetí tak dlouho čekat nemusíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,75 GHz se standardním chlazením AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,75 GHz se standardním chlazením
Nová desktopová APU Renoir od AMD mohou být velice zajímavá i v roli prostých procesorů, což ukazuje jejich výkon na základních taktech, ale i možnosti přetaktování. Ostatně 8 jader Zen 2 na 4,75 GHz nebude k zahození.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář