www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake s Xe slibuje dvojnásobný výkon 11. generace iGPU: Renoir v ohrožení?

Tiger Lake s Xe slibuje dvojnásobný výkon 11. generace iGPU: Renoir v ohrožení?
, , aktualita
Procesory Ice Lake jako první řádná 10nm generace asi budeme moci nakonec označit za počátek nové éry, který byl po všech stránkách velice nesmělý. Po nich totiž nastoupí Tiger Lake na vylepšeném 10nm procesu a navíc už s grafikou Xe.
K oblíbeným
reklama
Co by se dalo očekávat od procesorů Tiger Lake z hlediska grafického výkonu, to nám ukázala již vývojová karta Intel DG1, která sice v nedávných testech v OpenCL moc nezazářila, ale jednak ještě není hotova a pak ani nelze předpokládat, že právě OpenCL bude v popředí zájmu. Nyní tu máme ale jiné výsledky, které přinesl server Notebookcheck
 
 Intel Tiger Lake
 
Tyto výsledky ukazují sice jen orientačním způsobem, ale dostatečně názorný rozdíl mezi výkonem Iris Plus v procesorech Ice Lake a novými Xe v procesorech Tiger Lake. A rozdíl je to skutečně velký a dle následujícího grafu můžeme od grafiky Xe se stejným počtem EU v procesoru se stejným TDP očekávat i více než dvojnásobný výkon. 
 
 
Navíc se počet EU nezastavil na 64 jako v Ice Lake, ale dosáhl počtu 96, což odpovídá právě i čipu v DG1, takže vyhlídka je taková, že po mnoha letech stagnace nám Intel nabídne vskutku skokové zvýšení výkonu integrované grafiky v procesorech. Lze pak jen doufat, že něco podobného bude platit také pro procesory Rocket Lake-S, které by se mohly alespoň v některých případech postavit novým desktopovým Renoir od AMD. 
 
Už grafika 11. generace v Ice Lake má ale slušný výkon, takže pokud má Intel v dohledné nabídnout 12. generaci (Xe) s více než dvojnásobným výkonem, pozice APU AMD Renoir bude o to složitější. Nyní je samozřejmě brzy na nějaké závěry, ostatně Tiger Lake se na trh teprve chystají a přijdou dle plánu ještě letos. 
 
 
  Intel Tiger Lake Intel Ice Lake AMD Renoir
Výrobní proces 10nm 10nm (~7 mld tran.) 7nm (9,8 mld tran.)
Velikost čipu 146 mm2 122 mm2 156 mm2
CPU jádra Willow Cove Sunny Cove Zen2
Architektura GPU Gen12 (Xe) Gen11 GCN 5.0 (Vega)
PCIe 4.0 3.0 4.0
Thunderbolt 4.0 3.0 3.0
Podpora pamětí LPDDR5-? LPDDR4X-3733 LPDDR4-4266 / DDR4-3200
Počet jader 2 / 4 2 / 4 4 / 6 / 8
Konfigurace GPU 384 / 512 / 640 / 768 256 / 384 / 512 384 / 448 / 512
TDP  U (28/15W) / Y (9W) U (28/15W) / Y (9W) U (15W), H (45/35W), G (65W)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB
Raja Koduri byl opět tajemný jako hrad v Karpatech a zveřejnil vedle fotografie nového dvoudlaždicového GPU Xe-HPC jen to, že bylo vytvořeno hned pomocí sedmi pokročilých křemíkových technologií. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI konečně uvedlo TBP karet GeForce ve svých noteboocích MSI konečně uvedlo TBP karet GeForce ve svých noteboocích
Výrobci počítačů jen neochotně začínají reagovat na výzvu firmy NVIDIA, aby začali uvádět alespoň hodnoty TBP karet GeForce RTX 3000 v noteboocích. I přes počáteční výmluvy je nyní zveřejnila společnost MSI. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
OSIRIS-REx se už chystá k odletu, ještě jednou se ale podívá na svůj asteroid OSIRIS-REx se už chystá k odletu, ještě jednou se ale podívá na svůj asteroid
NASA se může těšit, že jí sonda OSIRIS-REx přiveze mnohem více materiálu z asteroidu Bennu, než doufala. Nyní už se připravuje na zážeh, který sondu vyšle zase zpět k Zemi, ale nebude to hned. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Deset satelitů Starlink už má komunikační lasery, obíhají po polární dráze Deset satelitů Starlink už má komunikační lasery, obíhají po polární dráze
Nedávno jsme se dozvěděli, že raketa Falcon 9 dopravila do vesmíru celkem 143 satelitů, čili rekordní počet. Patřilo mezi ně také dalších deset satelitů systému Starlink, které ale v tomto výjimečném startu samy představovaly výjimečný náklad. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA přestává v Evropě nabízet své RTX 3000 Founders Edition, co se děje? NVIDIA přestává v Evropě nabízet své RTX 3000 Founders Edition, co se děje?
Před týdnem se ukázalo, že ceny karet GeForce RTX 3000 Founders Edition nabízených v evropských obchodech šly nahoru nad původně stanovenou doporučenou cenu. Nyní to vypadá, že NVIDIA tyto karty rovnou přestává v Evropě nabízet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek