www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake s Xe slibuje dvojnásobný výkon 11. generace iGPU: Renoir v ohrožení?

Tiger Lake s Xe slibuje dvojnásobný výkon 11. generace iGPU: Renoir v ohrožení?
, , aktualita
Procesory Ice Lake jako první řádná 10nm generace asi budeme moci nakonec označit za počátek nové éry, který byl po všech stránkách velice nesmělý. Po nich totiž nastoupí Tiger Lake na vylepšeném 10nm procesu a navíc už s grafikou Xe.
K oblíbeným
reklama
Co by se dalo očekávat od procesorů Tiger Lake z hlediska grafického výkonu, to nám ukázala již vývojová karta Intel DG1, která sice v nedávných testech v OpenCL moc nezazářila, ale jednak ještě není hotova a pak ani nelze předpokládat, že právě OpenCL bude v popředí zájmu. Nyní tu máme ale jiné výsledky, které přinesl server Notebookcheck
 
 Intel Tiger Lake
 
Tyto výsledky ukazují sice jen orientačním způsobem, ale dostatečně názorný rozdíl mezi výkonem Iris Plus v procesorech Ice Lake a novými Xe v procesorech Tiger Lake. A rozdíl je to skutečně velký a dle následujícího grafu můžeme od grafiky Xe se stejným počtem EU v procesoru se stejným TDP očekávat i více než dvojnásobný výkon. 
 
 
Navíc se počet EU nezastavil na 64 jako v Ice Lake, ale dosáhl počtu 96, což odpovídá právě i čipu v DG1, takže vyhlídka je taková, že po mnoha letech stagnace nám Intel nabídne vskutku skokové zvýšení výkonu integrované grafiky v procesorech. Lze pak jen doufat, že něco podobného bude platit také pro procesory Rocket Lake-S, které by se mohly alespoň v některých případech postavit novým desktopovým Renoir od AMD. 
 
Už grafika 11. generace v Ice Lake má ale slušný výkon, takže pokud má Intel v dohledné nabídnout 12. generaci (Xe) s více než dvojnásobným výkonem, pozice APU AMD Renoir bude o to složitější. Nyní je samozřejmě brzy na nějaké závěry, ostatně Tiger Lake se na trh teprve chystají a přijdou dle plánu ještě letos. 
 
 
  Intel Tiger Lake Intel Ice Lake AMD Renoir
Výrobní proces 10nm 10nm (~7 mld tran.) 7nm (9,8 mld tran.)
Velikost čipu 146 mm2 122 mm2 156 mm2
CPU jádra Willow Cove Sunny Cove Zen2
Architektura GPU Gen12 (Xe) Gen11 GCN 5.0 (Vega)
PCIe 4.0 3.0 4.0
Thunderbolt 4.0 3.0 3.0
Podpora pamětí LPDDR5-? LPDDR4X-3733 LPDDR4-4266 / DDR4-3200
Počet jader 2 / 4 2 / 4 4 / 6 / 8
Konfigurace GPU 384 / 512 / 640 / 768 256 / 384 / 512 384 / 448 / 512
TDP  U (28/15W) / Y (9W) U (28/15W) / Y (9W) U (15W), H (45/35W), G (65W)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku
Operační systém Microsoft Windows 3.0 přišel s hrou Windows Solitaire v roce 1990, tedy už před 30 lety. Před pár dny tak oslavila kulaté 30leté výročí a stále ji hrají desítky milionů lidí každým dnem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma
Modulární robot Pumpkii odmění vašeho mazlíčka pamlskem, vyčistí kočičí toaletu nebo umožňuje oboustrannou komunikaci na dálku. Projekt se brzy objeví na Indiegogo a pro nejrychlejší zájemce bude dostupný za pouhých 99 dolarů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry
V čínských e-shopech se objevil handheld, který připomíná Nintendo Switch. Tím však podobnost téměř končí, neboť tato konzole má výrazně horší parametry a nezvládne spustit hry pro Switch. Přesto se najde pár pozitiv.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu
Nvidia přidává další tituly do své služby GeForce Now. Tentokrát se jedná o 17 her, přičemž několik z nich vyšlo hned po vydání na Steamu. Patří mezi ně sci-fi Observation nebo Hunting Simulator 2, ve kterém se hráč může vydat na virtuální lov.
23.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik