www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gravitační anomálie na Měsíci by mohl být pohřbený metalický asteroid

Gravitační anomálie na Měsíci by mohl být pohřbený metalický asteroid
, , aktualita
Na první pohled je jasné, že Měsíc byl po svém vzniku bombardován vesmírnými tělesy, ovšem dosud není zcela jasné, o jaká tělesa šlo a co se vůbec ukrývá pod měsíčním povrchem. To se týká právě i obrovského kráteru South Pole-Aitken. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se kráteru South Pole-Aitken věnovali v rámci teorie, která zahrnuje dopad planetky velikosti Ceres. Jedná se o region v jižní části odvrácené strany Měsíce, který má v průměru kolem 2500 kilometrů a je často předmětem různých výzkumů, které na Zemi kvůli její geologické aktivitě nelze provádět. 
 
 
Právě v tomto kráteru přistála v tomto roce čínská sonda Chang’e 4, která nám z této oblasti přinesla řadu záběrů, nicméně my se nyní budeme bavit o výzkumu, který využil data ze zařízení Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) americké NASA. Proveden byl v Texasu na Baylorově Univerzitě. 
 
 
Mise GRAIL v letech 2011 a 2012 zmapovala měsíční gravitaci, zatímco LRO mapuje samotný povrch měsíce už zhruba deset let. Když na zmíněné univerzitě tato data zkombinovali, v jednom místě zaznamenali nesrovnalost. V oblasti kráterů bychom očekávali sníženou gravitační sílu kvůli nižšímu objemu hmoty, který se v daném místě nachází, ovšem gravitace byla na daném místě naopak silnější. 
 
Jde právě o South Pole-Aitken, kde by podle dosud nejpravděpodobnějšího vysvětlení mohl být pohřben obrovský a převážně kovový asteroid, který se po svém dopadu nerozpadl a neobohatil celý Měsíc a namísto toho zůstal víceméně v celku. To se mohlo stát pravděpodobně před 4 miliardami let. 
 
 
Další možnost je, že zrovna tato část Měsíce byla přirozeně obohacena o kovové oxidy v průběhu chladnutí v dávné minulosti, ovšem že by se to přihodilo zrovna na místě, kde se nachází velký impaktní kráter, to vypadá jako příliš velká náhoda. 
 
Pokud to tak skutečně je asteroid obsahující značný podíl kovů (nejspíše železa a niklu), pak by nám to sdělovalo, že Měsíc už v průběhu posledních čtyř miliard let nebyl geologicky aktivní v tom smyslu, že neměl pod kúrou roztavený plášť. Protože pokud by měl, zabořený asteroid by byl postupně rozptýlen a nezůstal by na jednom místě. 
 
Jestli by ale někdo očekával, že to bude snadné zjistit odběrem vzorků, pak může čekat dál, neboť data z GRAIL říkají, že jádro asteroidu je asi 300 km pod povrchem. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář