www.svethardware.cz
>
>
>
>

Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou

Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
, , aktualita
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
K oblíbeným
reklama
Nic se zde nemění na teorii, že Měsíc měl vzniknou po srážce Země s planetou Theia o velikosti dnešního Marsu. Jde o následovný vývoj již zformovaného Měsíce, který měl být poznamenán dopadem velkého tělesa. Ten se točí kolem toho, jak moc rozdílné jsou dvě poloviny Měsíce, které označujeme jako přivrácenou a odvrácenou stranu. Ta přivrácená je neustále obrácená směrem k Zemi díky vázané rotaci Měsíce. Ta odvrácená vypadá pohledem Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) takto. 
 
 
Už díky té na Měsíci můžeme zaznamenat velkou tmavou oblast, čili kráter South Pole–Aitken a z následující topografické mapy lze vyčíst i to, že přivrácená strana je celkově mnohem vyrovnanější s ohledem na odchylky výšky od stanovené základní hladiny, kdežto na odvrácené jsou daleko větší extrémy. 
 
 
Výzkumníci z Macau University of Science and Technology ukazují na možnost, že tvář dnešního Měsíce mohla být značně ovlivněna dopadem obrovského tělesa, které bylo srovnatelné s třídou trpasličích planet. Využívají k tomu i data z mise GRAIL americké NASA, která ukázala, že měsíční kůra je na odvrácené straně v průměru mnohem tlustší než na přivrácené. V podstatě to odpovídá topografii, takže s výjimkou kráteru South Pole–Aitken je kůra na jeho straně spíše mnohem tlustší než na opačné. 
 
Nebylo přitom jasné, proč se tyto poloviny vyvinuly nestejně. Na přivrácené straně měla dopadající tělesa v éře bombardování protrhnout sotva zatuhlou kůru, uvolnila lávu a ta pak zalila vzniklé nížiny, které nyní vidíme jako tmavá místa a označujeme je za měsíční moře. 
 
Odvrácená strana je také značně zjizvená, ale v jejím případě nic takového nenastalo a namísto moří na ní vidíme spíše jen větší či menší krátery. To však mohla ještě dříve zařídit trpasličí planeta přibližně o velikosti Ceres (cca 1000 km v průměru), která zasáhla Měsíc na přivrácené straně. Vyvržený materiál se pak usadil především na odvrácené straně, k čemuž tým pod vedením Meng-Hua Zhu z Macau vytvořil potřebné počítačové simulace.
 
Ty ukázaly, že takový scénář mohl skutečně zařídit objekt velikosti Ceres, který se s Měsícem srazil rychlostí 23 až 24 tisíc kilometrů za hodinu. To může působit jako obrovská rychlost, nicméně na vesmírné poměry to zrovna moc není. Meteory vstupují do atmosféry Země obvykle mnohem prudčeji, třeba Čeljabinský do ní vletěl rychlostí 60 až 69 tisíc km/h.  
 
Dopad trpasličí planety by také mohl poskytnout odpověď na otázku, z čeho se Měsíc vůbec skládá. Dosud se mluvilo především o tom, zda jej tvoří hlavně materiál Země, nebo spíše stále hypotetické Theiy. Nyní tak přichází další možný objekt. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.) Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 10.2. do 16.2. naše Týdenní šance se značkou Noctua, v které jste mohli vyhrát dvouvěžový chladič Noctua NH-D15 chromax.black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5 Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5
Ceny nových herních konzolí jsou obvykle ostře sledované, neboť poměr mezi výrobní a prodejní cenou bývá obvykle velice malý. Nyní se můžeme podívat na to, co se v tomto ohledu povídá o PS5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek