www.svethardware.cz
>
>
>

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné
, , aktualita
Společnost Greenliant si připravila nová SSD NANDrive EX Series, jednočipová SSD s vestavěným kontrolerem, která jsou určena pro náročnější zákazníky. I když jak se to vezme, neboť rozhraní SATA 6 Gb/s na to moc neukazuje. 
K oblíbeným
reklama
Co se tedy pod EnduroSLC SATA NANDrive EX od Greenliant vůbec skrývá? Dle popisu jde o jednočipová SSD v BGA pouzdře (14 x 24 mm, 145 kontaktů), která mají vestavěný kontroler i paměti NAND Flash, ovšem už ne DRAM cache. To však nemusí být na škodu vzhledem k tomu, že jde o zařízení určená pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Na jednu stranu tak propustnost nemůže přelézt reálných cca 560 MB/s, ovšem na stranu druhou by pak mohla být DRAM cache stejně zbytečná vzhledem k tomu, že NANDrive EX jsou založeny na pamětech s buňkami typu SLC. 
 
 
Jejich síla tak netkví v absolutních hodnotách datové propustnosti, ale v dlouhodobě udržitelném výkonu a celkové výdrži. Moderní SSD pro PCIe a NVMe tak mohou nabídnout zdánlivě mnohem vyšší rychlosti, ale s tím, že zápis může být po naplnění SLC cache zoufale pomalý, což zde nehrozí. NANDrive EX totiž v SLC režimu pracují celé. Co dalšího se o nich dozvíme? 
 
Síla NANDrive EX tkví především v počtu možných mazacích a zapisovacích cyklů, přičemž k dispozici budou verze s 50.000, 100.000 a dokonce 250.000+ P/E cykly. Když si vezmeme, že v případě spotřebních modelů SSD dnes můžeme být rádi za jednotky tisíc, pak to je velice slušné. 
 
Výrobce dále slibuje kvalitní ochranu před ztrátou dat, podporu Native Command Queuing (NCQ) s až 32 příkazy a výrazně vyšší výkon v porovnání s předchozí generací, ale o tom se výrobce konkrétně nezmiňuje. V nabídce bude řada verzí jednak s různou výdrží, jak už bylo řečeno, ale také samozřejmě s různými kapacitami, a to mezi 2 GB a 128 GB, které dokáží pracovat pří -40 až +85 °C. Je zřejmé, že výrobce se svými SSD míří především do průmyslu či prostě do náročného prostředí. 
 
Aktuálně má Greenliant k dispozici vzorky nových NANDrive EX Series a výrobu ve velkém plánuje začít v posledním kvartálu tohoto roku. Vedle toho chce také přinést na trh stejně provedená SSD, ovšem už vybavená paměťmi s buňkami MLC (2 bity). Ty začnou být vyráběny rovněž ještě letos, ovšem pochopitelně na tom s výdrží nebudou tak dobře jako SLC verze. 
 
Stále se tak tvoří SSD s buňkami SLC, ovšem běžní zákazníci je na pultech nenajdou. Možná že už nastal čas, aby se toho nějaký výrobce SSD chytil a nabídl model, který by jednoduše celý uměl pracovat v SLC režimu. Že je to možné, na to jednak ukazuje konfigurovatelná SLC cache (třeba Samsung TurboWrite) a v podstatě i to, že jde jen o jiný způsob, jakým SSD kontroler využívá jedny a též paměti NAND Flash. Osobně ale nevím o modelu, který by umožnil z celého SSD vytvořit SLC cache, respektive prostě zapnout SLC režim. 
 
reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek