www.svethardware.cz
>
>
>

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné
, , aktualita
Společnost Greenliant si připravila nová SSD NANDrive EX Series, jednočipová SSD s vestavěným kontrolerem, která jsou určena pro náročnější zákazníky. I když jak se to vezme, neboť rozhraní SATA 6 Gb/s na to moc neukazuje. 
K oblíbeným
reklama
Co se tedy pod EnduroSLC SATA NANDrive EX od Greenliant vůbec skrývá? Dle popisu jde o jednočipová SSD v BGA pouzdře (14 x 24 mm, 145 kontaktů), která mají vestavěný kontroler i paměti NAND Flash, ovšem už ne DRAM cache. To však nemusí být na škodu vzhledem k tomu, že jde o zařízení určená pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Na jednu stranu tak propustnost nemůže přelézt reálných cca 560 MB/s, ovšem na stranu druhou by pak mohla být DRAM cache stejně zbytečná vzhledem k tomu, že NANDrive EX jsou založeny na pamětech s buňkami typu SLC. 
 
 
Jejich síla tak netkví v absolutních hodnotách datové propustnosti, ale v dlouhodobě udržitelném výkonu a celkové výdrži. Moderní SSD pro PCIe a NVMe tak mohou nabídnout zdánlivě mnohem vyšší rychlosti, ale s tím, že zápis může být po naplnění SLC cache zoufale pomalý, což zde nehrozí. NANDrive EX totiž v SLC režimu pracují celé. Co dalšího se o nich dozvíme? 
 
Síla NANDrive EX tkví především v počtu možných mazacích a zapisovacích cyklů, přičemž k dispozici budou verze s 50.000, 100.000 a dokonce 250.000+ P/E cykly. Když si vezmeme, že v případě spotřebních modelů SSD dnes můžeme být rádi za jednotky tisíc, pak to je velice slušné. 
 
Výrobce dále slibuje kvalitní ochranu před ztrátou dat, podporu Native Command Queuing (NCQ) s až 32 příkazy a výrazně vyšší výkon v porovnání s předchozí generací, ale o tom se výrobce konkrétně nezmiňuje. V nabídce bude řada verzí jednak s různou výdrží, jak už bylo řečeno, ale také samozřejmě s různými kapacitami, a to mezi 2 GB a 128 GB, které dokáží pracovat pří -40 až +85 °C. Je zřejmé, že výrobce se svými SSD míří především do průmyslu či prostě do náročného prostředí. 
 
Aktuálně má Greenliant k dispozici vzorky nových NANDrive EX Series a výrobu ve velkém plánuje začít v posledním kvartálu tohoto roku. Vedle toho chce také přinést na trh stejně provedená SSD, ovšem už vybavená paměťmi s buňkami MLC (2 bity). Ty začnou být vyráběny rovněž ještě letos, ovšem pochopitelně na tom s výdrží nebudou tak dobře jako SLC verze. 
 
Stále se tak tvoří SSD s buňkami SLC, ovšem běžní zákazníci je na pultech nenajdou. Možná že už nastal čas, aby se toho nějaký výrobce SSD chytil a nabídl model, který by jednoduše celý uměl pracovat v SLC režimu. Že je to možné, na to jednak ukazuje konfigurovatelná SLC cache (třeba Samsung TurboWrite) a v podstatě i to, že jde jen o jiný způsob, jakým SSD kontroler využívá jedny a též paměti NAND Flash. Osobně ale nevím o modelu, který by umožnil z celého SSD vytvořit SLC cache, respektive prostě zapnout SLC režim. 
 
reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů