www.svethardware.cz
>
>
>

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné

Greenlian EnduroSLC NANDrive EX: jednočipová SSD pro náročné
, , aktualita
Společnost Greenliant si připravila nová SSD NANDrive EX Series, jednočipová SSD s vestavěným kontrolerem, která jsou určena pro náročnější zákazníky. I když jak se to vezme, neboť rozhraní SATA 6 Gb/s na to moc neukazuje. 
K oblíbeným
reklama
Co se tedy pod EnduroSLC SATA NANDrive EX od Greenliant vůbec skrývá? Dle popisu jde o jednočipová SSD v BGA pouzdře (14 x 24 mm, 145 kontaktů), která mají vestavěný kontroler i paměti NAND Flash, ovšem už ne DRAM cache. To však nemusí být na škodu vzhledem k tomu, že jde o zařízení určená pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Na jednu stranu tak propustnost nemůže přelézt reálných cca 560 MB/s, ovšem na stranu druhou by pak mohla být DRAM cache stejně zbytečná vzhledem k tomu, že NANDrive EX jsou založeny na pamětech s buňkami typu SLC. 
 
 
Jejich síla tak netkví v absolutních hodnotách datové propustnosti, ale v dlouhodobě udržitelném výkonu a celkové výdrži. Moderní SSD pro PCIe a NVMe tak mohou nabídnout zdánlivě mnohem vyšší rychlosti, ale s tím, že zápis může být po naplnění SLC cache zoufale pomalý, což zde nehrozí. NANDrive EX totiž v SLC režimu pracují celé. Co dalšího se o nich dozvíme? 
 
Síla NANDrive EX tkví především v počtu možných mazacích a zapisovacích cyklů, přičemž k dispozici budou verze s 50.000, 100.000 a dokonce 250.000+ P/E cykly. Když si vezmeme, že v případě spotřebních modelů SSD dnes můžeme být rádi za jednotky tisíc, pak to je velice slušné. 
 
Výrobce dále slibuje kvalitní ochranu před ztrátou dat, podporu Native Command Queuing (NCQ) s až 32 příkazy a výrazně vyšší výkon v porovnání s předchozí generací, ale o tom se výrobce konkrétně nezmiňuje. V nabídce bude řada verzí jednak s různou výdrží, jak už bylo řečeno, ale také samozřejmě s různými kapacitami, a to mezi 2 GB a 128 GB, které dokáží pracovat pří -40 až +85 °C. Je zřejmé, že výrobce se svými SSD míří především do průmyslu či prostě do náročného prostředí. 
 
Aktuálně má Greenliant k dispozici vzorky nových NANDrive EX Series a výrobu ve velkém plánuje začít v posledním kvartálu tohoto roku. Vedle toho chce také přinést na trh stejně provedená SSD, ovšem už vybavená paměťmi s buňkami MLC (2 bity). Ty začnou být vyráběny rovněž ještě letos, ovšem pochopitelně na tom s výdrží nebudou tak dobře jako SLC verze. 
 
Stále se tak tvoří SSD s buňkami SLC, ovšem běžní zákazníci je na pultech nenajdou. Možná že už nastal čas, aby se toho nějaký výrobce SSD chytil a nabídl model, který by jednoduše celý uměl pracovat v SLC režimu. Že je to možné, na to jednak ukazuje konfigurovatelná SLC cache (třeba Samsung TurboWrite) a v podstatě i to, že jde jen o jiný způsob, jakým SSD kontroler využívá jedny a též paměti NAND Flash. Osobně ale nevím o modelu, který by umožnil z celého SSD vytvořit SLC cache, respektive prostě zapnout SLC režim. 
 
reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře