www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší
, , aktualita
Hayabusa-2 japonské agentury JAXA asi před třemi týdny vystřelila vysokou rychlostí do asteroidu Ryugu projektil, který měl za úkol v něm udělat kráter a obnažit materiál, jenž nebyl miliardy let přímo vystaven okolnímu záření. To se bezesporu povedlo.
K oblíbeným
reklama
Japonská vesmírná agentura JAXA se nyní pochlubila výsledkem "bombardování" asteroidu Ryuhgu, který provedla její sonda Hayabusa-2. Leckde se ovšem píše, že na asteroid shodila výbušninu, což však není tak úplně pravda. Ve skutečnosti odhodila platformu, která použila výbušninu pro akceleraci 2,5kg projektilu. Ten pak vrazil do asteroidu a uplatnil čistě jen svou kinetickou energii. Je to ostatně logické, protože exploze přímo na asteroidu by vzorky mohla snadno znehodnotit. 
 
 
JAXA už ukázala místo dopadu projektilu, který vytvořil kráter o celkovém průměru cca 20 metrů. Ostatně měl dopadnout rychlostí 2 km/s, což už představuje při dané hmotnosti velice slušnou energii. Kráter je ale i tak mnohem větší, než očekávali ti největší optimisté, kteří hovořili o až 9metrovém kráteru. 
 
 
Pro sondu Hayabusa-2 to znamená, že nyní bude její další úkol mnohem snadnější. Stejně jako dříve totiž sestoupí až na samotný povrch asteroidu a sebere přímo z něj vzorky. Ovšem nyní to bude právě v tomto kráteru, aby šlo o vzorky, které nebyly miliardy let bombardovány zářením z okolního vesmíru a právě ty budou z celé mise ty nejhodnotnější.  
 
Hayabusa-2 si tak nyní nejdříve zblízka prohlídla sebou natropenou spoušť, pro což sestoupila pod dva kilometry nad povrch asteroidu a pak se zase vrátila do své "domovské" výšky asi 16 kilometrů. Před sestupem pro sběr vzorků je totiž třeba pečlivě analyzovat kráter, aby bylo možné připravit sběr dalších vzorků. K tomu se použije další tantalový projektil, který už bude odpálen zblízka, aby uvolnil do prostoru materiál, jenž bude zachycen sondou. Ale o tom si přečteme až někdy v létě. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře