www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší
, , aktualita
Hayabusa-2 japonské agentury JAXA asi před třemi týdny vystřelila vysokou rychlostí do asteroidu Ryugu projektil, který měl za úkol v něm udělat kráter a obnažit materiál, jenž nebyl miliardy let přímo vystaven okolnímu záření. To se bezesporu povedlo.
K oblíbeným
reklama
Japonská vesmírná agentura JAXA se nyní pochlubila výsledkem "bombardování" asteroidu Ryuhgu, který provedla její sonda Hayabusa-2. Leckde se ovšem píše, že na asteroid shodila výbušninu, což však není tak úplně pravda. Ve skutečnosti odhodila platformu, která použila výbušninu pro akceleraci 2,5kg projektilu. Ten pak vrazil do asteroidu a uplatnil čistě jen svou kinetickou energii. Je to ostatně logické, protože exploze přímo na asteroidu by vzorky mohla snadno znehodnotit. 
 
 
JAXA už ukázala místo dopadu projektilu, který vytvořil kráter o celkovém průměru cca 20 metrů. Ostatně měl dopadnout rychlostí 2 km/s, což už představuje při dané hmotnosti velice slušnou energii. Kráter je ale i tak mnohem větší, než očekávali ti největší optimisté, kteří hovořili o až 9metrovém kráteru. 
 
 
Pro sondu Hayabusa-2 to znamená, že nyní bude její další úkol mnohem snadnější. Stejně jako dříve totiž sestoupí až na samotný povrch asteroidu a sebere přímo z něj vzorky. Ovšem nyní to bude právě v tomto kráteru, aby šlo o vzorky, které nebyly miliardy let bombardovány zářením z okolního vesmíru a právě ty budou z celé mise ty nejhodnotnější.  
 
Hayabusa-2 si tak nyní nejdříve zblízka prohlídla sebou natropenou spoušť, pro což sestoupila pod dva kilometry nad povrch asteroidu a pak se zase vrátila do své "domovské" výšky asi 16 kilometrů. Před sestupem pro sběr vzorků je totiž třeba pečlivě analyzovat kráter, aby bylo možné připravit sběr dalších vzorků. K tomu se použije další tantalový projektil, který už bude odpálen zblízka, aby uvolnil do prostoru materiál, jenž bude zachycen sondou. Ale o tom si přečteme až někdy v létě. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI i Asus už mají RTX 3080 s upraveným napájecím systémem MSI i Asus už mají RTX 3080 s upraveným napájecím systémem
Některé společnosti dokázaly rychle reagovat na problémy se stabilitou karet RTX 3080 a vyslaly na trh už karty, které by měly fungovat ke spokojenosti zákazníka. Jiné to dohání až nyní a vypouští do světa nové verze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry
ARM vyvíjí procesory nejen pro mobilní sféru, ale také pro serverové nasazení, kde lákají především svou nízkou spotřebou. V nové roadmapě najdeme čipy Neoverse V1 s vysokým výkonem a N2 s až 192 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře