www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší

Hayabusa-2 se podívala na svou spoušť, kráter je oproti očekávání větší
, , aktualita
Hayabusa-2 japonské agentury JAXA asi před třemi týdny vystřelila vysokou rychlostí do asteroidu Ryugu projektil, který měl za úkol v něm udělat kráter a obnažit materiál, jenž nebyl miliardy let přímo vystaven okolnímu záření. To se bezesporu povedlo.
K oblíbeným
reklama
Japonská vesmírná agentura JAXA se nyní pochlubila výsledkem "bombardování" asteroidu Ryuhgu, který provedla její sonda Hayabusa-2. Leckde se ovšem píše, že na asteroid shodila výbušninu, což však není tak úplně pravda. Ve skutečnosti odhodila platformu, která použila výbušninu pro akceleraci 2,5kg projektilu. Ten pak vrazil do asteroidu a uplatnil čistě jen svou kinetickou energii. Je to ostatně logické, protože exploze přímo na asteroidu by vzorky mohla snadno znehodnotit. 
 
 
JAXA už ukázala místo dopadu projektilu, který vytvořil kráter o celkovém průměru cca 20 metrů. Ostatně měl dopadnout rychlostí 2 km/s, což už představuje při dané hmotnosti velice slušnou energii. Kráter je ale i tak mnohem větší, než očekávali ti největší optimisté, kteří hovořili o až 9metrovém kráteru. 
 
 
Pro sondu Hayabusa-2 to znamená, že nyní bude její další úkol mnohem snadnější. Stejně jako dříve totiž sestoupí až na samotný povrch asteroidu a sebere přímo z něj vzorky. Ovšem nyní to bude právě v tomto kráteru, aby šlo o vzorky, které nebyly miliardy let bombardovány zářením z okolního vesmíru a právě ty budou z celé mise ty nejhodnotnější.  
 
Hayabusa-2 si tak nyní nejdříve zblízka prohlídla sebou natropenou spoušť, pro což sestoupila pod dva kilometry nad povrch asteroidu a pak se zase vrátila do své "domovské" výšky asi 16 kilometrů. Před sestupem pro sběr vzorků je totiž třeba pečlivě analyzovat kráter, aby bylo možné připravit sběr dalších vzorků. K tomu se použije další tantalový projektil, který už bude odpálen zblízka, aby uvolnil do prostoru materiál, jenž bude zachycen sondou. Ale o tom si přečteme až někdy v létě. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek