www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky

Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky
, , aktualita
JAXA může slavit, protože její sonda Hayabusa-2 se dokázala bezpečně přiblížit k asteroidu Ryugu až na kontaktní vzdálenost. Jejím úkolem přitom bylo pomocí projektilu vyvrhnout do prostoru materiál a ten se pokusit sebrat. 
K oblíbeným
reklama
Hayabusa-2 už loni v září odhodila na povrch asteroidu Ryugu dva bubnovité roboty MINERVA-II1A a MINERVA-II1B, z nichž jeden při svém sestupu pořídil i tento dramatický snímek. V tomto roce už bylo na čase, aby se i sama sonda spustila dolů k povrchu asteroidu, a to na předem pečlivě vybrané místo, odkud bude moci díky zatím neexplozivnímu projektilu sebrat vzorky. 
 
 
Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) přitom plánovala, že s tím začne už daleko dříve, ovšem po příletu sondy k Ryugu zjistila, že povrch tohoto asteroidu neodpovídá předpokladům. Ty mluvily o rovinkách pokrytých jemným prachem, ale namísto toho má tento asteroid velice členitý skalnatý povrch, takže bylo nutné vybrat ideální místo pro krátké a spíše strmé přistání.  
 
Ryugu z přibližující se sondy, v nejsvětlejším místě je vidět stín Hayabusy-2
 
Obsluha už stačila na dané místo spustit malou značku, která pomůže s navigací samotné sondy. Ta po dosednutí měla do povrchu pod sebou vystřelit tantalový projektil a s pomocí speciálního sběrného mechanismu získat materiál, který bude impaktem projektilu uvolněn do prostoru. 
 
Na Twitteru si můžeme prohlédnout posloupnost celé operace. Sonda se nejdříve začala přibližovat z výchozí pozice 20 km nad asteroidem a její LIDARová telemetrie byla k dispozici až do výšky 50 metrů nad povrchem a pak už se začala sledovat data z laserového radaru (LRF) využívajícího Dopplerův efekt. Sonda pak zase z povrchu odstartovala opět na oběžnou dráhu kolem asteroidu a bylo potvrzeno, že tantalový projektil byl odpálen, takže vše s největší pravděpodobností proběhlo dle plánu. JAXA má také v provozu zajímavé stránky, na nichž můžeme sledovat aktuální stav mise, pozici sondy a další údaje. Zde pak máme přibližovací manévr
 
 
Na jaře už pak přijde po ještě jednom tantalovém projektilu ke slovu poslední projektil, který bude explozí urychlen na 2 km/s a JAXA doufá, že díky němu sonda sebere materiál i z větší hloubky, kde nebyl ovlivněn slunečním zářením. Celkově má Hayabusa-2 sebrat kolem 100 miligramů vzorků a ty pak odešle zpět na Zemi, kde už si na ně brousí zuby. Musí si ale počkat do pozdního roku 2020, kdy snad daný kontejner dorazí. Získají tak materiál z asteroidu třídy C, z nějž měly vzniknout samotné planety. 
 
Zdroj: JAXA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů