Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky

22.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky
JAXA může slavit, protože její sonda Hayabusa-2 se dokázala bezpečně přiblížit k asteroidu Ryugu až na kontaktní vzdálenost. Jejím úkolem přitom bylo pomocí projektilu vyvrhnout do prostoru materiál a ten se pokusit sebrat. 
Hayabusa-2 už loni v září odhodila na povrch asteroidu Ryugu dva bubnovité roboty MINERVA-II1A a MINERVA-II1B, z nichž jeden při svém sestupu pořídil i tento dramatický snímek. V tomto roce už bylo na čase, aby se i sama sonda spustila dolů k povrchu asteroidu, a to na předem pečlivě vybrané místo, odkud bude moci díky zatím neexplozivnímu projektilu sebrat vzorky. 
 
 
Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) přitom plánovala, že s tím začne už daleko dříve, ovšem po příletu sondy k Ryugu zjistila, že povrch tohoto asteroidu neodpovídá předpokladům. Ty mluvily o rovinkách pokrytých jemným prachem, ale namísto toho má tento asteroid velice členitý skalnatý povrch, takže bylo nutné vybrat ideální místo pro krátké a spíše strmé přistání.  
 
Ryugu z přibližující se sondy, v nejsvětlejším místě je vidět stín Hayabusy-2
 
Obsluha už stačila na dané místo spustit malou značku, která pomůže s navigací samotné sondy. Ta po dosednutí měla do povrchu pod sebou vystřelit tantalový projektil a s pomocí speciálního sběrného mechanismu získat materiál, který bude impaktem projektilu uvolněn do prostoru. 
 
Na Twitteru si můžeme prohlédnout posloupnost celé operace. Sonda se nejdříve začala přibližovat z výchozí pozice 20 km nad asteroidem a její LIDARová telemetrie byla k dispozici až do výšky 50 metrů nad povrchem a pak už se začala sledovat data z laserového radaru (LRF) využívajícího Dopplerův efekt. Sonda pak zase z povrchu odstartovala opět na oběžnou dráhu kolem asteroidu a bylo potvrzeno, že tantalový projektil byl odpálen, takže vše s největší pravděpodobností proběhlo dle plánu. JAXA má také v provozu zajímavé stránky, na nichž můžeme sledovat aktuální stav mise, pozici sondy a další údaje. Zde pak máme přibližovací manévr
 
 
Na jaře už pak přijde po ještě jednom tantalovém projektilu ke slovu poslední projektil, který bude explozí urychlen na 2 km/s a JAXA doufá, že díky němu sonda sebere materiál i z větší hloubky, kde nebyl ovlivněn slunečním zářením. Celkově má Hayabusa-2 sebrat kolem 100 miligramů vzorků a ty pak odešle zpět na Zemi, kde už si na ně brousí zuby. Musí si ale počkat do pozdního roku 2020, kdy snad daný kontejner dorazí. Získají tak materiál z asteroidu třídy C, z nějž měly vzniknout samotné planety. 
 
Zdroj: JAXA