www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky

Hayabusa-2 se úspěšně dotkla asteroidu Ryugu a sebrala vzorky
, , aktualita
JAXA může slavit, protože její sonda Hayabusa-2 se dokázala bezpečně přiblížit k asteroidu Ryugu až na kontaktní vzdálenost. Jejím úkolem přitom bylo pomocí projektilu vyvrhnout do prostoru materiál a ten se pokusit sebrat. 
K oblíbeným
reklama
Hayabusa-2 už loni v září odhodila na povrch asteroidu Ryugu dva bubnovité roboty MINERVA-II1A a MINERVA-II1B, z nichž jeden při svém sestupu pořídil i tento dramatický snímek. V tomto roce už bylo na čase, aby se i sama sonda spustila dolů k povrchu asteroidu, a to na předem pečlivě vybrané místo, odkud bude moci díky zatím neexplozivnímu projektilu sebrat vzorky. 
 
 
Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) přitom plánovala, že s tím začne už daleko dříve, ovšem po příletu sondy k Ryugu zjistila, že povrch tohoto asteroidu neodpovídá předpokladům. Ty mluvily o rovinkách pokrytých jemným prachem, ale namísto toho má tento asteroid velice členitý skalnatý povrch, takže bylo nutné vybrat ideální místo pro krátké a spíše strmé přistání.  
 
Ryugu z přibližující se sondy, v nejsvětlejším místě je vidět stín Hayabusy-2
 
Obsluha už stačila na dané místo spustit malou značku, která pomůže s navigací samotné sondy. Ta po dosednutí měla do povrchu pod sebou vystřelit tantalový projektil a s pomocí speciálního sběrného mechanismu získat materiál, který bude impaktem projektilu uvolněn do prostoru. 
 
Na Twitteru si můžeme prohlédnout posloupnost celé operace. Sonda se nejdříve začala přibližovat z výchozí pozice 20 km nad asteroidem a její LIDARová telemetrie byla k dispozici až do výšky 50 metrů nad povrchem a pak už se začala sledovat data z laserového radaru (LRF) využívajícího Dopplerův efekt. Sonda pak zase z povrchu odstartovala opět na oběžnou dráhu kolem asteroidu a bylo potvrzeno, že tantalový projektil byl odpálen, takže vše s největší pravděpodobností proběhlo dle plánu. JAXA má také v provozu zajímavé stránky, na nichž můžeme sledovat aktuální stav mise, pozici sondy a další údaje. Zde pak máme přibližovací manévr
 
 
Na jaře už pak přijde po ještě jednom tantalovém projektilu ke slovu poslední projektil, který bude explozí urychlen na 2 km/s a JAXA doufá, že díky němu sonda sebere materiál i z větší hloubky, kde nebyl ovlivněn slunečním zářením. Celkově má Hayabusa-2 sebrat kolem 100 miligramů vzorků a ty pak odešle zpět na Zemi, kde už si na ně brousí zuby. Musí si ale počkat do pozdního roku 2020, kdy snad daný kontejner dorazí. Získají tak materiál z asteroidu třídy C, z nějž měly vzniknout samotné planety. 
 
Zdroj: JAXA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková