www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa2 úspěšně sebrala z asteroidu čerstvě vyvržený materiál

Hayabusa2 úspěšně sebrala z asteroidu čerstvě vyvržený materiál
, , aktualita
Japonská sonda Hayabusa-2 zaznamenala další úspěch, když dokázala z povrchu asteroidu Ryugu získat materiál, který před tím z jeho útrob vyrval náraz těžkého projektilu ve vysoké rychlosti. K čemu to bylo důležité? 
K oblíbeným
reklama
Hayabusa-2 dokázala pomocí vysoké kinetické energie projektilu vytvořit větší kráter, než japonská agentura JAXA očekávala. Sonda tak měla i k dispozici větší cíl, z nějž mohla sebrat potřebný materiál, který byl vyvrhnut z útrob asteroidu, který obíhá asi 300 milionů kilometrů od Země. Už dříve sonda přitom sebrala materiál přímo z povrchu, jenomže ten nebude tak cenný, protože byl po miliardy let bombardovaný zářením ze Slunce a okolního vesmíru. Nyní tak můžeme očekávat, že zpět k nám na Zemi dorazí veškerý kýžený materiál, aby bylo možné i srovnat, jak jej dokáže ovlivnit tak dlouhá doba, po kterou byl obnažen. 
 
 
Mise sondy Hayabusa-2, která odstartovala už v roce 2014, tak může být zatím považována za mimořádně úspěšnou. Nejdříve na Ryugu odhodila své roboty, pak z něj seškrábla první várku materiálu, následně do něj střelila svým projektilem Small Carry-on Impactor (SCI), který dopadl rychlostí kolem 2 km/s a nyní sonda už sebrala druhou várku.  
 
 
JAXA také zveřejnila snímky, které sonda pořídila 11. července těsně po svém letmém dosednutí. Ty ukazují také regolit, který létá všude kolem, takže lze předpokládat, že ve sběrném koši jej skončilo dost.  
 
Japonci přitom během druhého sestupu riskovali i to, že ztratí první už úspěšně sebranou várku vzorků, které Hayabusa-2 dosud nese. Sonda přistála asi 20 metrů od středu kráteru a využila další tantalový projektil, který opět zvedl do prostoru už usazený materiál. Dle posouzení snímků se dá říci, že tento materiál má odlišnou barvu, takže JAXA věří, že skutečně nasbírala takový, který se dosud skrýval uvnitř asteroidu a pamatuje ve víceméně nezměněné podobě vznik Sluneční soustavy. 
 
Hayabusa-2 zůstane na orbitě Ryugu ještě několik dalších měsíců a poté už vzorky poputují zpět k Zemi, kam by měly dorazit ke konci příštího roku. JAXA zatím nemá možnost zjistit, jakou hmotnost mají vzorky, které sonda nasbírala, ale doufá, že to bude celkem alespoň 100 miligramů, což není zrovna moc, ale pro prozkoumání jejich složení to bude bohatě stačit. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku
Dle ujištění Intelu měl být nedostatek jeho procesorů už dávno věcí minulosti, ovšem přímo od něj jsme se nedávno dozvěděli, že stále trvá. Dle OEM výrobců se to navíc v nejbližší budoucnosti nezmění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář