www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa2 úspěšně sebrala z asteroidu čerstvě vyvržený materiál

Hayabusa2 úspěšně sebrala z asteroidu čerstvě vyvržený materiál
, , aktualita
Japonská sonda Hayabusa-2 zaznamenala další úspěch, když dokázala z povrchu asteroidu Ryugu získat materiál, který před tím z jeho útrob vyrval náraz těžkého projektilu ve vysoké rychlosti. K čemu to bylo důležité? 
K oblíbeným
reklama
Hayabusa-2 dokázala pomocí vysoké kinetické energie projektilu vytvořit větší kráter, než japonská agentura JAXA očekávala. Sonda tak měla i k dispozici větší cíl, z nějž mohla sebrat potřebný materiál, který byl vyvrhnut z útrob asteroidu, který obíhá asi 300 milionů kilometrů od Země. Už dříve sonda přitom sebrala materiál přímo z povrchu, jenomže ten nebude tak cenný, protože byl po miliardy let bombardovaný zářením ze Slunce a okolního vesmíru. Nyní tak můžeme očekávat, že zpět k nám na Zemi dorazí veškerý kýžený materiál, aby bylo možné i srovnat, jak jej dokáže ovlivnit tak dlouhá doba, po kterou byl obnažen. 
 
 
Mise sondy Hayabusa-2, která odstartovala už v roce 2014, tak může být zatím považována za mimořádně úspěšnou. Nejdříve na Ryugu odhodila své roboty, pak z něj seškrábla první várku materiálu, následně do něj střelila svým projektilem Small Carry-on Impactor (SCI), který dopadl rychlostí kolem 2 km/s a nyní sonda už sebrala druhou várku.  
 
 
JAXA také zveřejnila snímky, které sonda pořídila 11. července těsně po svém letmém dosednutí. Ty ukazují také regolit, který létá všude kolem, takže lze předpokládat, že ve sběrném koši jej skončilo dost.  
 
Japonci přitom během druhého sestupu riskovali i to, že ztratí první už úspěšně sebranou várku vzorků, které Hayabusa-2 dosud nese. Sonda přistála asi 20 metrů od středu kráteru a využila další tantalový projektil, který opět zvedl do prostoru už usazený materiál. Dle posouzení snímků se dá říci, že tento materiál má odlišnou barvu, takže JAXA věří, že skutečně nasbírala takový, který se dosud skrýval uvnitř asteroidu a pamatuje ve víceméně nezměněné podobě vznik Sluneční soustavy. 
 
Hayabusa-2 zůstane na orbitě Ryugu ještě několik dalších měsíců a poté už vzorky poputují zpět k Zemi, kam by měly dorazit ke konci příštího roku. JAXA zatím nemá možnost zjistit, jakou hmotnost mají vzorky, které sonda nasbírala, ale doufá, že to bude celkem alespoň 100 miligramů, což není zrovna moc, ale pro prozkoumání jejich složení to bude bohatě stačit. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon
Už brzy bychom se měli dočkat nových mobilních procesorů Intel Core 10. generace na architektuře Comet-Lake H. Jedním z procesorů by měl být i Core i5-10300H, který ukázal v uniklém benchmarku velmi slušný výkon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů