Helikoptérka Ingenuity už brzy poletí, NASA poslala pozvánky

Helikoptérka Ingenuity už brzy poletí, NASA poslala pozvánky
, , aktualita
Helikoptérka Ingenuity americké NASA by se už brzy měla předvést v akci. Rover Perseverance ji nedávno odhodil na rovný povrch pod sebou a od té doby už Ingenuity funguje samostatně a dobíjí se. 
K oblíbeným
reklama
Perseverance si už stihnul pořídit selfie s Ingenuity v pozadí. Jde o snímek z 6. dubna, což je již 46. Sol této mise, který byl pořízen pomocí zařízení WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) umístěného na konci robotické ruky. Jde pochopitelně o složený snímek z několika záběrů (konkrétně ze 62), a proto vypadá, jako by rover s helikoptérkou fotil někdo třetí, ale to už NASA dělá zcela běžně. 
 
 
Nyní už tak Ingenuity sedí opodál roveru, dobíjí své baterie z malého solárního panelu a čeká na instrukce. Až bude připravena, obsluha v JPL je vyšle prostřednictvím roveru. Perseverance mezitím sbírá cenná data o místních podmínkách. Jde především o měření přístroje MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), v jejichž případě jde o vítr, jeho případné nárazy, apod. Právě tomu bude přizpůsoben profil i čas prvního letu. 
 
Ingenuity vyfocená pomocí hlavní MastCam-Z
 
V plánu je, že Ingenuity roztočí své protiběžné vrtule na 2537 RPM, kdy bude mít ještě možnost svůj první let zrušit, pokud senzory poukáží na nějaký problém. Jestli ale bude vše v pořádku, helikoptérka vystoupá rychlostí cca metr za sekundu do výšky tří metrů nad povrch a tam vydrží se vznášet po dobu půl minuty, než si zase sedne zpět. 
 
Po několika hodinách se opět prostřednictvím Perseverance začnou stahovat data senzorů a snad i snímky a video z vůbec prvního letu na cizí planetě. Ještě dříve ale pochopitelně budeme mít k dispozici záběry ze samotného roveru. 
 
NASA nyní zve veřejnost, aby tuto událost sledovala, přičemž ta proběhne nejdříve 11. dubna, čili tuto neděli. Živý stream ale začne dle plánu až v pondělí, a to v 9:30 našeho času. Ale to pouze v případě, kdy se v neděli opravdu podaří odstartovat. Započne tak celý měsíc, který bude věnován právě Ingenuity a jejím leteckým ukázkám. NASA plánuje být s plánem letů stále odvážnější, a tak se můžeme těšit na stále zajímavější záběry, které nám ukáží Mars z neobvyklých úhlů.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek