Helikoptérka Ingenuity už brzy poletí, NASA poslala pozvánky

Helikoptérka Ingenuity už brzy poletí, NASA poslala pozvánky
, , aktualita
Helikoptérka Ingenuity americké NASA by se už brzy měla předvést v akci. Rover Perseverance ji nedávno odhodil na rovný povrch pod sebou a od té doby už Ingenuity funguje samostatně a dobíjí se. 
K oblíbeným
reklama
Perseverance si už stihnul pořídit selfie s Ingenuity v pozadí. Jde o snímek z 6. dubna, což je již 46. Sol této mise, který byl pořízen pomocí zařízení WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) umístěného na konci robotické ruky. Jde pochopitelně o složený snímek z několika záběrů (konkrétně ze 62), a proto vypadá, jako by rover s helikoptérkou fotil někdo třetí, ale to už NASA dělá zcela běžně. 
 
 
Nyní už tak Ingenuity sedí opodál roveru, dobíjí své baterie z malého solárního panelu a čeká na instrukce. Až bude připravena, obsluha v JPL je vyšle prostřednictvím roveru. Perseverance mezitím sbírá cenná data o místních podmínkách. Jde především o měření přístroje MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), v jejichž případě jde o vítr, jeho případné nárazy, apod. Právě tomu bude přizpůsoben profil i čas prvního letu. 
 
Ingenuity vyfocená pomocí hlavní MastCam-Z
 
V plánu je, že Ingenuity roztočí své protiběžné vrtule na 2537 RPM, kdy bude mít ještě možnost svůj první let zrušit, pokud senzory poukáží na nějaký problém. Jestli ale bude vše v pořádku, helikoptérka vystoupá rychlostí cca metr za sekundu do výšky tří metrů nad povrch a tam vydrží se vznášet po dobu půl minuty, než si zase sedne zpět. 
 
Po několika hodinách se opět prostřednictvím Perseverance začnou stahovat data senzorů a snad i snímky a video z vůbec prvního letu na cizí planetě. Ještě dříve ale pochopitelně budeme mít k dispozici záběry ze samotného roveru. 
 
NASA nyní zve veřejnost, aby tuto událost sledovala, přičemž ta proběhne nejdříve 11. dubna, čili tuto neděli. Živý stream ale začne dle plánu až v pondělí, a to v 9:30 našeho času. Ale to pouze v případě, kdy se v neděli opravdu podaří odstartovat. Započne tak celý měsíc, který bude věnován právě Ingenuity a jejím leteckým ukázkám. NASA plánuje být s plánem letů stále odvážnější, a tak se můžeme těšit na stále zajímavější záběry, které nám ukáží Mars z neobvyklých úhlů.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte oficiálně představuje těžební CMP 30HX, záruka je jen tříměsíční Gigabyte oficiálně představuje těžební CMP 30HX, záruka je jen tříměsíční
Společnost Gigabyte se rozhodla oficiálně představit svou těžební kartu CMP 30HX, která představuje základní model s čipem TU116. Můžeme přitom očekávat, že se na trh dostane za cenu kolem 700 dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů