www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hubble s Gaiou přeměřil hmotnost naší galaxie

Hubble s Gaiou přeměřil hmotnost naší galaxie
, , aktualita
Mléčná dráha je obklopena kulovými hvězdokupami, které hrály důležitou roli během měření celkové hmotnosti Mléčné dráhy. Na to se zaměřila ESA a NASA díky svým zařízením Gaia a Hubble. 
K oblíbeným
reklama
Můžeme začít hned nově určenou hmotností celé Mléčné dráhy, která počítá i s neviditelnou a dosud nedetekovanou temnou hmotou. Dělá to přibližně 1,5 bilionů hmotnosti Slunce s tím, že do toho spadá i 200 až 300 miliard hvězd, které mají v naší galaxii pobývat. Zbytek může být prach, plyn, černé díry nebo právě i temná hmota. Že to vše spadá do výsledku nového měření, které bylo provedeno díky vesmírným zařízením Hubble a Gaia, to je zřejmé ze způsobu, jakým bylo provedeno. 
 
ilustrace Mléčné dráhy s okolními kulovými hvězdokupami
 
Mléčná dráha funguje v podstatě stejně jako hvězdný systém, jen s poněkud více členy a s tím rozdílem, že uprostřed není hvězda, ale supermasivní černá díra, kterou obíhají samotné hvězdné systémy a vše ostatní. I Slunce tak má svůj rok značící dobu jednoho oběhu kolem středu Mléčné dráhy a ten činí něco mezi 225 a 250 miliony pozemských roků. 
 
My z vnitřku jednoho z ramen naší spirální galaxie si o ní můžeme jen těžko udělat celkový obrázek. Často je to přirovnáváno ke snaze mít přehled o celém lese, když se nacházíme přímo v něm. Můžeme ale sledovat vliv galaxie na své okolí. 
 
Kolem Mléčné dráhy tedy obíhají také objekty, které přímo do ní nepatří, čili i vzdálené kulové hvězdokupy. Na ty se nyní zaměřil Hubble a vedle něj i Gaia známá svou schopností velice přesně sledovat pozici a pohyb hvězd a jiných vybraných objektů. Téměř každý přitom ví, že čím hmotnější nějaký objekt je, tím rychleji kolem něj jiné objekty obíhají, což závisí i na vzdálenosti či jejich vlastní hmotnosti a platí to jak pro Zemi, tak pro Slunce nebo galaxii jako celek. Pokud tak můžeme sledovat pozici i rychlost a směr pohybu vzdálených hvězdokup, dá se z toho určit, kolem jak moc hmotného objektu obíhají a pak už nezáleží, zda je hmota v něm detekovatelná, nebo ne. 
 
Gaia tak k tomuto účelu poskytla informace o 34 hvězdokupách ve vzdálenosti do 65.000 světelných let a Hubble se svou schopností dohlédnout dále, i když v užším úhlu, přihodil dalších 12 do vzdálenosti 130.000 světelných let. Díky tomu se mohly upřesnit starší odhady hovořící o hmotnosti mezi 400 miliardami až 3 biliony hmotnosti Slunce, ale do toho nebudeme šťourat, protože se někdy mluví o hmotnosti centrální části, pak o centrální části a hala nebo rovnou i galaktické koróny tvořené plynem. Nicméně 1,5 bilionu Sluncí řadí Mléčnou dráhu mezi větší galaxie vesmíru a s ohledem na předpokládaný počet hvězd je i vcelku průměrná, co se týče zastoupení temné hmoty.
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala