www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hubble s Gaiou přeměřil hmotnost naší galaxie

Hubble s Gaiou přeměřil hmotnost naší galaxie
, , aktualita
Mléčná dráha je obklopena kulovými hvězdokupami, které hrály důležitou roli během měření celkové hmotnosti Mléčné dráhy. Na to se zaměřila ESA a NASA díky svým zařízením Gaia a Hubble. 
K oblíbeným
reklama
Můžeme začít hned nově určenou hmotností celé Mléčné dráhy, která počítá i s neviditelnou a dosud nedetekovanou temnou hmotou. Dělá to přibližně 1,5 bilionů hmotnosti Slunce s tím, že do toho spadá i 200 až 300 miliard hvězd, které mají v naší galaxii pobývat. Zbytek může být prach, plyn, černé díry nebo právě i temná hmota. Že to vše spadá do výsledku nového měření, které bylo provedeno díky vesmírným zařízením Hubble a Gaia, to je zřejmé ze způsobu, jakým bylo provedeno. 
 
ilustrace Mléčné dráhy s okolními kulovými hvězdokupami
 
Mléčná dráha funguje v podstatě stejně jako hvězdný systém, jen s poněkud více členy a s tím rozdílem, že uprostřed není hvězda, ale supermasivní černá díra, kterou obíhají samotné hvězdné systémy a vše ostatní. I Slunce tak má svůj rok značící dobu jednoho oběhu kolem středu Mléčné dráhy a ten činí něco mezi 225 a 250 miliony pozemských roků. 
 
My z vnitřku jednoho z ramen naší spirální galaxie si o ní můžeme jen těžko udělat celkový obrázek. Často je to přirovnáváno ke snaze mít přehled o celém lese, když se nacházíme přímo v něm. Můžeme ale sledovat vliv galaxie na své okolí. 
 
Kolem Mléčné dráhy tedy obíhají také objekty, které přímo do ní nepatří, čili i vzdálené kulové hvězdokupy. Na ty se nyní zaměřil Hubble a vedle něj i Gaia známá svou schopností velice přesně sledovat pozici a pohyb hvězd a jiných vybraných objektů. Téměř každý přitom ví, že čím hmotnější nějaký objekt je, tím rychleji kolem něj jiné objekty obíhají, což závisí i na vzdálenosti či jejich vlastní hmotnosti a platí to jak pro Zemi, tak pro Slunce nebo galaxii jako celek. Pokud tak můžeme sledovat pozici i rychlost a směr pohybu vzdálených hvězdokup, dá se z toho určit, kolem jak moc hmotného objektu obíhají a pak už nezáleží, zda je hmota v něm detekovatelná, nebo ne. 
 
Gaia tak k tomuto účelu poskytla informace o 34 hvězdokupách ve vzdálenosti do 65.000 světelných let a Hubble se svou schopností dohlédnout dále, i když v užším úhlu, přihodil dalších 12 do vzdálenosti 130.000 světelných let. Díky tomu se mohly upřesnit starší odhady hovořící o hmotnosti mezi 400 miliardami až 3 biliony hmotnosti Slunce, ale do toho nebudeme šťourat, protože se někdy mluví o hmotnosti centrální části, pak o centrální části a hala nebo rovnou i galaktické koróny tvořené plynem. Nicméně 1,5 bilionu Sluncí řadí Mléčnou dráhu mezi větší galaxie vesmíru a s ohledem na předpokládaný počet hvězd je i vcelku průměrná, co se týče zastoupení temné hmoty.
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů