www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

IDC a Gartner: trh s PC se loni vzpamatoval, vydrží mu to?

IDC a Gartner: trh s PC se loni vzpamatoval, vydrží mu to?
, , aktualita
Po řadě let jsme mohli pozorovat nejen náznaky, ale zcela reálné oživení PC trhu, o němž mluví společnost IDC i Gartner. Otázka je, zda šlo jen o krátkodobý výkyv, anebo se situace obrací. 
K oblíbeným
reklama
Před rokem 2019 tu byla dlouhá šňůra sedmi let, během nichž se trh s počítači PC postupně zmenšoval a obecně jsme z toho mohli "vinit" rostoucí oblibu mobilních zařízení vedle toho, že se značně prodloužila doba životnosti počítačů, jejichž výkon a výbava prostě zákazníkům vyhovuje déle, než tomu bylo dříve. Nelze také opomenout ten fakt, že nastalo období změn mezi společnostmi AMD a Intel.
 
 
Právě Intel ještě déle než sedm let nedokázal, či spíše nechtěl v rámci desktopových a mobilních procesorů nabídnout cokoliv lepšího, než je čtyřjádro s Hyperthreadinem. Tím samozřejmě nechci říci, že nám růst na trhu s PC zařídilo AMD, ovšem jeho podíl na celkovém oživení a rozhýbání je více než zřejmý.
Můžeme ostatně mluvit také o chybách v procesorech, které přinesly nutnost využívat nouzové záplaty snižující výkon, jenž začal chybět a přinesl i větší poptávku zákazníků. I to je důvod, proč Intel aktuálně nestíhá vyrábět. 
 
IDC a Gartner pochopitelně přináší odlišná čísla, ale shodují se na tom důležitém. Trh s PC v minulém roce po dlouhé šňůře poklesů rostl. Dle IDC dodávky PC (dle kusů) loni meziročně vzrostly o 2,7 %, a to poprvé od roku 2011, kdy to bylo 1,7 %. Gartner hlásí výrazně mírnější meziroční přírůstek plus 0,6 % na celkových 261 milionů kusů a i dle něj to je poprvé od roku 2011. 
 
 
Obě firmy se také shodují na tom, že nejsilnější růst nastal v posledním loňském kvartálu, což nepřekvapí, pokud má jít o trend, který ještě neskončil. 
 
 
Zmiňuje se zde také ukončení bezplatné rozšířené podpory operačního systému Windows 7, který se už začal na dodávkách podepisovat, i když tato podpora končí právě až dnes. Pochopitelně bude mít také vliv i v blízké budoucnosti, neboť lze předpokládat, že podíl Windows 7 začne postupně výrazně klesat, a to především ve prospěch Windows 10. 
 
Výhled do budoucna ale přesto není pro trh s PC tak růžový. Přetrvávají tu potíže s dodávkami procesorů na trh, čili to je záležitost Intelu a dále pak nejistota v obchodním vztahu USA a Číny. Naději naopak dávají nová mobilní PC s podporou 5G, ohebné obrazovky a stále vysoce lukrativní trh s herním hardwarem. Gartner však předpovídá, že spíše než růst uvidíme v příštích pěti letech další pokles.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek