www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

IDC a Gartner: trh s PC se loni vzpamatoval, vydrží mu to?

IDC a Gartner: trh s PC se loni vzpamatoval, vydrží mu to?
, , aktualita
Po řadě let jsme mohli pozorovat nejen náznaky, ale zcela reálné oživení PC trhu, o němž mluví společnost IDC i Gartner. Otázka je, zda šlo jen o krátkodobý výkyv, anebo se situace obrací. 
K oblíbeným
reklama
Před rokem 2019 tu byla dlouhá šňůra sedmi let, během nichž se trh s počítači PC postupně zmenšoval a obecně jsme z toho mohli "vinit" rostoucí oblibu mobilních zařízení vedle toho, že se značně prodloužila doba životnosti počítačů, jejichž výkon a výbava prostě zákazníkům vyhovuje déle, než tomu bylo dříve. Nelze také opomenout ten fakt, že nastalo období změn mezi společnostmi AMD a Intel.
 
 
Právě Intel ještě déle než sedm let nedokázal, či spíše nechtěl v rámci desktopových a mobilních procesorů nabídnout cokoliv lepšího, než je čtyřjádro s Hyperthreadinem. Tím samozřejmě nechci říci, že nám růst na trhu s PC zařídilo AMD, ovšem jeho podíl na celkovém oživení a rozhýbání je více než zřejmý.
Můžeme ostatně mluvit také o chybách v procesorech, které přinesly nutnost využívat nouzové záplaty snižující výkon, jenž začal chybět a přinesl i větší poptávku zákazníků. I to je důvod, proč Intel aktuálně nestíhá vyrábět. 
 
IDC a Gartner pochopitelně přináší odlišná čísla, ale shodují se na tom důležitém. Trh s PC v minulém roce po dlouhé šňůře poklesů rostl. Dle IDC dodávky PC (dle kusů) loni meziročně vzrostly o 2,7 %, a to poprvé od roku 2011, kdy to bylo 1,7 %. Gartner hlásí výrazně mírnější meziroční přírůstek plus 0,6 % na celkových 261 milionů kusů a i dle něj to je poprvé od roku 2011. 
 
 
Obě firmy se také shodují na tom, že nejsilnější růst nastal v posledním loňském kvartálu, což nepřekvapí, pokud má jít o trend, který ještě neskončil. 
 
 
Zmiňuje se zde také ukončení bezplatné rozšířené podpory operačního systému Windows 7, který se už začal na dodávkách podepisovat, i když tato podpora končí právě až dnes. Pochopitelně bude mít také vliv i v blízké budoucnosti, neboť lze předpokládat, že podíl Windows 7 začne postupně výrazně klesat, a to především ve prospěch Windows 10. 
 
Výhled do budoucna ale přesto není pro trh s PC tak růžový. Přetrvávají tu potíže s dodávkami procesorů na trh, čili to je záležitost Intelu a dále pak nejistota v obchodním vztahu USA a Číny. Naději naopak dávají nová mobilní PC s podporou 5G, ohebné obrazovky a stále vysoce lukrativní trh s herním hardwarem. Gartner však předpovídá, že spíše než růst uvidíme v příštích pěti letech další pokles.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem
Acer se pochlubil novým herním monitorem, který dostal označení XV272XU a ve svém štíhlém těle nabízí panel od AU Optronics. Ten má nativní rozlišení QHD a dosahuje obnovovací frekvence až 240 Hz.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu
Požadavky na elektroniku, která je určena pro zařízení pohybující se ve vesmírném prostoru jsou pochopitelně výrazně odlišné od toho, co potřebujeme od běžné spotřební elektroniky. My se nyní můžeme podívat na to, jak vypadají takové vesmírné paměti DDR4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci
Kdo jiný než der8auer by nám měl ukázat, jak to vypadá pod heatspreaderem nových procesorů Intel? Dozvíme se díky tomu přesnou velikost čipu nového Core i9-10900K, zda je připájen a zda je možné chlazení zlepšit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD
Otec zakladatel linuxových systémů Linus Torvalds se rozhodl, že po dlouhých 15 letech je čas na to se rozloučit s platformou firmy Intel a přejít ke společnosti AMD. Torvalds tuto skutečnost oznámil včera společně s Linux Kernel 5.7 RC7.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář