www.svethardware.cz
>
>
>

Indie ztratila signál se sondou Chandrayaan-2, přistání na Měsíci je nejisté

Indie ztratila signál se sondou Chandrayaan-2, přistání na Měsíci je nejisté
, , aktualita
Indie měla být teprve čtvrtou zemí, která by úspěšně umístila svou sondu na povrch Měsíce. Chandrayaan-2 se nicméně těsně před přistáním na povrchu odmlčela a není jisté, co se tam vlastně stalo.
K oblíbeným
reklama
Indian Space Research Organization (ISRO) se pokusila o vesmírnou misi Chandrayaan-2, která měla za úkol umístit na orbitu Měsíce sondu, která bude naši přirozenou družici vzdáleně sledovat a na povrch Měsíce pak umístit modul Vikram s roverem Pragyan. Vikram měl zajistit komunikaci mezi roverem a sondou na orbitě. Bohužel mise nešla úplně podle plánu. Zatímco obíhající sonda je už dávno na místě a má zde fungovat ještě jeden rok, osud modulu, který měl přistát na povrchu, je nejistý.
 
Chandrayaan-2
 
Pouhých 2,1 km před přistáním se modul odmlčel a nikdo nyní neví, co se vlastně stalo a zda došlo k nekontrolovanému nárazu nebo jen výpadku komunikace a modul je v pořádku. Indie nyní zkoumá data a snaží se zjistit, k čemu došlo. Do posledního okamžiku totiž vše probíhalo bez problému.
 
Mise začala 22. července a stála v přepočtu asi 3,3 miliardy Kč. Indie se díky ní měla stát teprve čtvrtou zemí, která by umístila svou sondu na povrchu Měsíce. Doposud se to podařilo jen USA, Rusku a Číně. Izraelská mise, která se o to pokoušela v dubnu, selhala a její přistávací modul se zřítil na povrch.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek