www.svethardware.cz
>
>
>

Indie ztratila signál se sondou Chandrayaan-2, přistání na Měsíci je nejisté

Indie ztratila signál se sondou Chandrayaan-2, přistání na Měsíci je nejisté
, , aktualita
Indie měla být teprve čtvrtou zemí, která by úspěšně umístila svou sondu na povrch Měsíce. Chandrayaan-2 se nicméně těsně před přistáním na povrchu odmlčela a není jisté, co se tam vlastně stalo.
K oblíbeným
reklama
Indian Space Research Organization (ISRO) se pokusila o vesmírnou misi Chandrayaan-2, která měla za úkol umístit na orbitu Měsíce sondu, která bude naši přirozenou družici vzdáleně sledovat a na povrch Měsíce pak umístit modul Vikram s roverem Pragyan. Vikram měl zajistit komunikaci mezi roverem a sondou na orbitě. Bohužel mise nešla úplně podle plánu. Zatímco obíhající sonda je už dávno na místě a má zde fungovat ještě jeden rok, osud modulu, který měl přistát na povrchu, je nejistý.
 
Chandrayaan-2
 
Pouhých 2,1 km před přistáním se modul odmlčel a nikdo nyní neví, co se vlastně stalo a zda došlo k nekontrolovanému nárazu nebo jen výpadku komunikace a modul je v pořádku. Indie nyní zkoumá data a snaží se zjistit, k čemu došlo. Do posledního okamžiku totiž vše probíhalo bez problému.
 
Mise začala 22. července a stála v přepočtu asi 3,3 miliardy Kč. Indie se díky ní měla stát teprve čtvrtou zemí, která by umístila svou sondu na povrchu Měsíce. Doposud se to podařilo jen USA, Rusku a Číně. Izraelská mise, která se o to pokoušela v dubnu, selhala a její přistávací modul se zřítil na povrch.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kioxia uvádí SSD CD6 a CM6 s PCIe 4.0 a kapacitou až 30,7 TB Kioxia uvádí SSD CD6 a CM6 s PCIe 4.0 a kapacitou až 30,7 TB
Společnost Kioxia (bývalá Toshiba) představuje své nové podnikové SSD disky CD6 a CM6, které využívají nového rozhraní PCIe 4.0. Výkonnější řada CM6 slibuje až 1,4 milionu IOPS a kapacitu do 30,72 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů