www.svethardware.cz
>
>
>

Indové jsou na cestě vyslat v příštím roce do vesmíru své lidi

Indové jsou na cestě vyslat v příštím roce do vesmíru své lidi
, , aktualita
Indická vesmírná agentura ISRO by v příštím roce měla s využitím svých vlastních prostředků vyslat do vesmíru první astronauty. Předcházet tomu budou i testy a počítá se s vědeckými experimenty. 
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně ale nepůjde o vůbec první Indy ve vesmíru, i když doposud se to povedlo pouze jednomu občanu Indie. Byl to Rakesh Sharma, který si na oběžné dráze v roce 1984 pobyl celý týden, ovšem vděčit za to mohl především Sovětům a jejich stanici Saljut 7. 
 
 
Nyní už ovšem půjde o indickou agenturu ISRO a její vlastní program i raketu, která odstartuje vesmírný program Indie zahrnující lety s posádkou. První taková mise dostala označení Gaganyaan a pokud už vše půjde dobře, proběhne v prosinci příštího roku a počet občanů Indie, kteří se kdy dostali do vesmíru, se tím pádem může zečtyřnásobit. 
 
ISRO přitom už měla šanci nechat vynést na oběžnou dráhu další své astronauty, a to naposledy v roce 1986. Byli to dva specialisté pro užitečné zatížení a letět měli v raketoplánu NASA, jenomže po explozi Challengeru byly lety s posádkou na čas zastaveny a plány ISRO zrušeny. Organizace se tak zaměřila na jiné cíle a lety s posádkou se dostaly do popředí až v roce 2006, kdy začalo plánování mise Gaganyaan. Ta už mohla dávno proběhnout, nebýt podfinancování celého projektu, ovšem ISRO v roce 2018 dostala větší příliv financí a objevily se pevné termíny pro lety nejdříve bez posádky a pak i s ní. 
 
 
Nejdříve tak proběhnou dva lety bez posádky, a to letos v prosinci a příští rok v červenci. A než aby byly lodě prázdné, v obou případech poletí alespoň humanoidní robot Vyommitra. Poslouží k otestování systémů podpory života a napodobovat bude úkony opravdových astronautů. Z fotografie ovšem nepoznáme, že Vyommitra nemá nohy, ale ty jsou stejně ve vesmíru spíše jen mrtvá zátěž. 
 
GSLV MkIII
 
ISRO se tak chystá na velký skok svého vesmírného programu, ostatně v předchozích desítkách let úspěšně zvládala přinejlepším vypouštění satelitů (přistání na Měsíci se nevyvedlo) a pro vynesení celé lodi s posádkou musí přijít také s řádně vylepšenou raketou, a to novou verzí GSLV MkIII. Jde o nejsilnější indický nosič, který musí být ještě výrazně upraven, a to s tím, že cílem je i dosažení spolehlivosti 0,99. Přijatelné riziko je tak jeden nepovedený start ze sta. 
 
maketa indické lodi pro tříčlennou posádku
 
Plán na mise je přitom vcelku jednoduchý. Loď vstoupí na nízkou orbitu asi 16 minut po startu rakety a rozevře své solární panely. Po týdnu se pak odpojí od servisního modulu, vstoupí do atmosféry a nakonec pomocí padáků přistane v Arabském moři. 
 
Indové ale pochopitelně nikam nepoletí, pokud první dva starty bez posádky nebudou úspěšné. Ale pokud se jim to povede, Indie se stane po Rusku/SSSR, USA a Číně teprve čtvrtou zemí, které se to povedlo. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19 YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19
Včerejší článek ukazuje jednu z nejnovějších konspiračních teorií, dle níž za šíření nemoci Covid-19 nemůže jakýsi koronavirus z Číny, ale spouštění 5G sítí. Proti tomu se nyní svým způsobem rozhodl bojovat server YouTube.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu
Guvernér New Jersey přišel s neobvyklou žádostí o pomoc. Potřebuje totiž programátory, kteří by obsloužily 40 let starý počítačový systém, na němž navíc běží už 50 let starý software. Kvůli čemu jsou ale zapotřebí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč
NetMarketShare hlásí, že popularita webového prohlížeče Microsoft Edge v poslední době prudce vzrostla a díky tomu se nyní z něj stala světová dvojka. Je ale třeba dodat, že Firefox tomu šel naproti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci
Nejen NASA má před sebou velký úkol, a to dostat lidi zpět na Měsíc a navíc tam už zůstat. Její šéf Jim Bridenstine ale věří, že vesmírné agentury jsou na to nyní už připraveny a nyní tu máme koncept, jak toho dosáhnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek