www.svethardware.cz
>
>
>

Indie se chystá vypustit na Měsíc svůj rover a sondu

Indie se chystá vypustit na Měsíc svůj rover a sondu
, , aktualita
Indická vesmírná agentura (ISRO) má dle očekávání brzy spustit svou druhou lunární misi, a to Chandrayaan-2. Ta zahrnuje jednak sondu, která bude obíhat Měsíc a pak přistávací modul z nějž na povrch vyjede malý rover.
K oblíbeným
reklama
Indian Space Research Organization’s (ISRO) dále dokazuje, že patří mezi přední vesmírné agentury světa. Nyní se rozhodla, že více prozkoumá oblast jižního pólu našeho Měsíce, která obecně platí za velmi málo probádanou. Využije k tomu svou nejsilnější raketu, jakou má k dispozici, ostatně na dráhu k Měsíci se vydá v rámci mise Chandrayaan-2 jak sonda, která zaparkuje na orbitě u našeho souputníka, a pak to bude přistávací modul a v něm ukrytý rover. A jak je vidět na přiložené fotografii, samotný přistávací modul není zrovna malý. 
 
 
Až bude Chandrayaan-2 ideálně už během této neděle vynesena na oběžnou dráhu Země, začne její 16denní pobyt, než se vydá na cestu k Měsíci. Tam se usadí také na orbitě a po krátké době se od sondy odpojí přistávací modul a dosedne na měsíční povrch, což se očekává během 6. nebo 7. září. 
 
Rover pak využije přistávací modul jako přenosovou stanici a sám bude jezdit po okolí, sbírat vzorky a provádět vědecké experimenty, což má vydržet dělat asi dva týdny. Sonda na oběžné dráze by měla pracovat mnohem déle, a to alespoň jeden rok, takže poslouží i pro přenos signálu z povrchu Měsíce a i sama jej bude sledovat. 
 
Obecný cíl je zjistit více o historii a původu Měsíce a s ním spojeném původu Země. ISRO si také v rámci této mise otestuje nové technologie, které by chtěla použít v budoucnu na cestách do hlubokého vesmíru. 
 
Předchozí mise Chandrayaan-1, která byla vypravena zhruba před deseti lety, mapovala měsíční povrch nějakých 300 dní a pak už byl jen do povrchu vystřelen projektil Moon Impact Probe, po jehož dopadu se sledovala přítomnost vody. Pokud se druhá měsíční mise Indům vydaří, zařadí se do seznamu jako čtvrtá země světa, která na něm dokázala měkce přistát. První tři jsou pochopitelně USA, Rusko a Čína, přičemž nedávno měli svou šanci Izraelci, ale těm se nezadařilo. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala