www.svethardware.cz
>
>
>

Indie se chystá vypustit na Měsíc svůj rover a sondu

Indie se chystá vypustit na Měsíc svůj rover a sondu
, , aktualita
Indická vesmírná agentura (ISRO) má dle očekávání brzy spustit svou druhou lunární misi, a to Chandrayaan-2. Ta zahrnuje jednak sondu, která bude obíhat Měsíc a pak přistávací modul z nějž na povrch vyjede malý rover.
K oblíbeným
reklama
Indian Space Research Organization’s (ISRO) dále dokazuje, že patří mezi přední vesmírné agentury světa. Nyní se rozhodla, že více prozkoumá oblast jižního pólu našeho Měsíce, která obecně platí za velmi málo probádanou. Využije k tomu svou nejsilnější raketu, jakou má k dispozici, ostatně na dráhu k Měsíci se vydá v rámci mise Chandrayaan-2 jak sonda, která zaparkuje na orbitě u našeho souputníka, a pak to bude přistávací modul a v něm ukrytý rover. A jak je vidět na přiložené fotografii, samotný přistávací modul není zrovna malý. 
 
 
Až bude Chandrayaan-2 ideálně už během této neděle vynesena na oběžnou dráhu Země, začne její 16denní pobyt, než se vydá na cestu k Měsíci. Tam se usadí také na orbitě a po krátké době se od sondy odpojí přistávací modul a dosedne na měsíční povrch, což se očekává během 6. nebo 7. září. 
 
Rover pak využije přistávací modul jako přenosovou stanici a sám bude jezdit po okolí, sbírat vzorky a provádět vědecké experimenty, což má vydržet dělat asi dva týdny. Sonda na oběžné dráze by měla pracovat mnohem déle, a to alespoň jeden rok, takže poslouží i pro přenos signálu z povrchu Měsíce a i sama jej bude sledovat. 
 
Obecný cíl je zjistit více o historii a původu Měsíce a s ním spojeném původu Země. ISRO si také v rámci této mise otestuje nové technologie, které by chtěla použít v budoucnu na cestách do hlubokého vesmíru. 
 
Předchozí mise Chandrayaan-1, která byla vypravena zhruba před deseti lety, mapovala měsíční povrch nějakých 300 dní a pak už byl jen do povrchu vystřelen projektil Moon Impact Probe, po jehož dopadu se sledovala přítomnost vody. Pokud se druhá měsíční mise Indům vydaří, zařadí se do seznamu jako čtvrtá země světa, která na něm dokázala měkce přistát. První tři jsou pochopitelně USA, Rusko a Čína, přičemž nedávno měli svou šanci Izraelci, ale těm se nezadařilo. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře