www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight už si také stihla pořídit selfie, ale ne jen tak pro nic

InSight už si také stihla pořídit selfie, ale ne jen tak pro nic
, , aktualita
Pokud chceme po robotovi, aby si ve vesmíru pořídil selfie, základem pro to je fotoaparát na pohyblivé ruce. InSight takové zařízení má, a tak si může stejně jako Curiosity vyfotit sama sebe. 
K oblíbeným
reklama
Sonda InSight tak následovala Curiosity a využila svou robotickou ruku k tomu, aby vyfotila sama sebe. Na následujícím obrázku tuto ruku samozřejmě nenajdeme, protože je jako obvykle složen z mnoha různých fotografií, které nám dají dohromady výsledný celek. Nicméně nejde pouze o snahu NASA zpopularizovat tuto misi tím, že InSight bude špulit svůj seismograf do objektivu. Je tu i praktický účel. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
InSight použila pro tento účel svou Instrument Deployment Camera, dle jejíhož názvu je zřejmé, že ta má dohlížet na rozmístění různých přístrojů. Není tak divu, že je umístěna na konci dlouhé robotické ruky, která se ukazuje na následující fotografii. Její celková délka je 1,8 metru. 
 
 
Výsledné selfie je složeno z celkem 11 fotografií, z nichž byla každá pořízena z jiného úhlu. InSight tak pečlivě nafotila sama sebe ve vysokém detailu včetně velkých solárních panelů a přéstrojů. Jde i o Seismic Experiment for Interior Structure, neboli SEIS, který bude teprve umístěn, aby snímal jeho vibrace, čili seismickou aktivitu. Umístí jej stejná ruka, která pořídila fotografie a co se týče SEIS, ten můžete vidět na první fotografii jako velké načervenalé pouzdro se šestihrannou základnou. Na samotný SEIS se pak umístí ještě za ním viditelná stříbrná kopule, čili Wind and Thermal Shield (WTS) a pak (ne nutně v tomto pořadí) na povrch dosedne také položená teplotní sonda HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), která se zakousne hluboko do povrchu. 
 
A právě pořízené selfie poslouží k tomu, aby byl SEIS s ostatními věcmi robotickou rukou bezpečně sundán a umístěn na to správné místo. Samozřejmě nebude možné tuto operaci řídit přímo ze Země v reálném čase, takže je třeba ji naprogramovat dopředu, aby ji pak sonda provedla sama. K tomuto účelu poslouží také už dříve vytvořená mapa blízkého okolí, která zahrnuje oblast, kam bude možné SEIS, WTS a HP3 umístit:
 
 
 
Zatím tak od InSight přichází jen dobré zprávy a mezi ně patří i to, že sonda přistála na místě impaktního kráteru s měkkou půdou, do níž se teplotní sonda snadněji zavrtá a kolem je navíc dost volného místa pro umístění přístrojů. NASA je přesto opatrná a aktuálně si na základě dat sondy tvoří model prostředí, které ji na Marsu obklopuje, takže veškeré akce budou nejdříve zkoušeny nanečisto na Zemi. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů