www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight už si také stihla pořídit selfie, ale ne jen tak pro nic

InSight už si také stihla pořídit selfie, ale ne jen tak pro nic
, , aktualita
Pokud chceme po robotovi, aby si ve vesmíru pořídil selfie, základem pro to je fotoaparát na pohyblivé ruce. InSight takové zařízení má, a tak si může stejně jako Curiosity vyfotit sama sebe. 
reklama
Sonda InSight tak následovala Curiosity a využila svou robotickou ruku k tomu, aby vyfotila sama sebe. Na následujícím obrázku tuto ruku samozřejmě nenajdeme, protože je jako obvykle složen z mnoha různých fotografií, které nám dají dohromady výsledný celek. Nicméně nejde pouze o snahu NASA zpopularizovat tuto misi tím, že InSight bude špulit svůj seismograf do objektivu. Je tu i praktický účel. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
InSight použila pro tento účel svou Instrument Deployment Camera, dle jejíhož názvu je zřejmé, že ta má dohlížet na rozmístění různých přístrojů. Není tak divu, že je umístěna na konci dlouhé robotické ruky, která se ukazuje na následující fotografii. Její celková délka je 1,8 metru. 
 
 
Výsledné selfie je složeno z celkem 11 fotografií, z nichž byla každá pořízena z jiného úhlu. InSight tak pečlivě nafotila sama sebe ve vysokém detailu včetně velkých solárních panelů a přéstrojů. Jde i o Seismic Experiment for Interior Structure, neboli SEIS, který bude teprve umístěn, aby snímal jeho vibrace, čili seismickou aktivitu. Umístí jej stejná ruka, která pořídila fotografie a co se týče SEIS, ten můžete vidět na první fotografii jako velké načervenalé pouzdro se šestihrannou základnou. Na samotný SEIS se pak umístí ještě za ním viditelná stříbrná kopule, čili Wind and Thermal Shield (WTS) a pak (ne nutně v tomto pořadí) na povrch dosedne také položená teplotní sonda HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), která se zakousne hluboko do povrchu. 
 
A právě pořízené selfie poslouží k tomu, aby byl SEIS s ostatními věcmi robotickou rukou bezpečně sundán a umístěn na to správné místo. Samozřejmě nebude možné tuto operaci řídit přímo ze Země v reálném čase, takže je třeba ji naprogramovat dopředu, aby ji pak sonda provedla sama. K tomuto účelu poslouží také už dříve vytvořená mapa blízkého okolí, která zahrnuje oblast, kam bude možné SEIS, WTS a HP3 umístit:
 
 
 
Zatím tak od InSight přichází jen dobré zprávy a mezi ně patří i to, že sonda přistála na místě impaktního kráteru s měkkou půdou, do níž se teplotní sonda snadněji zavrtá a kolem je navíc dost volného místa pro umístění přístrojů. NASA je přesto opatrná a aktuálně si na základě dat sondy tvoří model prostředí, které ji na Marsu obklopuje, takže veškeré akce budou nejdříve zkoušeny nanečisto na Zemi. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek