www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
, , aktualita
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
K oblíbeným
reklama
Pokud byste se tak v brzké době chystali na Mars a jako na potvoru rovnou do oblasti Elysium Planitia, můžete se díky modulu NASA InSight podívat na to, jaké počasí tam aktuálně vládne. Šťoura by mohl namítnout, že tento rok se na Mars nelétá a i při ideálním okénku letu to bude trvat tak půl roku, takže informace o aktuálním počasí je nám na nic i kdyby někdo na Mars vůbec v této době letět mohl, ale my se raději podívejme na to o čem nás InSight může informovat. 
 
 
Modul k tomu využívá své dvě sondy Temperature and Wind for InSight (TWINS) s teploměry a anemometry umístěné nad slunečními panely. Na fotografii nahoře byly vyfoceny ještě v době, kdy měl modul na hřbetě stále svůj hnědý seismograf Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), za nímž pak vykukuje stříbrný ochranný poklop. Mimochodem, první data ze SEIS by měla přijít brzy, zatímco TWINS už byly zkalibrovány a nyní pravidelně posílají příslušné údaje. Stále aktuální jsou zde: 
 
 
 
Vedle teploty a větru dokáže InSight sledovat ještě tlak, což už je práce pro Auxiliary Payload Subsystem (APSS), takže slouží jako kompletní meteorologická stanice (srážky a znečištění sledovat opravdu nemusí, i když vlhkost v atmosféře by možná mohla). Na vloženém přehledu můžete sice vidět jen záznamy teplot, ale pak tu jsou ještě stránky NASA, kde už lze zjistit i přehled o rychlostech větru a tlaku. Máme tu nejen do tabulek zanesená minima, maxima a průměry z posledních dní, ale také grafy. Ty ukazují, že v posledních solech byl vývoj teploty, tlaku a rychlosti větru jako přes kopírák, čili každý den to samé možná až na vítr, který se výrazněji lišil. 
 
Ve dne se tak na Marsu teplota šplhá k nějakým -13 °C, což už není tak extrémní, ale -96 °C v noci už je horší. Rychlost větru v posledních dnech dosáhla v maximu 17 m/s, což by se na Zemi dalo označit za opravdu velice svěží vítr, ale při hustotě atmosféry Marsu to je spíše zanedbatelné. Však InSight také udává tlak kolem 720 Pa a to zdaleka není ani jedno procento běžného tlaku na Zemi. 
 
NASA samotná nyní začíná připravovat také další důležitý nástroj, a sice sondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která by se měla ideálně zavrtat až pět metrů pod povrch. Na to jsem osobně velice zvědavý, zda se to tomuto "mechanickému krtkovi" podaří. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů