www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
, , aktualita
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
K oblíbeným
reklama
Pokud byste se tak v brzké době chystali na Mars a jako na potvoru rovnou do oblasti Elysium Planitia, můžete se díky modulu NASA InSight podívat na to, jaké počasí tam aktuálně vládne. Šťoura by mohl namítnout, že tento rok se na Mars nelétá a i při ideálním okénku letu to bude trvat tak půl roku, takže informace o aktuálním počasí je nám na nic i kdyby někdo na Mars vůbec v této době letět mohl, ale my se raději podívejme na to o čem nás InSight může informovat. 
 
 
Modul k tomu využívá své dvě sondy Temperature and Wind for InSight (TWINS) s teploměry a anemometry umístěné nad slunečními panely. Na fotografii nahoře byly vyfoceny ještě v době, kdy měl modul na hřbetě stále svůj hnědý seismograf Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), za nímž pak vykukuje stříbrný ochranný poklop. Mimochodem, první data ze SEIS by měla přijít brzy, zatímco TWINS už byly zkalibrovány a nyní pravidelně posílají příslušné údaje. Stále aktuální jsou zde: 
 
 
 
Vedle teploty a větru dokáže InSight sledovat ještě tlak, což už je práce pro Auxiliary Payload Subsystem (APSS), takže slouží jako kompletní meteorologická stanice (srážky a znečištění sledovat opravdu nemusí, i když vlhkost v atmosféře by možná mohla). Na vloženém přehledu můžete sice vidět jen záznamy teplot, ale pak tu jsou ještě stránky NASA, kde už lze zjistit i přehled o rychlostech větru a tlaku. Máme tu nejen do tabulek zanesená minima, maxima a průměry z posledních dní, ale také grafy. Ty ukazují, že v posledních solech byl vývoj teploty, tlaku a rychlosti větru jako přes kopírák, čili každý den to samé možná až na vítr, který se výrazněji lišil. 
 
Ve dne se tak na Marsu teplota šplhá k nějakým -13 °C, což už není tak extrémní, ale -96 °C v noci už je horší. Rychlost větru v posledních dnech dosáhla v maximu 17 m/s, což by se na Zemi dalo označit za opravdu velice svěží vítr, ale při hustotě atmosféry Marsu to je spíše zanedbatelné. Však InSight také udává tlak kolem 720 Pa a to zdaleka není ani jedno procento běžného tlaku na Zemi. 
 
NASA samotná nyní začíná připravovat také další důležitý nástroj, a sice sondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která by se měla ideálně zavrtat až pět metrů pod povrch. Na to jsem osobně velice zvědavý, zda se to tomuto "mechanickému krtkovi" podaří. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře