www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
, , aktualita
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
K oblíbeným
reklama
Pokud byste se tak v brzké době chystali na Mars a jako na potvoru rovnou do oblasti Elysium Planitia, můžete se díky modulu NASA InSight podívat na to, jaké počasí tam aktuálně vládne. Šťoura by mohl namítnout, že tento rok se na Mars nelétá a i při ideálním okénku letu to bude trvat tak půl roku, takže informace o aktuálním počasí je nám na nic i kdyby někdo na Mars vůbec v této době letět mohl, ale my se raději podívejme na to o čem nás InSight může informovat. 
 
 
Modul k tomu využívá své dvě sondy Temperature and Wind for InSight (TWINS) s teploměry a anemometry umístěné nad slunečními panely. Na fotografii nahoře byly vyfoceny ještě v době, kdy měl modul na hřbetě stále svůj hnědý seismograf Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), za nímž pak vykukuje stříbrný ochranný poklop. Mimochodem, první data ze SEIS by měla přijít brzy, zatímco TWINS už byly zkalibrovány a nyní pravidelně posílají příslušné údaje. Stále aktuální jsou zde: 
 
 
 
Vedle teploty a větru dokáže InSight sledovat ještě tlak, což už je práce pro Auxiliary Payload Subsystem (APSS), takže slouží jako kompletní meteorologická stanice (srážky a znečištění sledovat opravdu nemusí, i když vlhkost v atmosféře by možná mohla). Na vloženém přehledu můžete sice vidět jen záznamy teplot, ale pak tu jsou ještě stránky NASA, kde už lze zjistit i přehled o rychlostech větru a tlaku. Máme tu nejen do tabulek zanesená minima, maxima a průměry z posledních dní, ale také grafy. Ty ukazují, že v posledních solech byl vývoj teploty, tlaku a rychlosti větru jako přes kopírák, čili každý den to samé možná až na vítr, který se výrazněji lišil. 
 
Ve dne se tak na Marsu teplota šplhá k nějakým -13 °C, což už není tak extrémní, ale -96 °C v noci už je horší. Rychlost větru v posledních dnech dosáhla v maximu 17 m/s, což by se na Zemi dalo označit za opravdu velice svěží vítr, ale při hustotě atmosféry Marsu to je spíše zanedbatelné. Však InSight také udává tlak kolem 720 Pa a to zdaleka není ani jedno procento běžného tlaku na Zemi. 
 
NASA samotná nyní začíná připravovat také další důležitý nástroj, a sice sondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která by se měla ideálně zavrtat až pět metrů pod povrch. Na to jsem osobně velice zvědavý, zda se to tomuto "mechanickému krtkovi" podaří. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu
Výkonný ředitel firmy NVIDIA Jensen Huang si při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za třetí kvartál fiskálního roku 2020 popovídal s investory i o tom, jaký dopad mají karty řady RTX a jaká bude budoucnost ray tracingu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek