www.svethardware.cz
>
>
>

Intel byl v Indii obviněn z praktik proti volné soutěži

Intel byl v Indii obviněn z praktik proti volné soutěži
, , aktualita
Společnost Intel se v Indii dočkala obvinění kvůli údajným protisoutěživým praktikám. Nyní probíhá vyšetřování a Intel už stačil vydat k celé věci krátké prohlášení. O co tedy jde tentokrát?  
K oblíbeným
reklama
Competition Commission of India (CCI) nařídila vyšetřování firmy Intel na popud společnosti Matrix Info Systems. Obvinění jsou taková, že Intel schválně změnil své záruční podmínky tak, aby svým autorizovaným prodejcům poskytl výhodu před jinými prodejci, což ovšem ve výsledku velice prudce vyhnalo nahoru ceny procesorů. To si zaslouží vysvětlení. 
 
 
Pokud si v obchodě koupíme procesor, jsme kryti jednak standardní dvouletou zárukou, ovšem případně také zárukou od výrobce. Intel přitom nabízí globální záruku platící téměř po celém světě, ale dle CCI je jeho politika v Indii v tomto ohledu od roku 2016 výrazně odlišná a měla dopady, které bychom ani nečekali.  
 
Když si někdo v Indii koupí od autorizovaného distributora Intelu procesor, může záruční plnění vyhledávat právě pouze a jen od Intelu. To ale také znamená, že pokud si Ind koupí procesor z jiné země, nemůže v Indii chtít u Intelu uplatnit svou záruku a musí tak učinit právě v zemi, kde byl procesor zakoupen. Problémy s uplatněním záruky také mají ti, kteří si koupili procesor u neautorizovaného prodejce v Indii a oproti nim mají ti autorizovaní dle stížnosti firmy Matrix Info Systems značnou výhodu, neboť zákazníci budou přirozeně vyhledávat jejich nabídku, aby později neměli z uplatněním záruky problémy. 
 
Dle Intelu byla nová záruční politika v Indii přijata kvůli tomu, aby pomohl tamním zákazníkům. Ti se pohybují na značně neorganizovaném trhu s řadou firem importujících zboží z jiných zemí, které prý často pochází z druhé ruky a je prodáváno jako nové. Lidé se pak divili, když měli problémy s uplatněním záruky na takové zboží, které se jen tvářilo jako nové. 
 
Jenomže tato opatření měla nakonec takový efekt, že zakoupení procesoru v Indii od autorizovaného prodejce vyjde 2,6x dráž než v USA nebo Německu. Intel sám své doporučené koncové ceny (MSRP) nezměnil, ovšem pečlivě si vybírá partnery, jimž přiděluje autorizace a dává možnost snadněji reklamovat zboží, což pokřivuje trh a zvedá ceny. 
 
CCI také namítá, že pokud Intel taková opatření udělal dle svých slov především ve snaze bojovat proti prodeji starého zboží jako nového či rovnou falšovaného zboží, v moderní době má možnost využít jiná opatření, jako třeba možnost ověření pravosti a zaznamenání data prodeje každého kusu, což může být pak rychle zkontrolováno. Čili CCI navrhuje jakýsi registr procesorů. 
 
Nyní ještě probíhá vyšetřování celé věci, ale CCI evidentně není Intelu zrovna nakloněno. Ten už odpověděl v obecném duchu, že respektuje zdravou konkurenci a je zavázán podporovat všechny své partnery po celém světě tak, aby mohli být úspěšní. S komisí plně spolupracuje a ujišťuje, že jeho praktiky jsou zcela zákonné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře