www.svethardware.cz
>
>
>

Intel byl v Indii obviněn z praktik proti volné soutěži

Intel byl v Indii obviněn z praktik proti volné soutěži
, , aktualita
Společnost Intel se v Indii dočkala obvinění kvůli údajným protisoutěživým praktikám. Nyní probíhá vyšetřování a Intel už stačil vydat k celé věci krátké prohlášení. O co tedy jde tentokrát?  
K oblíbeným
reklama
Competition Commission of India (CCI) nařídila vyšetřování firmy Intel na popud společnosti Matrix Info Systems. Obvinění jsou taková, že Intel schválně změnil své záruční podmínky tak, aby svým autorizovaným prodejcům poskytl výhodu před jinými prodejci, což ovšem ve výsledku velice prudce vyhnalo nahoru ceny procesorů. To si zaslouží vysvětlení. 
 
 
Pokud si v obchodě koupíme procesor, jsme kryti jednak standardní dvouletou zárukou, ovšem případně také zárukou od výrobce. Intel přitom nabízí globální záruku platící téměř po celém světě, ale dle CCI je jeho politika v Indii v tomto ohledu od roku 2016 výrazně odlišná a měla dopady, které bychom ani nečekali.  
 
Když si někdo v Indii koupí od autorizovaného distributora Intelu procesor, může záruční plnění vyhledávat právě pouze a jen od Intelu. To ale také znamená, že pokud si Ind koupí procesor z jiné země, nemůže v Indii chtít u Intelu uplatnit svou záruku a musí tak učinit právě v zemi, kde byl procesor zakoupen. Problémy s uplatněním záruky také mají ti, kteří si koupili procesor u neautorizovaného prodejce v Indii a oproti nim mají ti autorizovaní dle stížnosti firmy Matrix Info Systems značnou výhodu, neboť zákazníci budou přirozeně vyhledávat jejich nabídku, aby později neměli z uplatněním záruky problémy. 
 
Dle Intelu byla nová záruční politika v Indii přijata kvůli tomu, aby pomohl tamním zákazníkům. Ti se pohybují na značně neorganizovaném trhu s řadou firem importujících zboží z jiných zemí, které prý často pochází z druhé ruky a je prodáváno jako nové. Lidé se pak divili, když měli problémy s uplatněním záruky na takové zboží, které se jen tvářilo jako nové. 
 
Jenomže tato opatření měla nakonec takový efekt, že zakoupení procesoru v Indii od autorizovaného prodejce vyjde 2,6x dráž než v USA nebo Německu. Intel sám své doporučené koncové ceny (MSRP) nezměnil, ovšem pečlivě si vybírá partnery, jimž přiděluje autorizace a dává možnost snadněji reklamovat zboží, což pokřivuje trh a zvedá ceny. 
 
CCI také namítá, že pokud Intel taková opatření udělal dle svých slov především ve snaze bojovat proti prodeji starého zboží jako nového či rovnou falšovaného zboží, v moderní době má možnost využít jiná opatření, jako třeba možnost ověření pravosti a zaznamenání data prodeje každého kusu, což může být pak rychle zkontrolováno. Čili CCI navrhuje jakýsi registr procesorů. 
 
Nyní ještě probíhá vyšetřování celé věci, ale CCI evidentně není Intelu zrovna nakloněno. Ten už odpověděl v obecném duchu, že respektuje zdravou konkurenci a je zavázán podporovat všechny své partnery po celém světě tak, aby mohli být úspěšní. S komisí plně spolupracuje a ujišťuje, že jeho praktiky jsou zcela zákonné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala