www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Core i5-L15G7: Lakefield spatřen

Intel Core i5-L15G7: Lakefield spatřen
, , aktualita
Intel Lakefield je první z generace 3D čipů vyrobených pomocí technologie Foveros. My se nyní můžeme podívat na první test modelu Core i5-L15G7, což je pětijádrový procesor míchající jedno velké a čtyři malá jádra. 
K oblíbeným
reklama
Intel Core i5-L15G7 je procesor, který patří do rodiny Lakefield, jež se dá vcelku snadno identifikovat už jen díky počtu svých jader. Nicméně Geekbench už v tomto případě udává právě i označení konkrétního modelu. 
 
 
Lakefield totiž obsahují jednak jedno velké a výkonné jádro Sunny Cove a vedle něj pak čtyři menší a slabší jádra Tremont. My přitom můžeme být zvědaví právě na výkon v testech i běžném provozu právě s ohledem na tento nesourodý mix CPU jader.
 
V případě architektury ARM big.LITTLE, která také využívá malá a velká jádra, je to přitom jednoduché, tam fungují buď výkonnější, anebo slabší, ne obě v jednu dobu. Jenomže Lakefield mají pouze jedno výkonné jádro, které tak bude třeba přiřazovat tomu nejnáročnějšímu procesu a je otázka, jak dobře tento úkol plánovač zvládne. 
 
 
Core i5-L15G7 je přitom procesor s konfigurací 5C/5T, čili bez Hyperthreadingu. Jeho nejdůležitější výbava je tvořena 10nm procesem a ty méně důležité části (I/O, kontrolery, apod.) jsou na 22nm čipu. Geekbench 5 přitom hlásí, že základní takt je 1,4 GHz a turbo až 2,95 GHz, což by mělo platit právě spíše pro velký Sunny Cove. Dozvíme se také o 1,5 MB L2 cache a 4 MB L3 cache.  
 
Co se týče výsledného skóre 725 bodů v jednovláknovém a 1566 bodů ve vícevláknovém testu, pak takový poměr bylo možné očekávat. Oproti takovému Snapdragonu 835 tu máme asi dvojnásobný jednovláknový výkon, ale podobný vícevláknový, což je logické, neboť při celkovém zatížení se k výkonu Sunny Cove mohou přidat už jen slabší jádra Tremont. 
 
Uvidíme také, v jakých zařízeních vůbec procesory Core i5-L15G7 skončí, jaký bude jejich konečný výkon a které modely v rámci Lakefield ještě přijdou. Ostatně takto by Intel na ty lepší Snapdragony 8cx nestačil. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář