www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele
, , aktualita
V poslední době jsme mluvili především o pamětech Optane DC, čili čistě o serverovém řešení, které by běžným lidem udělalo v peněžence kráter. Máme tu ale i něco pro ně, a sice Optane H10 kombinující paměti 3D XPoint a 3D NAND Flash. 
K oblíbeným
reklama
Intel Optane H10 byly představeny už na začátku tohoto roku, ale to jsme se ještě o nich moc nedozvěděli. Nyní už tu máme podrobnější specifikace, takže se můžeme podívat, co nám tyto produkty v podobě M.2 kartiček nabídnou. Dle očekávání půjde především o řešení, které bude určeno pro uložení systémových dat a paměti 3D XPoint v něm poslouží jako rychlá cache pro pomalejší 3D NAND Flash. Jde tak o obdobu pamětí Flash v SLC režimu, která se už běžně používá v moderních SSD, jejichž hlavní TLC nebo dokonce QLC paměti mají už příliš pomalý zápis. I zde jde přitom o QLC NAND Flash, které tvoří hlavní kapacitu Optane H10. 
 
 
Optane H10 budou nabízeny ve třech provedeních, a sice jako 256GB model se 16 GB 3D XPoint, pak to je 512GB + 32 GB a nakonec 1024GB opět se 32 GB. Oba typy pamětí mají svůj vlastní kontroler (Intel SLL3D + Silicon Motion SM2263), takže se dá říci, že jde v podstatě o dvě SSD na jedné kartě s PCIe 3.0 x4 a ta budou spojena pomocí Intel Rapid Storage. 
 
 
Očekávat můžeme rychlost sekvenčního čtení až 2400 MB/s a zápis 1800 MB/s, což se bude přinejmenším v případě zápisu týkat pamětí Optane, přičemž tak rychlé sekvenční čtení by mohly poskytnout možná i samotné NAND Flash. Každý kontroler má k dispozici vlastní dvě linky rozhraní PCIe 3.0, přičemž celý Optane H10 dle Intelu dokáže komunikovat přes oba zároveň, a proto je možné dosáhnout propustnosti 2400 MB/s, což by bylo už nad možnosti zmíněných dvou linek. 
 
Co se týče výdrže, ta kombinovaná dosahuje celkových 300 TB, což je jediná hodnota, která byla poskytnuta. Jestli tak má platit i pro 1TB model, pak jde o ne zrovna úžasných 300 přepisů. Celé to ale bude záviset na tom, jakým způsobem bude využita paměť Optane. Vzhledem k tomu, že část s 3D NAND Flash bude i tak využívat svou SLC cache, lze předpokládat, že do pamětí 3D XPoint budou zapisována ta nejčastěji používaná data. Z hlediska výdrže ale 16 nebo 32 GB této paměti toho moc nezmění, snad jen s ohledem na to, když by nesla stránkový soubor nebo byla přednostně využívaná pro zápis dat, která v počítači dlouho nevydrží (cache prohlížeče, apod.). 
 
Intel na Optane H10 poskytne 5 let záruky a cílí s nimi především na OEM výrobce než na běžný prodej. Zatím tak není ani jasné, zda se dostanou na volný trh. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře