www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele
, , aktualita
V poslední době jsme mluvili především o pamětech Optane DC, čili čistě o serverovém řešení, které by běžným lidem udělalo v peněžence kráter. Máme tu ale i něco pro ně, a sice Optane H10 kombinující paměti 3D XPoint a 3D NAND Flash. 
K oblíbeným
reklama
Intel Optane H10 byly představeny už na začátku tohoto roku, ale to jsme se ještě o nich moc nedozvěděli. Nyní už tu máme podrobnější specifikace, takže se můžeme podívat, co nám tyto produkty v podobě M.2 kartiček nabídnou. Dle očekávání půjde především o řešení, které bude určeno pro uložení systémových dat a paměti 3D XPoint v něm poslouží jako rychlá cache pro pomalejší 3D NAND Flash. Jde tak o obdobu pamětí Flash v SLC režimu, která se už běžně používá v moderních SSD, jejichž hlavní TLC nebo dokonce QLC paměti mají už příliš pomalý zápis. I zde jde přitom o QLC NAND Flash, které tvoří hlavní kapacitu Optane H10. 
 
 
Optane H10 budou nabízeny ve třech provedeních, a sice jako 256GB model se 16 GB 3D XPoint, pak to je 512GB + 32 GB a nakonec 1024GB opět se 32 GB. Oba typy pamětí mají svůj vlastní kontroler (Intel SLL3D + Silicon Motion SM2263), takže se dá říci, že jde v podstatě o dvě SSD na jedné kartě s PCIe 3.0 x4 a ta budou spojena pomocí Intel Rapid Storage. 
 
 
Očekávat můžeme rychlost sekvenčního čtení až 2400 MB/s a zápis 1800 MB/s, což se bude přinejmenším v případě zápisu týkat pamětí Optane, přičemž tak rychlé sekvenční čtení by mohly poskytnout možná i samotné NAND Flash. Každý kontroler má k dispozici vlastní dvě linky rozhraní PCIe 3.0, přičemž celý Optane H10 dle Intelu dokáže komunikovat přes oba zároveň, a proto je možné dosáhnout propustnosti 2400 MB/s, což by bylo už nad možnosti zmíněných dvou linek. 
 
Co se týče výdrže, ta kombinovaná dosahuje celkových 300 TB, což je jediná hodnota, která byla poskytnuta. Jestli tak má platit i pro 1TB model, pak jde o ne zrovna úžasných 300 přepisů. Celé to ale bude záviset na tom, jakým způsobem bude využita paměť Optane. Vzhledem k tomu, že část s 3D NAND Flash bude i tak využívat svou SLC cache, lze předpokládat, že do pamětí 3D XPoint budou zapisována ta nejčastěji používaná data. Z hlediska výdrže ale 16 nebo 32 GB této paměti toho moc nezmění, snad jen s ohledem na to, když by nesla stránkový soubor nebo byla přednostně využívaná pro zápis dat, která v počítači dlouho nevydrží (cache prohlížeče, apod.). 
 
Intel na Optane H10 poskytne 5 let záruky a cílí s nimi především na OEM výrobce než na běžný prodej. Zatím tak není ani jasné, zda se dostanou na volný trh. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková