www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele

Intel Optane H10: mix XPoint a NAND Flash pro běžné uživatele
, , aktualita
V poslední době jsme mluvili především o pamětech Optane DC, čili čistě o serverovém řešení, které by běžným lidem udělalo v peněžence kráter. Máme tu ale i něco pro ně, a sice Optane H10 kombinující paměti 3D XPoint a 3D NAND Flash. 
K oblíbeným
reklama
Intel Optane H10 byly představeny už na začátku tohoto roku, ale to jsme se ještě o nich moc nedozvěděli. Nyní už tu máme podrobnější specifikace, takže se můžeme podívat, co nám tyto produkty v podobě M.2 kartiček nabídnou. Dle očekávání půjde především o řešení, které bude určeno pro uložení systémových dat a paměti 3D XPoint v něm poslouží jako rychlá cache pro pomalejší 3D NAND Flash. Jde tak o obdobu pamětí Flash v SLC režimu, která se už běžně používá v moderních SSD, jejichž hlavní TLC nebo dokonce QLC paměti mají už příliš pomalý zápis. I zde jde přitom o QLC NAND Flash, které tvoří hlavní kapacitu Optane H10. 
 
 
Optane H10 budou nabízeny ve třech provedeních, a sice jako 256GB model se 16 GB 3D XPoint, pak to je 512GB + 32 GB a nakonec 1024GB opět se 32 GB. Oba typy pamětí mají svůj vlastní kontroler (Intel SLL3D + Silicon Motion SM2263), takže se dá říci, že jde v podstatě o dvě SSD na jedné kartě s PCIe 3.0 x4 a ta budou spojena pomocí Intel Rapid Storage. 
 
 
Očekávat můžeme rychlost sekvenčního čtení až 2400 MB/s a zápis 1800 MB/s, což se bude přinejmenším v případě zápisu týkat pamětí Optane, přičemž tak rychlé sekvenční čtení by mohly poskytnout možná i samotné NAND Flash. Každý kontroler má k dispozici vlastní dvě linky rozhraní PCIe 3.0, přičemž celý Optane H10 dle Intelu dokáže komunikovat přes oba zároveň, a proto je možné dosáhnout propustnosti 2400 MB/s, což by bylo už nad možnosti zmíněných dvou linek. 
 
Co se týče výdrže, ta kombinovaná dosahuje celkových 300 TB, což je jediná hodnota, která byla poskytnuta. Jestli tak má platit i pro 1TB model, pak jde o ne zrovna úžasných 300 přepisů. Celé to ale bude záviset na tom, jakým způsobem bude využita paměť Optane. Vzhledem k tomu, že část s 3D NAND Flash bude i tak využívat svou SLC cache, lze předpokládat, že do pamětí 3D XPoint budou zapisována ta nejčastěji používaná data. Z hlediska výdrže ale 16 nebo 32 GB této paměti toho moc nezmění, snad jen s ohledem na to, když by nesla stránkový soubor nebo byla přednostně využívaná pro zápis dat, která v počítači dlouho nevydrží (cache prohlížeče, apod.). 
 
Intel na Optane H10 poskytne 5 let záruky a cílí s nimi především na OEM výrobce než na běžný prodej. Zatím tak není ani jasné, zda se dostanou na volný trh. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková