www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel prozradil své plány ohledně výrobních procesů až do roku 2023

Intel prozradil své plány ohledně výrobních procesů až do roku 2023
, , aktualita
Nejspíše i v reakci na nedávné úniky roadmap firmy Dell, které odhalují informace o chystaných procesorových rodinách i procesech, se Intel sám odhodlal prozradit, co si v tomto ohledu chystá až do roku 2023. 
K oblíbeným
reklama
Jde tak o plány, které se týkají především 10nm a 7nm výrobních procesů Intelu a my v nich můžeme hledat především informace týkající se toho, jak a čím budou tvořeny budoucí procesorové generace. Z uniklých roadmap to totiž vypadá, že máme očekávat přinejmenším ještě jednu 14nm desktopovou rodinu Comet Lake a po ní pak navíc možná ještě další 14nm Rocket Lake, čili takové generace by zasáhly až do roku 2021. 
 
 
Abychom si připomněli původní plán Intelu z roku 2013, ten chtěl už v roce 2016 přejít na 10nm proces, který by na stejné ploše nabídl oproti 14nm dokonce 2,7násobek tranzistorů a mnohem lepší výkon na watt. Dokonce se počítalo už s technologiemi EMIB a Foveros, které umožní propojit více čipů, kobaltovými spoji nebo technologiemi Self-Aligned Quad Patterning (SAQP) a Contact over Active Gate (COAG). Tento velice ambiciózní plán, díky němuž by Intel už na míle utekl konkurenci, ale katastrofálně selhal a Intel teď musí namísto toho svou konkurenci sám nahánět. Ale co se chystá nyní? 
 
 
Dle této roadmap si Intel prostě chystá pro každý rok až do 2023 nový proces nebo alespoň jeho revizi. Letos to tak bude 10, pak 10+, 7 / 10++, 7+ a nakonec v roce 2023 bude uveden 7++. To by mohlo působit tak, že Intel snad hodlá oživit svou strategii tick-tock, jenomže ono záleží také na tom, co bude těmi procesy vyráběno. Je ale vidět, že 10nm proces bude co možná nejdříve nahrazen novým 7nm, jak ukazuje koexistence 10++ a 7. 
 
Intel prozradil, že své 10nm procesory začne nabízet v polovině tohoto roku, a to počínaje procesory Ice Lake pro notebooky. To jsme ale očekávali už dříve.
 
 
Další snímek ale už říká, že opravdový rozmach 10nm technologie přijde v první polovině příštího roku, kdy mají dorazit serverové procesory. Vedle toho tu také už přímo označuje 7nm technologie firmy TSMC jako soupeře právě pro svůj 10nm proces a následně pak bude TSMC 5nm soupeřit s novým 7nm procesem chystaným na rok 2021. 
 
 
Další zajímavý obrázek z prezentace rozlišuje produkty pro PC a servery. V případě PC Intel stále počítá s monolitickými čipy, jejichž velikost a složitost tak bude omezena tím, jaké možnosti dává fotolitografická maska. Oproti tomu serverové produkty využijí podobný přístup, jaký má AMD už dnes, čili se počítá s integrací více různorodých čipů a to pomocí "pokročilého pouzdření", pod čímž bychom si mohli představit právě technologii EMIB či křemíkové interposery namísto prostého propojení v rámci substrátové destičky. Anandtech ještě mluví o technologii Foveros, která by znamenala i vrstvení čipů, ne jen jejich skládání vedle sebe. 
 
 
A to ostatně dokazuje i následující obrázek, kde se přímo mluví o GPGPU Xe pro datová centra a HPC obecně, která v 7nm podobě chystané pro rok 2021 využijí právě i Foveros. Teoreticky tak mohou vzniknout libovolně velká GPU z menších čipů, ale prakticky tu omezení pochopitelně budou, a to už kvůli potřebě chlazení. Nicméně Intel stále chce v příštím roce přijít s prvními 10nm Xe i pro běžné spotřebitele, které známe jako Arctic Sound. 
 
Intel tak byl neobvykle sdílný, ale my jsme se stále nedozvěděli nic o tom, jak to bude s chystanými 14nm produkty. Z výše uvedené roadmap to sice možná vypadá, jako by se výroba pomocí 14++ měla tento rok rázně utnout, ale tak to samozřejmě nebude. Jistou naději dává zmínka o 10nm serverových procesorech pro první polovinu příštího roku, ale k tomu bychom potřebovali víc informací. Ostatně Intel má nyní především potřebu bojovat proti serverovým procesorům od AMD, což je logické. 
 
Pokud si ale Intel má chystat byť jen jednu další 14nm desktopovou generaci, pak by ta po ní přišla až v roce 2021, na nějž byl už ohlášen 7nm proces, který (nejspíše ne hned v první verzi) využije i EUV a bylo by to vůbec poprvé, co by Intel vyslal na trh desktopové procesory vyrobené o celou generaci starším procesem. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů