www.svethardware.cz
>
>
>
>

Další roadmap ukazuje budoucí desktopové generace CPU Intel

Další roadmap ukazuje budoucí desktopové generace CPU Intel
, , aktualita
Po dvou roadmap s procesorovými generacemi Intel pro příští roky se objevuje třetí, která zahrnuje desktopové procesory i jejich výkonnější HEDT verze pro pracovní stanice a malé servery. Hurá na ni. 
K oblíbeným
reklama
Minulý týden se objevily dvě roadmap, které se věnovaly především mobilním řadám procesorů Intel, ale ukázaly i desktopové S. Nyní tu máme z nich asi tu nejzajímavější, která se ale opět týká prezentace firmy Dell, takže nemusí jít přímo o údaje toho, kdy by Intel měl dané procesory vypustit na trh. Oproti původně probírané roadmap, kde se objevily procesory řady S, ale se už tato nová netýká SIPP (Stable Image Platform Program) s pozdějším nástupem procesorů. Čili následující údaje by měly nejlépe odpovídat tomu, kdy dané procesorové rodiny opravdu dorazí na trh, samozřejmě dle toho, co se aktuálně plánuje.
 
Prakticky to znamená třeba to, že Comet Lake-S v roadmap pro SIPP jsou uváděny na Q2 2020 a v této na Q4 2019. Nicméně jde také pouze o údaje končící rokem 2020, takže až na Rocket Lake-S zde nedohlédneme, respektive zde nejsou zaneseny. 
 
 
Pokud tedy jde o desktopové procesory S, správně jsou v roadmap zaneseny Coffee Lake a Coffee Lake Refresh plus vypuštění zbytku této druhé řady v druhém kvartále 2019. To už je všechno minulost a dále tu máme právě Comet Lake-S, 14nm procesory chystané na konec tohoto roku. Nebo spíše až na ten příští, protože dle dovětku to vypadá, že reálně budou dostupné nejdříve až na začátku příštího roku a přinesou opět dvě jádra navíc. 
 
Lze také očekávat, že Intel tím nepošle do důchodu nedávno představený zbytek generace Coffee Lake-S Refresh a nejprve vyšle na trh ty nejvýkonnější modely. Zde tak uvažovat o tom, že to bude 10jádrové Core i9, 8jádrové Core i7 a případně i 8jádrové Core i5, jen bez Hyperthreadingu. Tak či tak, poté ještě má následovat Rocket Lake-S pro rok 2021 a někdy poté snad už nový proces. 
 
Nyní je tak ideální příležitost k tomu si zopakovat posloupnost 14nm desktopových procesorů Intel: Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Coffee Lake Refresh, Comet Lake a Rocket Lake. Celkem sedm generací rozprostřených po dobu osmi let, nicméně jak to opravdu bude, to ještě uvidíme. Nicméně už nyní Intel mačká ze 14nm procesu maximum a to chce přihodit ještě dvě jádra navíc. 
 
A ještě něco to znamená, a sice otázky kolem doprovodné platformy. Lze si představit, že Intel zůstane u patice LGA 1151, ale i že si vymyslí patici novou, aby třeba lépe zásobila 10jádrové procesory energií, nicméně u drtivé většiny (slabších) modelů by něco takového jistě nebylo nutné. Jistě ale přijdou na trh nové desky, ať už výrobci budou či nebudou moci nabídnout něco nového a jako obvykle budeme řešit, zda budou staré desky podporovat nové procesory a proč to nejde. 
 
Co se týče procesorů X pro HEDT, zde se neděje ale vůbec nic zajímavého. Stále to jsou 18jádrové čipy pro X299, takže to vypadá, že Intel zde najel na udržovací režim. Xeon E budou jako obvykle stavět na možnostech desktopových procesorů S, ovšem 10jádrové čipy mezi nimi nevidíme, a u ostatních Xeonů to vypadá stejně jako u HEDT procesorů: stejný počet jader, stejné čipové sady. Tak nějak vypadá stagnace. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů