www.svethardware.cz
>
>
>
>

Další roadmap ukazuje budoucí desktopové generace CPU Intel

Další roadmap ukazuje budoucí desktopové generace CPU Intel
, , aktualita
Po dvou roadmap s procesorovými generacemi Intel pro příští roky se objevuje třetí, která zahrnuje desktopové procesory i jejich výkonnější HEDT verze pro pracovní stanice a malé servery. Hurá na ni. 
K oblíbeným
reklama
Minulý týden se objevily dvě roadmap, které se věnovaly především mobilním řadám procesorů Intel, ale ukázaly i desktopové S. Nyní tu máme z nich asi tu nejzajímavější, která se ale opět týká prezentace firmy Dell, takže nemusí jít přímo o údaje toho, kdy by Intel měl dané procesory vypustit na trh. Oproti původně probírané roadmap, kde se objevily procesory řady S, ale se už tato nová netýká SIPP (Stable Image Platform Program) s pozdějším nástupem procesorů. Čili následující údaje by měly nejlépe odpovídat tomu, kdy dané procesorové rodiny opravdu dorazí na trh, samozřejmě dle toho, co se aktuálně plánuje.
 
Prakticky to znamená třeba to, že Comet Lake-S v roadmap pro SIPP jsou uváděny na Q2 2020 a v této na Q4 2019. Nicméně jde také pouze o údaje končící rokem 2020, takže až na Rocket Lake-S zde nedohlédneme, respektive zde nejsou zaneseny. 
 
 
Pokud tedy jde o desktopové procesory S, správně jsou v roadmap zaneseny Coffee Lake a Coffee Lake Refresh plus vypuštění zbytku této druhé řady v druhém kvartále 2019. To už je všechno minulost a dále tu máme právě Comet Lake-S, 14nm procesory chystané na konec tohoto roku. Nebo spíše až na ten příští, protože dle dovětku to vypadá, že reálně budou dostupné nejdříve až na začátku příštího roku a přinesou opět dvě jádra navíc. 
 
Lze také očekávat, že Intel tím nepošle do důchodu nedávno představený zbytek generace Coffee Lake-S Refresh a nejprve vyšle na trh ty nejvýkonnější modely. Zde tak uvažovat o tom, že to bude 10jádrové Core i9, 8jádrové Core i7 a případně i 8jádrové Core i5, jen bez Hyperthreadingu. Tak či tak, poté ještě má následovat Rocket Lake-S pro rok 2021 a někdy poté snad už nový proces. 
 
Nyní je tak ideální příležitost k tomu si zopakovat posloupnost 14nm desktopových procesorů Intel: Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Coffee Lake Refresh, Comet Lake a Rocket Lake. Celkem sedm generací rozprostřených po dobu osmi let, nicméně jak to opravdu bude, to ještě uvidíme. Nicméně už nyní Intel mačká ze 14nm procesu maximum a to chce přihodit ještě dvě jádra navíc. 
 
A ještě něco to znamená, a sice otázky kolem doprovodné platformy. Lze si představit, že Intel zůstane u patice LGA 1151, ale i že si vymyslí patici novou, aby třeba lépe zásobila 10jádrové procesory energií, nicméně u drtivé většiny (slabších) modelů by něco takového jistě nebylo nutné. Jistě ale přijdou na trh nové desky, ať už výrobci budou či nebudou moci nabídnout něco nového a jako obvykle budeme řešit, zda budou staré desky podporovat nové procesory a proč to nejde. 
 
Co se týče procesorů X pro HEDT, zde se neděje ale vůbec nic zajímavého. Stále to jsou 18jádrové čipy pro X299, takže to vypadá, že Intel zde najel na udržovací režim. Xeon E budou jako obvykle stavět na možnostech desktopových procesorů S, ovšem 10jádrové čipy mezi nimi nevidíme, a u ostatních Xeonů to vypadá stejně jako u HEDT procesorů: stejný počet jader, stejné čipové sady. Tak nějak vypadá stagnace. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů