www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory

Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory
, , aktualita
Intel se rozhodl aktualizovat svůj ISA Extensions manuál, který je určen především programátorům k tomu, aby věděli, na co se mohou připravovat. Dozví se tak o tom, které instrukce budou podporovány teprve chystanými procesorovými řadami. 
K oblíbeným
reklama
Takové informace jsou pochopitelně zajímavé i pro nás, neboť se můžeme podívat na plány Intelu a také si můžeme ověřit, zda využíváme správná kódová označení budoucích generací včetně příslušných zkratek.  
 
Nová verze ISA Extensions Reference (už 38. vydání) nám tak nyní potvrzuje jako další generaci Alder Lake.
 
Instrukce procesorů Intel - zdroj: Anandtech

Tremont
Atom
CPR
Xeon
ICL
Xeon
SPR
Xeon
Tiger
Lake
Alder
Lake
PCONFIG     ?    
WBNOINVD     ?    
Intel MKTME     ?    
ENCLV   ?    
MOVDIR*     ?
AVX512_BF16  
   
AVX512_VP2INTERSECT       ?
CET       ?
ENQCMD*          
PTWRITE          
TPAUSE, UM*        
Arch LBRs        
HLAT        
SERIALIZE        
TSXLDTRK          
 
Dále se dozvídáme, že Intel chce pokračovat s podporou AI instrukcí BFLOAT16, které původně měly být pouze na procesorech Cooper Lake, jež navíc Intel nedávno řádně zkrouhnul, a ty tak nenastoupí jako řádná xeonová generace, ale jen omezeně pro ty největší servery. Nyní ale vidíme, že se s BFLOAT16 počítá i v další xeonové generaci, jíž budou Sapphire Rapids (SPR). Ovšem na těch má stavět superpočítač Aurora chystaný na konec příštího roku, kde se takové instrukce mohou velice hodit.
 
BFLOAT16 však nebudou v nabíce Xeonů generace Ice Lake, která by měla dorazit ještě letos a nastoupit za Cascade Lake. Že by tedy Sapphire Rapids šly ve šlépějích Cooper Lake a také šlo o speciální generaci jen pro velké servery a systémy se 4 a 8 paticemi? To zatím rozhodně nelze říci.
 
Generace Alder Lake byla do této doby zmíněna pouze v rámci fám a uniklých, tedy nepotvrzených snímků z prezentací. Nyní tak s ní už můžeme opravdu počítat jako s 10nm generací přicházející jako náhrada za Tiger Lake. A právě Tiger Lake zatím známe jako mobilní čtyřjádrové procesory chystané na rok 2020. 
 
Serverové Ice Lake také mají nově ve výbavě technologii MKMTE (Multi-Key Total Memory Encryption), což je celá sada technik pro šifrování dat v paměti a pak je tu ENCLV pro zabezpečené enklávy. O zabezpečení bude také technologie SERIALIZE v Sapphire Rapids, která má sloužit proti moderním procesorovým exploitům. Ta pustí novou pracovní zátěž do jádra až po vyprázdnění jeho cache a dokončení bufferovaných zápisů dat.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů