www.svethardware.cz
>
>
>

Intel prý přestává se zakázkovou výrobou čipů

Intel prý přestává se zakázkovou výrobou čipů
, , aktualita
Intel se v minulosti snažil své mnohé továrny využít nejen pro své vlastní účely, ale také pro smluvní výrobu čipů. Zřídil tak divizi Custom Foundry, která nabízela výrobní kapacity Intelu jiným, ale nyní s tím má končit. 
K oblíbeným
reklama
O Intel Custom Foundry jsme od jejího založení v roce 2010 moc často neslyšeli a pokud ano, bylo to především kvůli tomu, aby Intel ubezpečil veřejnost, že tato divize stále existuje. Nyní se už objevují zprávy, že Intel se chystá tuto divizi rovnou zaříznout, takže se zakázkovou výrobou přestane. A jak jinak, spojeno je to s neúspěšným přechodem na 10nm proces. 
 
 
Intelovský 10nm proces měla využít i společnost LG, která byla dříve ohlášena jako hlavní odběratel 10nm čipů. V Intelu samozřejmě platilo a platí, že nové technologie budou využity primárně pro jeho vlastní účely a 10nm proces je ve stavu, kdy dokáže tvořit jen mobilní procesory v omezeném množství a navíc takové, které vedle jejich 14nm příbuzenstva zapadají do šedého průměru. LG by tak muselo dále čekat, a to ještě přinejmenším rok a spíše i déle, než na něj přijde řada. 
 
Intel dosud dokázal získat pro svou Custom Foundry pouze jednoho významného zákazníka, a sice firmu Altera a ta, jak dobře víme, se nakonec stala jeho vlastnictvím. S nástupem modernějších procesů bude navíc shánění zákazníků těžší, i když to může vypadat jako paradox vzhledem k tomu, že nyní už existují pouze tři firmy, které dokáží poskytovat světově nejlepší výrobní procesy. Samsung už bude velice brzy nabízet 7nm technologii s EUV, ale dle Digitimes stále nedokázal najít velkého zákazníka a o TSMC už také víme, že jeho 7nm linky asi v roce 2019 nebudou zcela vytíženy, i když tato firma už získala Apple, který si u ní nechá vyrábět veškeré čipy A13. 
 
Samsung s Intelem si však čipy vyrábí především pro sebe, takže nedostatek zákazníků je pro ně spíše podružný problém a pro Intel zvlášť v této době, kdy by mohl případným zájemcům o výrobní kapacity jeho továren odvětit: sám mám málo. Uvidíme také, jak to bude s další generací výrobních procesů, což budou především 5nm pro TSMC a Samsung a 7nm pro Intel. Dosud se mluvilo především o tom, jaké budou cenové a technologické překážky pro samotné firmy vyvíjející dané procesy. Nakonec se jako podobně velký problém může ukázat to, zda bude vůbec o takové procesy někdo stát. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře