www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel se odvrací od Xeon Phi, zmizí dalších osm modelů

Intel se odvrací od Xeon Phi, zmizí dalších osm modelů
, , aktualita
Akcelerátory Xeon Phi od Intelu nikdy nezaznamenaly velký úspěch, neboť jejich svět ovládla GPU. Nedočkáme se už ani 10nm čipů s kódovým označením Knights Hill a nyní se zastavuje výroba hned osmi existujících produktů. 
K oblíbeným
reklama
Intel měl dříve takovou představu, že Larrabee, jímž začala řada produktů Xeon Phi, bude znamenat komerční úspěch i kvůli tomu, že jeho programovací model snadno pochopí lidé zvyklí na architekturu x86. Nicméně se ukázalo, že to samo o sobě zdaleka nestačí. Svět uchvátilo GPGPU a především architektura CUDA firmy NVIDIA, která nyní vládne především superpočítačům zaměřeným na AI a její generace Volta se ze strany Xeon Phi z hlediska výkonu nemá čeho obávat. 
 
 
My jsme se mimochodem nedávno dozvěděli, že se do Intelu vrací Tom Forsyth, který pracoval právě i na Larrabee, ale tentokrát se bude Rajou Kodurim věnovat vývoji GPU. Na ta jsme velice zvědaví, protože chystané produkty Arctic Sound a Jupiter Sound budou od Intelu vůbec první příspěvek v oblasti samostatných GPU po velice dlouhé době. Intel ve skutečnosti vyrobil ve své historii pouze jedno takové GPU, a sice čip 740, který byl aktuální ještě v dobách sběrnice AGP. 
 
 
Nyní tak bylo ohlášeno, že bude zastavena výroba osmi čipů Xeon Phi, a to modelů 7210, 7210F, 7230, 7230F, 7250, 7250F, 7290 a 7290F. Jde o paticové procesory využívané v akcelerátorových základních deskách. Xeon Phi v podobě grafických karet přitom potkalo to samé už dříve a my nevíme o žádné chystané náhradě, takže je pravděpodobné, že Xeon Phi prostě časem zmizí. 
 
Intel také ve svých dokumentech tohoto ražení uvádí, proč jsou dané produkty stahovány z trhu a obvykle to bývá rčení, že se zájem trhu přesunul k jeho jiným (novějším) produktům. Jenže takovou náhradu za Xeon Phi Intel nemá, takže tu je jako důvod prostě jen ukončení výroby. 
 
Firma tak může doufat, že Raja Koduri a jeho nově vytvořený tým dá dohromady opravdu důstojné soupeře pro čipy od NVIDIE a AMD. Výrobní kapacity a finance na to Intel jistě má, ale zda pro to bude stačit jeho patentové porfolio a zkušenosti s vývojem integrovaných GPU, na to si musíme počkat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek