www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel se odvrací od Xeon Phi, zmizí dalších osm modelů

Intel se odvrací od Xeon Phi, zmizí dalších osm modelů
, , aktualita
Akcelerátory Xeon Phi od Intelu nikdy nezaznamenaly velký úspěch, neboť jejich svět ovládla GPU. Nedočkáme se už ani 10nm čipů s kódovým označením Knights Hill a nyní se zastavuje výroba hned osmi existujících produktů. 
K oblíbeným
reklama
Intel měl dříve takovou představu, že Larrabee, jímž začala řada produktů Xeon Phi, bude znamenat komerční úspěch i kvůli tomu, že jeho programovací model snadno pochopí lidé zvyklí na architekturu x86. Nicméně se ukázalo, že to samo o sobě zdaleka nestačí. Svět uchvátilo GPGPU a především architektura CUDA firmy NVIDIA, která nyní vládne především superpočítačům zaměřeným na AI a její generace Volta se ze strany Xeon Phi z hlediska výkonu nemá čeho obávat. 
 
 
My jsme se mimochodem nedávno dozvěděli, že se do Intelu vrací Tom Forsyth, který pracoval právě i na Larrabee, ale tentokrát se bude Rajou Kodurim věnovat vývoji GPU. Na ta jsme velice zvědaví, protože chystané produkty Arctic Sound a Jupiter Sound budou od Intelu vůbec první příspěvek v oblasti samostatných GPU po velice dlouhé době. Intel ve skutečnosti vyrobil ve své historii pouze jedno takové GPU, a sice čip 740, který byl aktuální ještě v dobách sběrnice AGP. 
 
 
Nyní tak bylo ohlášeno, že bude zastavena výroba osmi čipů Xeon Phi, a to modelů 7210, 7210F, 7230, 7230F, 7250, 7250F, 7290 a 7290F. Jde o paticové procesory využívané v akcelerátorových základních deskách. Xeon Phi v podobě grafických karet přitom potkalo to samé už dříve a my nevíme o žádné chystané náhradě, takže je pravděpodobné, že Xeon Phi prostě časem zmizí. 
 
Intel také ve svých dokumentech tohoto ražení uvádí, proč jsou dané produkty stahovány z trhu a obvykle to bývá rčení, že se zájem trhu přesunul k jeho jiným (novějším) produktům. Jenže takovou náhradu za Xeon Phi Intel nemá, takže tu je jako důvod prostě jen ukončení výroby. 
 
Firma tak může doufat, že Raja Koduri a jeho nově vytvořený tým dá dohromady opravdu důstojné soupeře pro čipy od NVIDIE a AMD. Výrobní kapacity a finance na to Intel jistě má, ale zda pro to bude stačit jeho patentové porfolio a zkušenosti s vývojem integrovaných GPU, na to si musíme počkat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář