reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel si prý chystá vlastní výkonná GPU Arctic Sound a Jupiter Sound

15.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel si prý chystá vlastní výkonná GPU Arctic Sound a Jupiter Sound
Poměrně nepřekvapivou zprávu přinesl Ashraf Eassa z The Motley Fool, který zmínil kódové názvy Arctic Sound a Jupiter Sound. Pod nimi se mají skrývat grafická jádra Intel 12. a 13. generace využívající technologii EMIB.
O nepřekvapivé zprávě můžeme mluvit ze dvou hlavních důvodů. Jednak je tu přestup dosavadního radeonového šéfa Raji Koduriho z AMD do Intelu, který mu připravil jeho vlastní grafickou divizi. Je tak jasné, že Koduri nešel do Intelu odpočívat a cvrnkat si v kanceláři kuličky. 
 
Vedle toho tu máme nové procesory Intel Core i7-8000G, které využívají procesory Core, grafiku Vega a paměti HBM2 připojené přes rozhraní EMIB. Intel dnes nemá k dispozici grafické čipy, jež by mohly Vegu v těchto procesorech zastoupit, ale stačí si dát dohromady jedna a jedna a je jasné, že na nich bude pracovat. Nyní již můžeme mluvit o konkrétních kódových názvech, a to Arctic Sound a Jupiter Sound, o nichž mluví Ashraf Eassa z The Motley Fool. 
 
 
Je třeba říci, že Intel umí vyrobit slušně výkonnou grafiku, však jeho Iris Pro byly donedávna z hlediska integrovaných GPU pro PC to nejvýkonnější, co bylo k dispozici, ovšem vyžadovaly k tomu drahou paměť eDRAM s omezenou kapacitou. Paměti HBM2 dnes také nejsou nic levného, ale mají potenciál dosáhnout vysoké kapacity a datové propustnosti s tím, že díky EMIB ani jejich nasazení nemá být tak moc složité a drahé. 
 
Vypadá to tak, že spolupráce AMD s Intelem, která přinesla nové procesory Core s Vegou, bude pouze dočasná a Intel chce GPU od AMD co nejdříve nahradit vlastním řešením. Tímbudou právě Arctic Sound a Jupiter Sound představující 12. a 13. generaci iGPU. Je třeba říci, že dnešní Coffee Lake mají 9. generaci (či 9,5. generaci) iGPU, takže 10. má patřit procesorům Cannonlake, 11. pak Icelake a 12. pak Tigerlake. To ale neznamená, že by Arctic Sound a Jupiter Sound měly nastoupit až poté, však to by nás od nich dělila pěkná řádka let. Na druhou stranu je v zájmu Intelu tato GPU vyvinout co nejdříve, aby nemusel využívat řešení konkurence. Jak dlouho to ale bude trvat, to je otázka spíše pro křišťálovou kouli. 
 


reklama