www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel se podělil o další benchmarky CPU Cascade Lake, budou stačit na 7nm EPYC?

Intel se podělil o další benchmarky CPU Cascade Lake, budou stačit na 7nm EPYC?
, , aktualita
Intel Cascade Lake přijdou ve snaze reagovat na AMD a jeho procesory EPYC, přičemž tato reakce se týká právě i vytvoření vícečipových procesorů. Intel se nyní více podělil o to, jaký výkon v reálných aplikacích lze očekávat. 
K oblíbeným
reklama
V neděli začal další ročník International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis, čili SC18, kde samozřejmě nemohl chybět Intel, který o několik dní dříve prezentoval své chystané procesory Cascade Lake. My jsme očekávali, že ty nabídnou 28 jader jako dosavadní XCC (eXtreme Core Count) procesory Intelu, ovšem nakonec je to 48, ale pouze díky tomu, že Intel se odhodlal do jednoho pouzdra vměstnat vedle sebe dva 24jádrové procesory.
 
 
Intel dříve nabídl tři výsledky, které se týkaly pouze benchmarků. Ukazuje tak, o co rychlejší budou tyto procesory v porovnání s AMD EPYC 7601 (32C pro dvoupaticové systémy) v Linpack, Stream Triad a pak v AI/Deep Learning Inference oproti Xeon Platinum. Nyní tu jsou další, které už se týkají výkonu v reálných aplikacích, které se týkají umělé inteligence či HPC a ve všech případech Intel srovnává s výkonem procesorů AMD EPYC 7601 (32 jader pro 2paticové systémy). Jde tak o dvoupaticový systém s Intel Cascade Lake (celkem 96 fyzických jader) oproti dvěma AMD EPYC 7601 (64 jader). Ten nabídne dle provedených testů až 1,5x vyšší výkon, nebo také až 3,1x vyšší výkon. Dané aplikace v desktopovém světě neznáme a ostatně ani není třeba se jimi zabývat. 
 
 
Když si srovnáme ceny samotných procesorů, pak známe samozřejmě jen to, na kolik přijde konkurence od AMD a zbytek můžeme leda odhadnout. AMD EPYC 7601 přijde ve dvou kusech na 8.200 USD a z toho můžeme vycházet. Pokud má Intel do jednoho Cascade Lake dostat 48 jader, pak musí v podstatě použít dva procesory Xeon Platinum 8168. Stále půjde o 14nm proces, takže i víceméně stejné náklady. Ve dvou 48jádrových Cascade Lake tak budou v podstatě čtyři zmíněné Xeony, a to za cca 23.500 USD. Srovnání ceny tak Intel pochopitelně ve svých materiálech neřeší a dle tohoto srovnání by poměr výkonu a ceny Cascade Lake obstál pouze u posledního testu YASK (ISO3DFD).
 
Intel ale může nasadit výrazně odlišnou cenu dle toho, jak obtížné bude dostat dva 24jádrové Xeony vedle sebe a jak kvalitní tyto čipy budou. Ostatně i 28jádrové Xeony jsou k dostání v několika variantách začínajících na 8790 USD a končících až na 13.000 USD. 
 
Nyní jde ale především o to, že procesory Intel Cascade Lake budou k dispozici od první poloviny příštího roku, což obvykle znamená spíše konec daného termínu. Zhruba v tu dobu by měly dorazit i 7nm procesory EPYC, takže Intel už bude muset srovnávat s nimi a ne s první generací jako teď. AMD přitom mluví až o 29% vyšším IPC, což je založeno na benchmarcích v pevné i pohyblivé řádové čárce, ale i kdyby to bylo méně, nové EPYC nabídnou až 64 fyzických jader a jistě i vyšší takty. 
 
Když budeme umírnění, můžeme očekávat dvojnásobný počet jader, o desetinu vyšší takty a dejme tomu o 15 % vyšší IPC. Když si to vynásobíme, znamená to, že hi-end 7nm EPYC by měl mít alespoň 2,5násobný multijádrový výkon oproti 14nm EPYC a v takovém případě by snadno překonal Cascade Lake téměř ve všech reálných testech, jak je navíc prezentuje sám Intel. Nelze přitom očekávat, že by cena nových EPYC přesahovala dvacet tisíc dolarů, i když AMD vyzbrojené prokazatelně lepším hardwarem by už asi pochopitelně nechtělo být neustále "tou druhou společností", která může zaujmout hlavně cenou. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů