www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel se podělil o další benchmarky CPU Cascade Lake, budou stačit na 7nm EPYC?

Intel se podělil o další benchmarky CPU Cascade Lake, budou stačit na 7nm EPYC?
, , aktualita
Intel Cascade Lake přijdou ve snaze reagovat na AMD a jeho procesory EPYC, přičemž tato reakce se týká právě i vytvoření vícečipových procesorů. Intel se nyní více podělil o to, jaký výkon v reálných aplikacích lze očekávat. 
reklama
V neděli začal další ročník International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis, čili SC18, kde samozřejmě nemohl chybět Intel, který o několik dní dříve prezentoval své chystané procesory Cascade Lake. My jsme očekávali, že ty nabídnou 28 jader jako dosavadní XCC (eXtreme Core Count) procesory Intelu, ovšem nakonec je to 48, ale pouze díky tomu, že Intel se odhodlal do jednoho pouzdra vměstnat vedle sebe dva 24jádrové procesory.
 
 
Intel dříve nabídl tři výsledky, které se týkaly pouze benchmarků. Ukazuje tak, o co rychlejší budou tyto procesory v porovnání s AMD EPYC 7601 (32C pro dvoupaticové systémy) v Linpack, Stream Triad a pak v AI/Deep Learning Inference oproti Xeon Platinum. Nyní tu jsou další, které už se týkají výkonu v reálných aplikacích, které se týkají umělé inteligence či HPC a ve všech případech Intel srovnává s výkonem procesorů AMD EPYC 7601 (32 jader pro 2paticové systémy). Jde tak o dvoupaticový systém s Intel Cascade Lake (celkem 96 fyzických jader) oproti dvěma AMD EPYC 7601 (64 jader). Ten nabídne dle provedených testů až 1,5x vyšší výkon, nebo také až 3,1x vyšší výkon. Dané aplikace v desktopovém světě neznáme a ostatně ani není třeba se jimi zabývat. 
 
 
Když si srovnáme ceny samotných procesorů, pak známe samozřejmě jen to, na kolik přijde konkurence od AMD a zbytek můžeme leda odhadnout. AMD EPYC 7601 přijde ve dvou kusech na 8.200 USD a z toho můžeme vycházet. Pokud má Intel do jednoho Cascade Lake dostat 48 jader, pak musí v podstatě použít dva procesory Xeon Platinum 8168. Stále půjde o 14nm proces, takže i víceméně stejné náklady. Ve dvou 48jádrových Cascade Lake tak budou v podstatě čtyři zmíněné Xeony, a to za cca 23.500 USD. Srovnání ceny tak Intel pochopitelně ve svých materiálech neřeší a dle tohoto srovnání by poměr výkonu a ceny Cascade Lake obstál pouze u posledního testu YASK (ISO3DFD).
 
Intel ale může nasadit výrazně odlišnou cenu dle toho, jak obtížné bude dostat dva 24jádrové Xeony vedle sebe a jak kvalitní tyto čipy budou. Ostatně i 28jádrové Xeony jsou k dostání v několika variantách začínajících na 8790 USD a končících až na 13.000 USD. 
 
Nyní jde ale především o to, že procesory Intel Cascade Lake budou k dispozici od první poloviny příštího roku, což obvykle znamená spíše konec daného termínu. Zhruba v tu dobu by měly dorazit i 7nm procesory EPYC, takže Intel už bude muset srovnávat s nimi a ne s první generací jako teď. AMD přitom mluví až o 29% vyšším IPC, což je založeno na benchmarcích v pevné i pohyblivé řádové čárce, ale i kdyby to bylo méně, nové EPYC nabídnou až 64 fyzických jader a jistě i vyšší takty. 
 
Když budeme umírnění, můžeme očekávat dvojnásobný počet jader, o desetinu vyšší takty a dejme tomu o 15 % vyšší IPC. Když si to vynásobíme, znamená to, že hi-end 7nm EPYC by měl mít alespoň 2,5násobný multijádrový výkon oproti 14nm EPYC a v takovém případě by snadno překonal Cascade Lake téměř ve všech reálných testech, jak je navíc prezentuje sám Intel. Nelze přitom očekávat, že by cena nových EPYC přesahovala dvacet tisíc dolarů, i když AMD vyzbrojené prokazatelně lepším hardwarem by už asi pochopitelně nechtělo být neustále "tou druhou společností", která může zaujmout hlavně cenou. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek