www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache

Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
, , aktualita
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
K oblíbeným
reklama
Generace Intel "Tiger Lake" tak má přijít na trh příští rok, a to jako již druhá 10nm po dnešní Ice Lake. Už před pár týdny jsme se mohli dočíst o tom, že by měla nabídnout vyšší kapacitu L3 cache vedle podpory instrukcí AVX-512, přičemž ona cache by se měla rozšířit o polovinu. Čtyřjádrový procesor by tak neměl 8 MB, ale 12 MB L3 cache. 
 
 
Geekbench Online Database nyní čerstvě obsahuje záznam z testu jistého čtyřjádrového prototypu Tiger Lake-Y, čili úsporného mobilního čipu. Ostatně desktopové Tiger Lake neočkáváme. Potvrzuje se zde přitom to, že na jedno fyzické jádro by Tiger Lake měly mít 3 MB L3 cache, ovšem co dál? 
 
V případě L2 cache se ukazuje poměrově ještě mnohem větší navýšení kapacity, a to na 1,25 MB na jádro a dále tu také máme větší datovou L1 cache, a sice 48 kB, zatímco instrukční L1 zůstala na 32 kB. V případě L2 cache jde tak rovnou o navýšení o 400 procent. 
 
Něco podobného Intel už spáchal v případě HEDT procesorů, jenomže v jejich případě byl výrazný nárůst kapacity L2 cache vykoupen snížením celkové kapacity L3 cache, což se v případě Tiger Lake neukazuje. 
 
Krom toho všeho lze ze záznamu zjistit, že Tiger Lake-Y byl testován na platformě Corktown. Tyto procesory můžeme očekávat v příštím roce, ale reálně k dispozici na příslušných nových mobilních počítačích by nakonec mohly být až v roce 2021. Založeny budou již na vylepšené verzi 10nm procesu, přičemž dříve jsme mluvili o 10nm+, ale nová zpráva udává 10nm++, což je ale nakonec v tuto dobu ještě podružné, když nevíme ani to, v čem se mají nové verze tohoto procesu zlepšit. Ostatně, jak známe Intel, ten nám to nemusí prozradit vůbec nikdy, aby za sebe nechal mluvit specifikace a vlastnosti výsledných produktů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář