www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache

Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
, , aktualita
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
K oblíbeným
reklama
Generace Intel "Tiger Lake" tak má přijít na trh příští rok, a to jako již druhá 10nm po dnešní Ice Lake. Už před pár týdny jsme se mohli dočíst o tom, že by měla nabídnout vyšší kapacitu L3 cache vedle podpory instrukcí AVX-512, přičemž ona cache by se měla rozšířit o polovinu. Čtyřjádrový procesor by tak neměl 8 MB, ale 12 MB L3 cache. 
 
 
Geekbench Online Database nyní čerstvě obsahuje záznam z testu jistého čtyřjádrového prototypu Tiger Lake-Y, čili úsporného mobilního čipu. Ostatně desktopové Tiger Lake neočkáváme. Potvrzuje se zde přitom to, že na jedno fyzické jádro by Tiger Lake měly mít 3 MB L3 cache, ovšem co dál? 
 
V případě L2 cache se ukazuje poměrově ještě mnohem větší navýšení kapacity, a to na 1,25 MB na jádro a dále tu také máme větší datovou L1 cache, a sice 48 kB, zatímco instrukční L1 zůstala na 32 kB. V případě L2 cache jde tak rovnou o navýšení o 400 procent. 
 
Něco podobného Intel už spáchal v případě HEDT procesorů, jenomže v jejich případě byl výrazný nárůst kapacity L2 cache vykoupen snížením celkové kapacity L3 cache, což se v případě Tiger Lake neukazuje. 
 
Krom toho všeho lze ze záznamu zjistit, že Tiger Lake-Y byl testován na platformě Corktown. Tyto procesory můžeme očekávat v příštím roce, ale reálně k dispozici na příslušných nových mobilních počítačích by nakonec mohly být až v roce 2021. Založeny budou již na vylepšené verzi 10nm procesu, přičemž dříve jsme mluvili o 10nm+, ale nová zpráva udává 10nm++, což je ale nakonec v tuto dobu ještě podružné, když nevíme ani to, v čem se mají nové verze tohoto procesu zlepšit. Ostatně, jak známe Intel, ten nám to nemusí prozradit vůbec nikdy, aby za sebe nechal mluvit specifikace a vlastnosti výsledných produktů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů