Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache

21.11.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Generace Intel "Tiger Lake" tak má přijít na trh příští rok, a to jako již druhá 10nm po dnešní Ice Lake. Už před pár týdny jsme se mohli dočíst o tom, že by měla nabídnout vyšší kapacitu L3 cache vedle podpory instrukcí AVX-512, přičemž ona cache by se měla rozšířit o polovinu. Čtyřjádrový procesor by tak neměl 8 MB, ale 12 MB L3 cache. 
 
 
Geekbench Online Database nyní čerstvě obsahuje záznam z testu jistého čtyřjádrového prototypu Tiger Lake-Y, čili úsporného mobilního čipu. Ostatně desktopové Tiger Lake neočkáváme. Potvrzuje se zde přitom to, že na jedno fyzické jádro by Tiger Lake měly mít 3 MB L3 cache, ovšem co dál? 
 
V případě L2 cache se ukazuje poměrově ještě mnohem větší navýšení kapacity, a to na 1,25 MB na jádro a dále tu také máme větší datovou L1 cache, a sice 48 kB, zatímco instrukční L1 zůstala na 32 kB. V případě L2 cache jde tak rovnou o navýšení o 400 procent. 
 
Něco podobného Intel už spáchal v případě HEDT procesorů, jenomže v jejich případě byl výrazný nárůst kapacity L2 cache vykoupen snížením celkové kapacity L3 cache, což se v případě Tiger Lake neukazuje. 
 
Krom toho všeho lze ze záznamu zjistit, že Tiger Lake-Y byl testován na platformě Corktown. Tyto procesory můžeme očekávat v příštím roce, ale reálně k dispozici na příslušných nových mobilních počítačích by nakonec mohly být až v roce 2021. Založeny budou již na vylepšené verzi 10nm procesu, přičemž dříve jsme mluvili o 10nm+, ale nová zpráva udává 10nm++, což je ale nakonec v tuto dobu ještě podružné, když nevíme ani to, v čem se mají nové verze tohoto procesu zlepšit. Ostatně, jak známe Intel, ten nám to nemusí prozradit vůbec nikdy, aby za sebe nechal mluvit specifikace a vlastnosti výsledných produktů.