www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel tiše vypustil Apollo Lake, podezření budí rostoucí TDP

Intel tiše vypustil Apollo Lake, podezření budí rostoucí TDP
, , aktualita
Intel už dříve v tomto roce představil novou generaci architektury pokračující v odkazu Atomů, a to Goldmont. Výsledné procesory Apollo Lake budou určeny pro netbooky a slabé desktopy. Otázky ale vzbuzuje rostoucí TDP.
K oblíbeným
reklama
Před prázdninami jsme si četli o tom, že Intel Goldmont slibuje o 30% vyšší výkon, což se v oblasti netbooků a nettopů jako Intel NUC velice hodí. Intel také přidal nějaké novinky, jako je plné hardwarové dekódování videí ve VP9 a HEVC (ovšem ne HEVC Main10) a také podporu úsporného režimu S0ix, dále grafická jádra generace 9 a dvě linky PCI Express 2.0 navíc, takže nyní jsme na šesti. Díky přechodu na novější generaci iGPU dostaneme 18 EU (Execution Unit) oproti dřívějším 16, takže jde o mírný výkonnostní nárůst oproti oblíbeným Bay Trail,

Dle serveru Anandtech ale tyto výhody mají za následek také podstatné zvýšení TDP, a tedy i spotřeby nových Apollo Lake. Předchozí generace Airmont měla TDP 6,5 W, zatímco aktuálně je to 10 W, ačkoliv rozdíly v hardwaru nejsou tak velké. Nejdříve se ale podívejme na přehled generací.


Ikona Odkaz na databázi
Proces
Rok výroby
Smartphone
Tablet
Netbook
Notebook

Nettop
Saltwell
32 nm
2011
Medfield
Clover Trail+
Clover Trail
Cedar Trail
Silvermont
22 nm
2013
Merrifield
Moorefield
Bay Trail-T
Bay Trail-M/D
Airmont
14 nm
2015
Riverton
Cherry Trail-T
Braswell
Goldmont
14 nm
2016
Broxton
(zrušen)
Willow Trail
(zrušen)
Apollo Lake


Jak je vidět, z generace Goldmont jsou Apollo Lake jediné, které nebyly zrušeny, a tak pouze Braswell z generace Airmont má svého nástupce. Nyní se můžeme podívat na to, jak se liší nové procesory od starého.


Ikona Odkaz na databázi
Pentium J4205
Celeron J3455
Celeron J3355
Pentium J3710 (Braswell)
Jádra
4
4
2
4
Vlákna
4
4
2
4
Zákl. takt
1,5 GHz
1,5 GHz
2 GHz
1,6 GHz
Turbo
2,6 GHz
2,3 GHz
2,5 GHz
2,64 GHz
Architektura
Goldmont
Goldmont
Goldmont
Airmont
iGPU
HD 505 (Gen 9)
HD 500 (Gen 9)
HD 500 (Gen 9)
HD 405 (Gen 8)
EU
18
12
12
16
Turbo iGPU
800 MHz
750 MHz
700 MHz
740 MHz
TDP
10W
10W
10W
6,5W
Max. kapacita paměti
8GB
8GB
8GB
8GB
Linky PCIe 2.0
6
6
6
4
Moderní úsporný režim (S0ix)
ano
ano
ano
ne
Cena
$161
$107
$107
?


Jak je vidět, takové Pentium J4205 je srovnatelné se starším J3710, přičemž má o polovinu vyšší TDP. Co za ni dostaneme? V případě taktu jádra to je dokonce nižší takt procesoru a na druhé straně tu jsou dvě EU navíc a o 60 MHz vyšší maximální takt integrovaného GPU. Vedle moderních prvků přidaných do architektury to je vše, a to je poněkud málo, co se skrývá za zvýšením TDP o celou polovinu.

Intel sám uvádí, že Goldmont mají nabídnout o 30 procent vyšší výkon procesoru a dokonce o 45 procent výkonnější GPU. Tomu se ale nechce dle dostupných specifikací věřit a růžové to není ani při srovnání mobilních Airmont a Goldmont. Mobilní Goldmont mají sice stále nízkých 6 W TDP, ale ve světle toho, že základní takt klesl z 1,6 GHz na 1,1 GHz.

S hodnocením generace Goldmont ale musíme počkat až na to, až budou k dispozici podrobné testy, jež vyzkouší výkon a spotřebu staré a nové generace tváří v tvář. Může se ale také rýsovat další důvod, proč se Intel rozhodl opustit trh s čipy pro chytré telefony a tablety. Dosud jsme měli za to, že tyto produkty byly pro něj ztrátové, ale pak tu může být i další důvod, a sice to, že nástupci Rivertonu a Cherry Trail-T se ukázaly přesně tak, jak se nám dle dostupných údajů jeví Apollo Lake vedle Braswellu.

Zdroj: Anandtech
reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů