Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel uvedl profesionální grafické karty Arc Pro

10.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Intel uvedl profesionální grafické karty Arc Pro
Intel oficiálně uvedl své nové grafické karty, přičemž jde o profesionální verze Arc Pro. Budou existovat jako mobilní A30M i jako dvě desktopové verze A40 a A50. Všechny mají zvládat např. hardwarové kódování videa AV1. 
Splolečnost Intel oficiálně představila své nové grafické karty. Nejde však o klasické spotřebitelské modely, nýbrž o karty Arc Pro pro profesionály (tedy konkurenci Nvidia Quadro nebo AMD Radeon Pro). Novinky si to míří do low-endové části spektra, mají totiž čip ACM-G11 se 128 EU a 1024 jádry, nechybí ani 8 jader pro ray-tracing a poprvé i HW podpora kódování videa AV1. Čip může běžet na frekvenci až 2,0 GHz. Pokud jde o představené varianty, tam jde o mobilní model A30M a dvě desktopové varianty A40 a A50. Využita je sběrnice PCIe 4.0 x8. GPU zvládne až dva monitory s 8K rozlišením, příp. až čtyři 4K monitory díky čtveřici DisplayPortů 1.4 na desktopových variantách. 
 
Intel Arc Pro
 
Mobilní A30M bude vybavena 4 GB paměti GDDR6 na 64bitové sběrnici. Půjde o 16Gbps čipy, takže mají dosahovat propustnosti 128 GB/s. TDP spotřeba by se měla pohybovat mezi 35-50 W a výkon má dosáhnout 3,5 TFLOPS v FP32. Obě desktopové varianty mají mít 6 GB GDDR6 paměti na 96bitové sběrnici, tedy s propustností 192 GB/s. Liší se však v TDP, a tedy i výkonu. A40 má mít 50W TDP a také výkon 3,5 TFLOPS. Vystačí si s formátem poloviční výšky, krátké délky a jednoslotovým chladičem. A50 má mít 75W TDP, výkon 4,8 TFLOPS a plnou výšku i dvouslotový chladič. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.