www.svethardware.cz
>
>
>

Intel uvolňuje další informace o 45nm procesorech Penryn

Intel uvolňuje další informace o 45nm procesorech Penryn
, , aktualita
Někdy v druhé polovině tohoto roku se dočkáme nových 45nm procesorů společnosti Intel. Bude se jednat o die-shrink čipu Conroe (architektura Intel Core, 65nm výroba, 4MB L2 cache), samozřejmě s několika dalšími vylepšeními. 45nm die-shrink...
K oblíbeným
reklama
Někdy v druhé polovině tohoto roku se dočkáme nových 45nm procesorů společnosti Intel. Bude se jednat o die-shrink čipu Conroe (architektura Intel Core, 65nm výroba, 4MB L2 cache), samozřejmě s několika dalšími vylepšeními. 45nm die-shrink postihne samozřejmě i mobilní čipy a serverové.Dvoujádrový Penryn totiž bude mít neuvěřitelných 410 milionů tranzistorů. Oproti nový DX10 grafickým čipům je to sice stále poměrně málo, ale vzhledem k ostatním dnes běžně vyráběným procesorům (nepočítejme například serverové Montecito s 18MB L3 cache, které má rovnou čtyřnásobek), je to opravdu dost. Dnešní Core 2 Duo má například 293 milionů tranzistorů.

Asi je patrné, že tady něco nehraje, pokud by mělo jít o pouhý die-shrink čipu Conroe, měl by i počet tranzistorů zůstat totožný. Vtip je v tom, že Penryn bude obsahovat 6MB L2 cache místo nynějších 4MB. Plocha čipu tak nebude poloviční, ale asi přibližně dvoutřetinová. Quad-core verze Penrynu by pak mohla mít až 820 milionů tranzistorů a 12MB L2 cache.

Problémem moderních procesorů je velmi tenká vrstva dielektrika, ta má u 65nm procesorů tloušťku pouze 1,2nm, což odpovídá pěti vrstvám molekul SiO2! Pokud si vzpomenete, 90nm procesory Prescott měly s tímto velké problémy, úniky proudu (current leakage) zde byly dosti vysoké. Výsledkem je vyšší spotřeba i zahřívání procesoru.Tenkou vrstvičku SiO2 nahradili u Intelu vrstvou high-k dielektrika, které si díky nekompatibilitě s křemíkovým hradlem vyžádalo nové hradlo z jiných materiálů. Celkově se tato technologie označuje jako "high-k + metal gate". Díky těmto vylepšením by se úniky proudu měly dostat na pětinovou hodnotu, tranzistory by se měly zrychlit o 20%, přičemž spotřeba při jejich přepínání by měla klesnout o 30%.

V neposlední řadě tu bude ještě jedno další vylepšení. A tím jsou nové SSE4 instrukce. Diskutabilní je jejich podpora ze strany vývojářů, protože dnes je de facto standardem podpora SSE2 (vše od AMD K8 a Intel Netburst), SSE3 je podporováno až od jádra AMD Venice a Intel Prescott. Připomeňme, že nové Core 2 Duo má navíc 32 instrukcí SSSE3 (Supplemental SSE3), SSE4 bude obsahovat soubor dalších cca 50 instrukcí.

Nové 45nm procesory by se měly objevit v druhé polovině tohoto roku, na výrobu jsou připravovány továrny Fab D1D (Oregon), Fab 32 (Arizona) a od roku 2008 bude k dispozici i Fab 28 (Izrael). Spotřeby TDP by měly zůstat totožné, tedy 65W pro desktopové procesory, 35W pro mobilní, 80W pro serverové a 130W pro high-endové quad-core čipy. Dá se ale předpokládat, že spotřeba v praxi bude o něco nižší než je dnes. V roce 2008 se pak můžeme těšit na novou architekturu Nehalem.

Zdroj: www.dailytech.com, www.bit-tech.net, www.tgdaily.com
reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář